REKLAMA

Przygotowania opryskiwacza do pracy na wiosnę – o czym pamiętać?

Opryskiwacz jest jednym z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych podczas prac w polu wiosną. Pozwala na pozbycie się chwastów, które mogłyby wpływać negatywnie na uprawę. / materiał promocyjny

fot. Materiały promocyjne
25 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA

Opryskiwacz jest jednym z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych podczas prac w polu wiosną. Pozwala na pozbycie się chwastów, które mogłyby wpływać negatywnie na uprawę. / materiał promocyjny

Aby jednak działał prawidłowo, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie przed każdym sezonem. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Kontrola i przygotowanie opryskiwacza do pracy przed wyjazdem w pole

Opryskiwacze zwykle nie są wykorzystywane przez całą zimę. Z tego powodu przed wyjechaniem w pole konieczne jest skontrolowanie ich stanu technicznego.

Należy wypłukać zbiornik i przewody, by upewnić się, że nie pozostały w nich resztki substancji wykorzystywanych do poprzednich oprysków. Warto także skontrolować stan filtrów, rozpylaczy, przewodów i manometru, które to zwykle demontuje się przed sezonem zimowym.

REKLAMA
Podczas przeglądu należy również zwrócić uwagę na węże, pompę i elementy gumowe. Jeśli konieczne jest umycie wybranych elementów opryskiwacza, należy robić to z daleka od wód powierzchniowych, by nie doprowadzić do ich skażenia.

Podczas przygotowania opryskiwacza do pracy zaleca się, by pierwszy test pracy maszyny przeprowadzać na czystej wodzie. W ten sposób można wyeliminować ewentualne usterki i uniknąć marnowania cennej substancji opryskowej. Jeśli urządzenie przejdzie test, można odpowiednio przygotować preparat do oprysku – w proporcjach zalecanych przez producenta.

Brak regularnych kontroli opryskiwacza może doprowadzić do jego szybszego zużycia. Co więcej, środki pozostałe w przewodach po poprzednich opryskach bywają niebezpieczne dla nowych upraw i środowiska.

Błędy popełnione podczas przygotowania opryskiwacza do nowego sezonu mogą bezpośrednio przełożyć się na jakość plonów uzyskanych w kolejnym roku. Z tego powodu warto poświęcić czas i zadbać o stan urządzenia.

REKLAMA
Sprawdź ofertę dysz do opryskiwaczy: https://mrjagrotim.pl/pl/category/39/dysze

traktor z opryskiwaczem na polu

Procedura po wyjściu w pole opryskiwacza rolniczego

W pierwszych godzinach pracy opryskiwaczem w sezonie warto zachować większą czujność i monitorować działanie urządzenia. W tym czasie można bowiem zauważyć wszelkie nieprawidłowości, które nie zostały usunięte w trakcie kontroli przed wyjściem w pole.

Warto skupić się na takich parametrach jak prędkość jazdy, wysokość i ciśnienie robocze, stabilność belki polowej oraz praca poszczególnych rozpylaczy. Podczas pierwszych działań w sezonie może też dochodzić do blokowania się rozpylacza w wyniku obecności zanieczyszczeń dostających się w tryby maszyny. Warto o tym pamiętać i pracować tak, by nie dopuścić do zablokowania elementów.

traktor opryskujacy pole

Błędy, które są popełniane przy przygotowaniu opryskiwacza rolniczego

REKLAMA
Istnieje kilka powszechnych błędów popełnianych podczas przygotowywania opryskiwacza do pracy w polu. Do najczęstszych z nich można zaliczyć:

  • brak ważnych badań technicznych – w takiej sytuacji rolnik może być obciążony karą grzywny,
  • brak odpowiedniego ustawienia belki polowej – powinna być zamontowana poziomo, na odpowiedniej wysokości, by nie dochodziło do znoszenia cieczy użytkowej i powierzchnia była równomiernie pokrywana preparatem,
  • niewłaściwy dobór rozpylaczy – skutkuje zmniejszeniem efektywności zabiegu.
Nie można zapominać także o błędach popełnianych w trakcie korzystania z urządzenia. Operator nie powinien dopuścić do nakładania się pasów oprysków podczas kolejnych przejazdów, a także powstawania stref nieopryskanych.

Po każdej przerwie konieczne jest też ponowne wymieszanie cieczy z preparatem opryskowym. Należy również właściwie obliczyć prędkość jazdy i wymaganą porcję preparatu na hektar. Na tej podstawie można odpowiednio dopasować ciśnienie, by nie doprowadzić do oprysku zbyt małą lub zbyt dużą ilością środka.

Nieodpowiednie przygotowanie maszyny do pracy może wpłynąć zarówno na jej stan techniczny, jak i wydajność prowadzonych prac. Niewłaściwie przeprowadzony oprysk nie zwalczy wszystkich chwastów, co przełoży się na ilość plonów i jakość uprawy.

REKLAMA
Wymienione błędy mogą doprowadzić również do uszkodzenia wybranych części pojazdu i osprzętu, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw i wstrzymania prac w polu.

(rtr) materiał promocyjny


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Przyczepy rolnicze: Kontynuacja spadków sprzedaży

Redakcja - Technika 9 maja 2023 chat-icon0

Tegoroczny kwiecień okazał się słabszy aż o 31,1% od czwartego miesiąca 2022 roku, bowiem sprzedaż nowych przyczep rolniczych spadła w okresie 12 miesięcy z 784 do 540 sztuk, oznacza to spadek o 244 szt.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku nowych ciągników rolniczych, gdzie mamy również do czynienia ze znacznymi spadkami, a zwyżkują nieliczne marki z liderem włącznie, którym drugi miesiąc z rzędu jest John Deere.

Nie najlepiej sytuacja wygląda również w porównaniu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku z tym samym okresem 2022 roku. Spadek sięga 26,6%, co przekłada się na 2074 zarejestrowanych nowych przyczep rolniczych dotychczas w 2023 roku wobec 2825 sztuk w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli o 751 szt. mniej.

Liderem rejestracji nowych przyczep rolniczych w pierwszych czterech miesiącach 2023 roku pozostaje Pronar z ilością 722 sztuk, mimo spadku o 445 szt. wobec analogicznego okresu 2022 roku, jes

REKLAMA

Grypa ptaków uderza ponownie we francuskie drobiarstwo

Super Visor 16 maja 2023 chat-icon0

W końcu sytuacja uległa poprawie i wydawało się, że francuska branża drobiarska w końcu poradziła sobie z wirusem grypy ptaków w największych zagłębiach produkcyjnych, a w marcu 2023 roku sytuacja epizootyczna uległa zdecydowanej poprawie.

Niepokojące są jednak niedawne doniesienia z Francji, bowiem od 4 maja gwałtownie, do ponad dwudziestu, wrosła liczba nowych ognisk HPAI, a z największymi zmagają się producenci kaczek w południowo – zachodniej części kraju.

Pomóc w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem ma pomóc zarządzony przez francuskie władze ubój drobiu w najbardziej wrażliwym regionie kraju oraz ponowne zaostrzenie środków sanitarnych.

Koncentracja wysiłków ma miejsce przede wszystkim w gospodarstwach utrzymujących kaczki, a władze zdecydowały o ubojach prewencyjnych stad drobiu zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ferm, na których potwierdzono zakażenia wirusem. Większy zasięg niż dotychczas mają też strefy buforowe.

(rzw) Źródło:

REKLAMA