REKLAMA

Przegląd gatunków drewna do kominka

Redakcja - Rozrywka
06.09.2016
chat-icon 0

Warto za czasu pomyśleć o jesiennych chłodach i zaopatrzyć się w drewno do kominka. Jakie wybrać i gdzie kupić?

Agro Brand
REKLAMA

Warto za czasu pomyśleć o jesiennych chłodach i zaopatrzyć się w drewno do kominka. Jakie wybrać i gdzie kupić?

W kominku najlepiej palić drewnem liściastym. W przeciwieństwie do iglastego zawiera mało żywicy, dzięki czemu kominek dłużej pozostaje czysty. Im więcej żywicy zawiera drewno, tym więcej dymu i sadzy osadzającej się w przewodzie kominowym i na ścianach kominka. Przesezonowane drewno liściaste pali się równomiernie, spokojnie i mało strzela.

Za najbardziej wartościowe uważa się grab, dąb i buk, które są gatunkami drewna twardego, dzięki czemu mają wysoką kaloryczność i oddają najwięcej ciepła. Gorsze parametry ma drewno lekkie, miękkie, takie jak topola i lipa. Jest tańsze niż dąb czy buk, jednak wypala się szybciej, więc trzeba częściej dokładać do kominka i potrzeba go niemalże dwukrotnie więcej, aby uzyskać i utrzymać taką samą temperaturę w domu jak w przypadku palenia twardymi gatunkami drewna.

Zaleca się, aby palić drewnem odpowiednio wysuszonym, tzn. najlepiej o wilgotności 12-20%. Oznacza to, że drewno powinno przeleżeć około dwóch lat zanim trafi do kominka. Tylko palenie drewnem dobrze wysuszonym jest efektywne – im więcej wilgoci w drewnie, tym niższa kaloryczność, a co za tym idzie – mniej ciepła, dłuższe rozpalanie i dużo dymu.

Jeśli posiadamy odpowiednio dużo miejsca możemy zaopatrzyć się w tańsze drewno mokre, które będzie sezonowane na naszym podwórkuGdy palimy w kominku dużo i często taka inwestycja na pewno się opłaci. Mokre drewno jest znacznie tańsze od suchego. Niezależnie od tego, czy kupimy mokre czy suche, należy przechowywać je na dworze w pryzmach pod zadaszeniem, zapewniając izolację od podłoża (palety, legary, ruszt) i dobrą cyrkulację powietrza. Pozwoli uniknąć to chłonięcia wilgoci i pleśnienia. Niesezonowane drewno można kupić w nadleśnictwach. Najczęściej sprzedawane jest ono w metrowych kawałkach, więc wymaga dodatkowej pracy pocięcia na mniejsze szczapki, jednak zaletą jest niska cena oraz korzystniejszy przelicznik kubika.

Natomiast przygotowane do bezpośredniego palenia jest drewno suche, które można nabyć w tartakach i składach opału. Takie drewno zazwyczaj jest już sezonowane co najmniej od roku. Dąb – twardy, bardzo kaloryczny, daje bardzo dużo ciepła. Długo i równomiernie się pali. Nadaje się również do wędzenia mięsa. Buk – podobnie jak dąb, długo się pali i daje dużo ciepła. Grab – uważany za najbardziej wartościowy gatunek drewna. Niezmiernie kaloryczny, oddaje bardzo dużo ciepła, choć nie pali się dużym płomieniem. Brzoza – posiada średnią wartość opałową. Pali się łatwo, ale również szybko się wypala. Zawiera mało substancji smolistych.

Drzewa owocowe – drewno jabłoni, gruszy, wiśni można wykorzystać do wędzenia mięsa ze względu na przyjemny aromat. Nadają się do palenia w kominku – palą się dość długo i równo. Topola – ma małą wartość opałową przez co wypala się bardzo szybko. Wysuszone drewno topoli nadaje się na rozpałkę. Olcha – wspaniale nadaje się do wędzenia, natomiast słabo wysuszone drewno pali się bardzo źle.

(rw) jm

Portal rolniczy www.okiemrolnika.pl przyfgotowuje dla Was każdego dnia wiadomości rolnicze z następujących dziedzin rolnictwa: technika rolnicza, uprawa, zwierzęta (bydło mięsne i mleczne, trzoda chlewna, drób), prawo i finanse, więcej niż rolnictwo...

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA