REKLAMA

PSL: Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w rolnictwie są nie do przyjęcia

Polskie Stronnictwo Ludowe uważa, że zmiany w zatrudnianiucudzoziemców między innymi do prac sezonowych w rolnictwie, które zostały zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość, są nie do przyjęcia.

fot. Tomasz Kodłubański
Redakcja 13.04.2018 chat-icon0

REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe uważa, że zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców między innymi do prac sezonowych w rolnictwie, które zostały zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość, są nie do przyjęcia.

Rządząca partia planuje wprowadzenie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych, na mocy której osoba pomagająca przy zbiorach będzie objęta ubezpieczeniem w KRUS. Na tej podstawie rolnik zatrudniający pracownika, będzie odprowadzał za niego składkę zdrowotną i wypadkową, a pracownik będzie zobowiązany zapłacić podatek dochodowy.

PiS uważa, że planowane zmiany wynikają z realizacji tzw. unijnej dyrektywy sezonowej, z czym nie zgadzają się ludowcy.

 – Ta ustawa wcale nie odwołuje się do dyrektywy sezonowej. Ona jest konsekwencją negatywnego rozumienia tej dyrektywy. Dyrektywa unijna w wielu momentach mówi o tym, że państwo członkowskie może je wprowadzić, ale nie musi – uważa Mirosław Maliszewski, poseł PSL.

Polskie Stronnictwo Ludowe przypomina, że w Polsce coraz trudniej jest znaleźć osoby chętne do pracy w gospodarstwie i uważa, że zmiany w przepisach mogą doprowadzić do sytuacji, że zabraknie rąk do pracy.

PSL nie jest do końca przekonane do projektu PiS także ze względu na nadmierną biurokrację.

– Wprowadzane przez PiS rozwiązania skomplikują życie rolnikom. W sezonie może zwyczajnie zabraknąć rąk do pracy. To bardzo niebezpieczne, ponieważ w Polsce do prac sezonowych potrzebnych jest nawet pół miliona osób – twierdzi poseł Maliszewski.

– Do niedawna na prostych zasadach polski rolnik zatrudniał cudzoziemców i ramię w ramię stawał z nimi do pracy. Jego podstawową troską był udany zbiór i dobra pogoda, dziś rządzący rzucają rolnikom kolejne kłody pod nogi –  dodaje poseł.

(rpf) Krzysztof Przepióra, PSL


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA