REKLAMA

Przekroczone stany ostrzegawcze rzek na południu i wchodzie Polski


Przez najbliższe dni utrzyma się słoneczna i ciepła pogoda, dzięki czemu gleba na polach nieco przeschnie. Jednak na skutek ocieplenia topniejący lód na rzekach oraz wzbierająca woda mogą miejscami przyczynić się do powstawania rozlewisk.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Przez najbliższe dni utrzyma się słoneczna i ciepła pogoda, dzięki czemu gleba na polach nieco przeschnie. Jednak na skutek ocieplenia topniejący lód na rzekach oraz wzbierająca woda mogą miejscami przyczynić się do powstawania rozlewisk.

W dorzeczu Odry na początku tygodnia sytuacja zacznie stabilizować się w zlewniach rzek uchodzących do górnej i środkowej Odry. Sprzyjać temu będą wysokie temperatury, brak opadów oraz duża liczba godzin z usłonecznieniem. Lokalnie mogą jeszcze wystąpić wzrosty poziomu wody w górskich odcinkach rzek sudeckich.

Przyczyną wzrostów będzie topnienie pokrywy śnieżnej w biegach źródłowych rzek. Na pozostałym obszarze dorzecza pokrywa śnieżna zanikła i nie jest prognozowane pojawienie się jej ponownie w najbliższych dniach.

Na Odrze środkowej utworzyło się wezbranie roztopowe, które przy przekroczonych początkowo stanach ostrzegawczych (Głogów, Cigacice), a następnie poniżej ostrzegawczych przemieszczać się będzie w dół rzeki. Fala wezbraniowa jest wydłużona i dopiero na początku następnego tygodnia (pierwsze dni marca) uchodzić będzie to Zalewu Szczecińskiego. Do tego momentu stany wody na dolnej Odrze opadną do strefy wody wysokiej, a zjawiska lodowe całkowicie zanikną.

W dorzeczu Wisły w najbliższych dniach poziom wody w zlewniach środkowej i dolnej Wisły będzie rósł. Wzrosty notowane będą szczególnie w zlewni Sanu, Narwi, Biebrzy, Bugu, Drwęcy i Brdy. Dodatnie temperatury w ciągu dnia oraz nocami, a także najwyższa w kraju pokrywa śnieżna (poza górami) będą przyczyną tworzenia się rozlewisk.

Zawartość wody w śniegu wciąż w zlewni Narwi i Bugu sięga nawet 80 mm. Na większości rzek we wschodniej Polsce obserwujemy zjawiska lodowe, często w postaci stałej pokrywy lodowej. Uniemożliwi to swobodne przyjmowanie wód roztopowych przez rzeki.

Na Wiśle w ciągu najbliższych dni przewiduje się stopniowy wzrost przepływów związany ze spływem wód roztopowych. W związku z tym zagrożenie na odcinku Wisły poniżej ujścia Narwi do zbiornika Włocławek będzie w najbliższych dniach wzrastać. Stopniowy wzrost przepływów związany ze spływem wód roztopowych może stopniowo podbijać zalegający lód przy jednoczesnym osłabieniu jego struktury w wyniku wzrostu temperatury powietrza – jest wówczas szansa na równomierne przemieszczanie się mas lodu i stosunkowo swobodny pochód kry.

Jednakże, możliwa jest również sytuacja, że napierająca woda będzie stopniowo podbijać zalegający lód, lecz wzrost temperatury powietrza nie będzie na tyle duży, by wystarczająco osłabić strukturę pokrywy lodowej – należy się wówczas liczyć z silnymi wzrostami poziomu wody, ze względu na opór jaki utrzymująca się strefa piętrzeń i podbitek postawi rosnącemu przepływowi wody.

Dodatkowo napływ kry z pękającej wyżej pokrywy lodowej może powodować powstawanie zatorów lodowych – wówczas wzrosty poziomu wody mogą być gwałtowne. Należy się liczyć wtedy ze znacznymi przekroczeniami stanów alarmowych na odcinku Wyszogród-Płock.

(rpf) jp / Źródło: IMGW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA