REKLAMA

Przydomowa hodowla przepiórek – niezbędne informacje

Redakcja - Zwierzęta
27.05.2022
chat-icon 0

Hodowla przepiórek przy domu jest jak najbadrziej możliwa

Ze względu na fakt, że przydomowa hodowla przepiórek nie zajmuje wiele miejsca, coraz więcej osób decyduje się na podjęcie tego kroku. Korzystne są nie tylko warunki hodowli, ale również możliwość pozyskania jaj pełnych wartościowych składników odżywczych oraz zdrowego mięsa, które jest znane ze swojej delikatności.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Hodowla przepiórek przy domu jest jak najbadrziej możliwa[/caption]

Ze względu na fakt, że przydomowa hodowla przepiórek nie zajmuje wiele miejsca, coraz więcej osób decyduje się na podjęcie tego kroku. Korzystne są nie tylko warunki hodowli, ale również możliwość pozyskania jaj pełnych wartościowych składników odżywczych oraz zdrowego mięsa, które jest znane ze swojej delikatności.

Hodowla przepiórek – jak zacząć? Jakich warunków potrzebują przepiórki?

Przepiórki hodować można zarówno w tradycyjnych klatkach, jak i wolierach, a także w systemie podłogowym. W jednej klatce zazwyczaj mieści się do 10 ptaków, w wolierze natomiast nawet do 20. Dobrym miejscem na założenie hodowli będą piwnica, garaż, altanka oraz szopa czy stodoła. Należy jednak pamiętać, że przepiórki potrzebują konkretnych warunków do tego, by mogły się prawidłowo rozwijać i być zdolne do składania jaj. Kluczowymi elementami są temperatura oraz dobre oświetlenie.

Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której temperatura w pomieszczeniu spadłaby poniżej 17 stopni Celsjusza. W takim przypadku może to doprowadzić do spadku zdolności do składania jaj. Najlepiej, jeśli będzie się ona utrzymywać na stałym poziomie od 20 do 22 stopni. Należy pamiętać, że podczas inkubacji, a także po wylęgu przepiórki potrzebują natomiast znacznie wyższej temperatury – około 40 stopni Celsjusza. Do zapewnienia takich warunków stosuje się sztuczną kwokę.

Kolejną kwestią jest wilgotność. Choć optymalny jej poziom wynosi od 50 do 70 procent, ptakom nie przeszkadzają zazwyczaj wahania w tej kwestii. Jeśli jednak zależy nam na komforcie zwierząt, powinniśmy pilnować, by wilgotność utrzymywała się właśnie w tych granicach.

Ważną kwestią jest także wentylacja – choć powinna być ona zapewniona ze względu na wymianę gazową przepiórek, nie wolno dopuszczać do powstawania przeciągów, jako że skutkuje to obniżeniem zdolności ptaków do składania jaj oraz wypadania piór.

Jak hodować przepiórki? Żywienie przepiórek

Młode osobniki są oczywiście bardziej wymagające pod względem żywienia niż starsze. Karmi się je kilka razy dziennie, najczęściej owsianką o dość startych ziarnach. Starsze ptaki można natomiast karmić prosem, twarogiem, a także paszami gospodarskimi. Dobrze sprawdzą się ponadto produkty zbożowe, mleczne, nasiona ziół oraz gotowane warzywa.

Dorosłe osobniki potrzebują dziennie mniej więcej 25 gramów pożywienia oraz około 40 mililitrów wody. Gdy samice znajdują się w okresie nieśności, a więc składania jaj, potrzebować będą szczególnie fosforu oraz wapnia, dlatego warto dodatkowo podawać im specjalną paszę, która będzie bogata w wymienione składniki.

Należy pamiętać, by nie podawać przepiórkom pasz czy mieszanek przeznaczonych do karmienia kur. Są to odmienne gatunki ptaków i posiadają odmienne potrzeby.

Jak hodować przepiórki w domu? Koszty i zyski

Przydomowa hodowla przepiórek nie jest wymagającą inwestycją, może jednak przynieść wiele korzyści w różnych postaciach. Oprócz oczywiście ceny klatki czy woliery w grę wchodzi zakup jaj przepiórczych bądź dorosłych osobników. Ceny jaj wynoszą średnio 20 groszy za sztukę, natomiast ptaki to wydatek rzędu 15 złotych za jednego osobnika.

Ile jaj znosi przepiórka? Przyjmuje się, że jedna samica znosi jedno lub dwa jajka dziennie, co daje średnio 350 sztuk rocznie. Aby zapewnić ciągłość w znoszeniu jaj, nie powinno się rozmnażać zbyt wielu przepiórek na samym początku hodowli. Lepszym rozwiązaniem jest stopniowe jej poszerzanie poprzez dodawanie nowych osobników.

Jeżeli przydomowa hodowla przepiórek zapewnia im optymalne warunki, a większość czynników stresogennych została wyeliminowana, ptaki powinny być gotowe do składania jaj nie później niż po 8 tygodniach.

Jaja przepiórcze są bogate w substancje odżywcze. Przede wszystkim zawierają tak ważną witaminę jak B12, która jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i może jej brakować szczególnie wegetarianom. Ponadto jajka zawierają lizozym – aminokwas, którego człowiek nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. W przeciwieństwie do jaj kurzych te nie wywołują alergii, wykazują za to pozytywny wpływ na układy pokarmowy oraz odpornościowy, serce i naczynia krwionośne, a ponadto ich regularne spożywanie może wspomóc leczenie przewlekłego zapalenia stawów oraz wzmocnić kości.

Przydomowa hodowla przepiórek to więc świetna inwestycja dla naszego zdrowia, ale także portfela. Może się bowiem przekształcić w całkiem lukratywny biznes. Nie należy jednak zapominać o zapewnieniu im odpowiednich warunków – jedynie wtedy będziemy mogli cieszyć się korzyściami, które przynosi ich hodowla.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA