REKLAMA

Przemycali narkotyki w ziemniakach

Redakcja
02.06.2023
chat-icon 0

W Polsce oraz Hiszpanii CBŚP, przy wsparciu Guardia Civil, Policia Nacional, Europolu i polskich kontrterrorystów, przeprowadziło działania, dzięki którym rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, przemycającą środki odurzające i substancje psychotropowe z Hiszpanii przez Niderlandy i Niemcy do Polski.

REKLAMA

Dwudziestu podejrzanych, w tym 6 osób w Hiszpanii i 14 w Polsce i zabezpieczenie pięciu  sfałszowanych dokumentów potwierdzających tożsamość, pieniędzy oraz biżuterii to efekt wspólnej akcji służb. Śledztwo w sprawie jest prowadzone przez zachodniopomorski pion PZ Prokuratury Krajowej.

Prokuratorzy we współpracy z policją ustalili, że na terenie województwa lubuskiego od kilku lat działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się na szeroką skalę wewnątrzwspólnotowym przewozem środków odurzających i substancji psychotropowych z Hiszpanii, przez Niderlandy i Niemcy do Polski.

Przykrywką dla przemytu narkotyków był przewóz mrożonych owoców i warzyw

Przestępcza działalność była zakamuflowana pod przykryciem legalnie działającej firmy przewożącej owoce i warzywa przemycali w naczepach samochodów ciężarowych typu chłodnia. W ten sposób do Polski przewieziono znaczne ilości różnego rodzaju narkotyków, w tym marihuanę, haszysz czy kokainę. Funkcjonariusze ustalili, że członkowie gangu mieli powiązania ze środowiskiem pseudokibiców różnych klubów sportowych, których członkowie są nastawieni do siebie antagonistycznie. Materiał dowodowy zebrany w sprawie wskazuje ponadto, że członkowie gangu nielegalnie kupili broń palną, najprawdopodobniej w celu ochrony swoich interesów.

Policjanci CBŚP pierwsze uderzenie w gang przeprowadzili w kwietniu 2022 roku, wtedy w Wielkopolsce zatrzymanych zostało siedmiu mężczyzn, którzy brali udział w przeładunku towaru. Wtedy wśród ziemniaków przywiezionych z Hiszpanii, przemycono także 158 paczek zawierających marihuanę. Przeszukane zostały domy, mieszkania i inne pomieszczenia użytkowane przez zatrzymanych. Funkcjonariusze znaleźli i przejęli kolejne 51 paczek z marihuaną. Łącznie policjanci wówczas zabezpieczyli 237 kg marihuany. Niemal w tym samych czasie, dzięki informacji przekazanej przez policjantów CBŚP, służby niemieckie w okolicy Dusseldorfu zatrzymały 2 osoby i przejęły ponad 6,6 kg marihuany. Narkotyk ukryty był również wśród transportu z ziemniakami.

- W ostatnim czasie policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji przygotowali działania, w których uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy. Lubuskich policjantów CBŚP wsparli koledzy z CBŚP ze Szczecina, Bydgoszczy, Wrocławia oraz kontrterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji ze Szczecina, Gorzowa Wlkp. i Poznania. Działania przeprowadzono w województwach: lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim, zatrzymując 14 podejrzanych i zabezpieczając około 200 tys. zł w różnej walucie oraz biżuterię wartą blisko 450 tys. zł. W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w wewnątrzwspólnotowym przewozie środków odurzających. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogli uczestniczyć w przemycie ponad 3 ton marihuany, o czarnorynkowej wartości 150 mln złotych – informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zatrzymania miały miejsce również w Hiszpanii, gdzie funkcjonariusze Guardia Civil i Policia Nacional, przy wsparciu policjantów CBŚP, zatrzymali 6 osób, które tymczasowo aresztowano. Podczas akcji przez funkcjonariuszy zabezpieczonych zostało ponad 530 tys. euro oraz 5 sfałszowanych dokumentów tożsamości. W stosunku do tych zatrzymanych wszczęto już procedurę ekstradycyjną.

Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia była możliwa dzięki międzynarodowej współpracy i wymianie informacji policjantów CBŚP, prokuratorów PK, hiszpańskich funkcjonariuszy z Guardia Civil i Policia Nacional, przy koordynacji i wsparciu pracowników Europolu i Biura Międzynarodowej Współpracy KGP.

Łącznie w śledztwie występuje już 42 podejrzanych, u których policjanci zabezpieczyli m.in. 260 kg marihuany, 5 kg amfetaminy, kokainę, 3 jednostki broni palnej wraz z amunicją, a także ok. 3 mln zł w gotówce w różnej walucie oraz zabezpieczono nieruchomości warte około 1,9 mln zł.

(rpf) Źródło: CBŚP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA