Przędziorki pojawiły się na drzewach owocowych
Liście drzew owocowych żółkną i zaczynają opadać – to najczęstszy skutek obecności przędziorków. Jakimi środkami zwalczać go latem?
Liście drzew owocowych żółkną i zaczynają opadać – to najczęstszy skutek obecności przędziorków. Jakimi środkami zwalczać go latem?
Przędziorki zwykle atakują jabłonie, śliwy i grusze. Stadium zimującym tych szkodników mogą być samice i jaja. Wiosną z jaj wylęgają się larwy, które rozpoczynają żerowanie na pąkach i młodszych liściach. Ich rozwojowi sprzyja sucha i upalna pogoda w maju oraz w czerwcu.
Czy kret jest pożyteczny?
Zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe wysysają soki z tkanki liściowej. W konsekwencji powstają małe jasnożółte plamy na wierzchniej stronie liści, które przy intensywnym nasileniu przędziorka zlewają się ze sobą. Liście zaczynają przedwcześnie żółknąć i opadać.
Zabiegi zwalczające przeprowadza się po stwierdzeniu przekroczenia progów zagrożenia, które wynoszą:
Plusy i minusy uprawy rzepaku
• od II połowy lipca i później – średnio 7 i więcej ruchomych form przędziorków na liść.
Do letniego zwalczania przędziorków można wykorzystać następujące akarycydy: Koromite 10 EC, Milbeknock 10 EC, Nissorun Strong 250 SC, Ortus 05 SC, Pyranica 20 WP, Vege 240 SC. Z przędziorkami można też walczyć wprowadzając do sadów ich naturalnego wroga – dobroczynka gruszowego.
(rup) źródło: PIORIN
Optymalne terminy siewu zbóż jarych
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.