Przyczepy rolnicze: 23-procentowy spadek rejestracji
Listopad zapisał się jako drugi najgorszy pod względem ilości rejestracji nowych przyczep rolniczych w pierwszych jedenastu miesięcy 2023 roku. Coraz wyraźniej widać zmniejszenie zainteresowania potencjalnych nabywców. Dane w zestawieniu pochodzą z CEPiK, które zostały zebrane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
Czynników jest wiele, ale wpływ na tę sytuację ma głównie zwiększenie kosztów produkcji, nie idące w parze z wyższymi cenami płodów rolnych, z których wiele staniało. Trudno też o chęć do inwestycji, kiedy nie ma pewności co do opłacalności produkcji rolnej w najbliższej przyszłości.
Jak wygląda sprzedaż nowych przyczep rolniczych w 2023 roku?
Łącznie w pierwszych jedenastu miesiącach 2023 roku zarejestrowanych zostało 5818 szt. nowych przyczep rolniczych. To wynik słabszy o 1742 sztuki niż w analogicznym okresie 2022 roku, mamy więc do czynienia ze spadkiem rejestracji o 23% rok do roku.
Rynek nowych przyczep rolniczych – kontynuacja spadków
Producentów przyczep optymizmem nie napawa też zapewne porównanie wyników sprzedaży miesięcznej, bowiem w listopadzie 2023 roku zarejestrowano 352 nowe przyczepy rolnicze, co oznacza spadek w stosunku do października br. aż o 62 sztuki, tj. o 15%. Niekorzystnie wygląda również zestawienie z listopadem 2022 roku, kiedy zarejestrowano 488 nowych przyczep rolniczych, spadek w tym przypadku wynosi 136 sztuk, czyli aż 28 procent!
Ranking sprzedaży nowych przyczep rolniczych
Liderem rejestracji nowych przyczep rolniczych w Polsce po pierwszych jedenastu miesiącach 2023 roku jest polska marka Pronar, ze sprzedażą na poziomie 1920 sztuk, co oznacza spadek w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku aż o 874 przyczepy (31,3%). Udziały rynkowe marki Pronar wynoszą 33%.
Rynek przyczep rolniczych: Kontynuacja spadków
Na drugiej pozycji znalazł się Metal-Fach z 718 rejestracjami, a udziały tej marki w rynku wynoszą 12,3%.
Podium zamyka Metaltech, z 484 zarejestrowanymi przyczepami i udziałami rynkowymi na poziomie 8,3%.
Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazła się marka Wielton ze sprzedażą na poziomie 438 sztuk i 7,5% udziałów rynkowych. Marka Wodziński zajmuje piątą pozycję z 309 zarejestrowanymi przyczepami i udziałami rynkowymi na poziomie 5,3%.
W krórych województwach zarejestrowano najwięcej nowych przyczep rolniczych?
Najwięcej rejestracji po jedenastu miesiącach 2023 roku odnotowano w województwie mazowieckim gdzie właścicieli znalazło 823 nowych przyczep rolniczych. Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie z 737 sztukami. Pierwszą trójkę zamyka województwo lubelskie z 673 przyczepami.
Sprzedaż nowych przyczep rolniczych z niemal 25-procentowym spadkiem
Najpopularniejszym modelem spośród nowych przyczep rolniczych jest Pronar PT612, którego zarejestrowano 176 sztuk. Na drugim miejscu znalazł się inny model marki Pronar, tj. T653/2 ze 175 rejestracjami. Na trzeciej pozycji ulokował się Model Pronar T672 ze 150 rejestracjami. Wodziński WTP1W1 uplasował się na czwartym miejscu ze 144 sztukami. Pierwszą piątkę zamyka kolejny w zestawieniu Pronar – model PT610 ze 124 rejestracjami.
(rtr) Źródło: CEPiK, PIGMiUR
Przyczepy rolnicze: Niemal 28-procentowy spadek sprzedaży
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
bez końca się nie da funkcjonować pod kreską. to się dopiero zaczyna a dołek jeszcze nadejdzie jakiego nikt do tej pory nie widział