REKLAMA

Przygotowanie i kalibracja opryskiwacza – jak to zrobić?

Redakcja
24.04.2024
chat-icon 0

Efektywność działania opryskiwacza rolniczego ma bezpośredni wpływ na skuteczność stosowanych zabiegów ochrony roślin, a także ich bezpieczeństwo. Rolnik jest prawnie zobowiązany do przeprowadzania kalibracji opryskiwacza do traktora – raz na 3 lata powinien się udać do Stacji Kontroli Opryskiwaczy i skorzystać ze specjalistycznej usługi.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Jednak odpowiednie przygotowanie opryskiwacza jest również konieczne przed każdym sezonem oraz po zmianie ciągnika lub elementów urządzenia. Wówczas kalibrację można przeprowadzić samodzielnie – co warto wiedzieć wcześniej?

Kalibracja i przygotowanie opryskiwacza do traktora – postępowanie po zakończonym sezonie

Aby przygotowanie opryskiwacza do traktora nie było żmudnym i trudnym przedsięwzięciem, warto zadbać o jego odpowiedni stan już jesienią, po zakończonym sezonie. Przede wszystkim ważne jest przepłukanie urządzenia czystą wodą i upewnienie się, że w pompie oraz przewodach nie ma zalegającej cieczy, która w obliczu mrozów mogłaby zepsuć opryskiwacz. Wnętrze zbiornika powinno dokładnie wyschnąć, a następnie do pompy można wlać płyn niezamarzający i rozprowadzić go po reszcie układu. Części ruchome należy nasmarować.

Opryskiwacz do traktora – przegląd techniczny

Przed przeprowadzeniem kalibracji opryskiwacza do traktora powinno się wykonać przegląd techniczny. Musi on objąć pompę, układ filtracyjny, zbiornik wraz z osprzętem, mieszadło, urządzenia pomiarowo-sterujące, a także belkę polową, która powinna być stabilna. W kwestii pompy należy pamiętać nie tylko o tłumieniu pulsacji czy oleju, ale również o sprawdzeniu połączeń pod kątem ewentualnych wycieków.

Kalibracja – jak ustawić ciśnienie w opryskiwaczu?

Przystępując do kalibracji, w pierwszej kolejności należy napełnić zbiornik i przetestować opryskiwacz, aby upewnić się, że działa poprawnie. W dalszej kolejności mierzymy rozstaw dysz i określamy, z jaką prędkością porusza się nasz ciągnik. Następnie korzystając z zaleceń producenta, ustalamy odpowiednią dawkę cieczy, dzięki czemu końcówki do opryskiwacza ciągnikowego będą ją prawidłowo dozować. Wykorzystując wzór q=Q*V*r/600, dowiemy się natomiast, jaka powinna być nominalna dawka produktu. W tym celu dawkę cieczy roboczej mnożymy przez prędkość ciągnika oraz rozstaw rozpylaczy, a następnie całość dzielimy przez 600.

Częstym pytaniem dotyczącym kalibracji jest to, jakie ciśnienie w pompie opryskiwacza jest optymalne. Odpowiednia wartość tego parametru gwarantuje odpowiednią wydajność urządzenia. Aby ją zapewnić, należy sięgnąć do tabeli ciśnienia opryskiwacza i odczytać z niej przypisaną wartość. Następnie za pomocą naczynia pomiarowego sprawdzamy rzeczywisty wydatek produktu z jednej dyszy przez minutę – w razie potrzeby korygujemy ciśnienie.

Pompa opryskiwacza nie daje ciśnienia – co wtedy?

Jeżeli po wykonaniu wcześniej opisanych kroków pompa opryskiwacza nie daje ciśnienia, należy dokonać przeglądu zaworu ciśnieniowego, a także elementów ssawnych pod kątem ewentualnego rozszczelnienia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również – między innymi – zapchana lub źle zamontowana dysza rozpylająca lub zapchany czy źle założony filtr w rękojeści lancy.

Jaka pompa do opryskiwacza 12m?

Jeśli zastanawiamy się, jaka pompa do opryskiwacza 12m będzie odpowiednia, należy obliczyć jej optymalną wydajność. Co więcej, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał jej wykonania – musi być on odporny na substancje chemiczne, które będziemy rozpylać, a także korozję. Pamiętajmy, że na częściach takich jak pompa do opryskiwacza nie warto oszczędzać.

(rtr)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA