REKLAMA

Przenawożenie pomidorów – objawy, jak temu zaradzić?

Redakcja - Uprawa
18.02.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Bez wątpienia każdy ogrodnik i rolnik zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowy rozwój roślin oraz późniejsze uzyskanie wysokich plonów w znacznej mierze zależą od otrzymywanych przez uprawy składników mineralnych, czyli sposobu nawożenia.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Bez wątpienia każdy ogrodnik i rolnik zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowy rozwój roślin oraz późniejsze uzyskanie wysokich plonów w znacznej mierze zależą od otrzymywanych przez uprawy składników mineralnych, czyli sposobu nawożenia.

 

Najważniejszym okresem dla rozwoju rośliny jest późna wiosna oraz wczesne lato. Jest to czas, w którym wykonuje się tzw. nawożenie pogłówne. Niestety, bardzo często zdarza się, że w tym właśnie okresie dochodzi do przenawożenia.

Przenawożenie pomidorów – czym jest?

Wspomniane przenawożenie jest procesem powstałym w wyniku nieprawidłowego oraz nadmiernego stosowania wysokoprocentowych nawozów mineralnych do nawożenia pomidorów. To zjawisko wywołuje wiele objawów, które wskazują na znaczne pogorszenie się stanu Twoich upraw. Szczególnie niebezpieczne jest przenawożenie nawozami, które w swoim składzie zawierają sporą ilość czystego azotu.

Przenawożenie pomidorów – objawy

Objawem przenawożenia pomidorów nawozami posiadającymi w swoim składzie azot, jest w szczególności wytwarzanie przez roślinę dużej masy zielonej, która charakteryzuje się ciemnozielonym zabarwieniem liści oraz grubymi łodygami. Musisz pamiętać, że rośliny przenawożone nawozem azotowym są niezwykle narażone na choroby grzybowe, a także działalność wszelkiego rodzaju szkodników. Niezwykle często ulegają także uszkodzeniom mrozowym powstałym podczas wiosennych przymrozków.

Kolejnym charakterystycznym objawem przenawożenia pomidorów jest znaczne pogorszenie plonów. Owoce stają się miękkie oraz podatne na wszelkie choroby fizjologiczne, a także grzybowe. Przenawożenie nawozem azotowym wpływa również na gromadzenie się azotanów w warzywach korzeniowych oraz liściowych, nie jest to więc problem wyłącznie w przypadku pomidorów. Wszelkie owoce tracą przez to swoją przydatność do długiego przechowywania, a także do wykorzystania ich w formie przetworów.

Niewątpliwie negatywnym skutkiem nadmiernego nawożenia azotem jest o wiele dłuższy okres wegetacji Twoich roślin. Pomidory na przykład nie nadążają z wydaniem swoich owoców przed końcem sezonu. Jest to szczególnie niebezpieczne z uwagi na fakt, że pędy i inne organy roślin, które nie zdążyły przygotować się do zimy, z łatwością przemarzają.

Zdarza się także, że przenawożenie ma miejsce w przypadku stosowania nawozów z potasem lub magnezem. Do takiej sytuacji dochodzi wskutek dostarczenia pierwiastków przedwegetacyjnie oraz długiego przyswajania ich przez roślinę bądź szybkiego ich wymywania. W takim przypadku rośliny mogą wykazywać działanie antagonistyczne, a więc objawy chorób fizjologicznych oraz niedoboru określonych składników mineralnych.

Istotnym skutkiem przenawożenia jest także zasolenie gleby, a więc nadmierna kumulacja dostarczanych do niej składników mineralnych. Proces ten ma miejsce w przypadku silnego nawożenia nawozami, które w swoim składzie zawierają duże ilości soli, chlorków, siarczanów oraz boranów. Należy pamiętać, że czynniki takie jak odczyn gleby, susza czy nadmierna wilgotność mogą prowadzić do wzmożonego zasolenia oraz zachwiania systemu pobierania składników odżywczych przez roślinę. W przypadku nadmiernego stosowania nawozów zawierających w swoim składzie sole oraz chlorki istnieje ryzyko wywołania tzw. suszy fizjologicznej. Skutkuje to zaprzestaniem pobierania wody przez roślinę, a w efekcie prowadzi do jej więdnięcia, a z czasem nawet obumarcia.

Przenawożenie pomidorów – objawy i jak im zaradzić

W celu uniknięcia przenawożenia Twojej rośliny musisz pamiętać, aby stosować kilka podstawowych zasad poprawnej uprawy. Przede wszystkim, należy pamiętać, by dawki nawozów były dostarczane w sposób umiarkowany. Najlepiej sprawdzą się ilości wymierzane według zaleceń wydawanych na podstawie analizy chemicznej gleby. Ponadto pamiętaj, aby wysiewać nawóz równomiernie na całości powierzchni gleby w kilku dawkach dostosowanych do fazy rozwojowej Twoich roślin. W przypadku, w którym po rozpoznaniu objawów stwierdzisz zasolenie gleby, należy obficie podlewać uprawę, w celu wypłukania nadmiaru soli mineralnych.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA