REKLAMA

Pszenżyto ozime – charakterystyka i zastosowanie

Redakcja
30.06.2023
chat-icon 1

Pszenżyto ozime w unikalny sposób łączy w sobie cechy żyta oraz pszenicy. Powstało ono, ponieważ chciano połączyć ze sobą dobrej jakości ziarno pszenicy z małą podatnością na choroby, co jest charakterystyczne żyta. I jak najbardziej to się udało. Obecnie pszenżyto to najmłodsze zboże na całym globie, które wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami technologicznymi, smakowymi oraz dietetycznymi. Co warto wiedzieć na jego temat? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

fot. materiał sponsorowany
REKLAMA

Charakterystyka pszenżyta ozimego

Pszenżyto ozime to zboże, które posiada relatywnie duże wymagania wodne. W przypadku mniejszej liczby opadów jego plony się zmniejszają, zwłaszcza na lżejszych glebach. Z drugiej strony szkodliwy jest dla niego również nadmiar wody, ale tylko wtedy, kiedy ziarno formuje się i dojrzewa.

Pszenżyto ozime jest jednak stosunkowo odporne na mrozy. Kiełkuje ono w temperaturze 2-6°C i najlepiej rozwija się w temperaturze na poziomie 14°C. Źdźbła tego zboża sięgają 95-130 cm, a jego liście są szerokie i duże. Można wyróżnić aż 40 jego odmian, przy czym większość z nich pochodzi z polskich hodowli.

Warto dodać, że pszenżyto ozime z powodzeniem można uprawiać na każdym rodzaju gleby. Jako przedplon można wykorzystać jednak np. mieszanki zbożowo-strączkowe, wczesne ziemniaki czy rzepak ozimy. Powszechnie uważa się, że najlepiej jest je wysiewać między 15.09 a 30.09, jednak wpływa na to wiele czynników, m.in. warunki klimatyczne, kultura gleby, bonitacja oraz aktywność szkodników. W wysiewie przyda się jednak zawsze zaprawiony, kwalifikowany materiał siewny, stanowiący gwarancję najwyższych plonów.

Zastosowanie pszenżyta ozimego

Pszenżyto w głównej mierze przeznacza się na paszę dla bydła, trzody chlewnej czy owiec – wynika to z jego wysokiego współczynnika strawności. Wpływa na to również fakt, iż pszenżyto ozime może pochwalić się wysoką zawartością białka, które wyróżnia się z kolei korzystnym składem aminokwasowym. W zbożu tym można znaleźć również błonnik, węglowodany, tłuszcz oraz składniki mineralne.

Obecnie prowadzi się także intensywne badania związane z pszenżytem oraz różnymi dziedzinami przemysłu spożywczego, w tym z młynarstwem oraz przemysłem spożywczym. W branży piekarniczej raczej się go nie stosuje, ale w produkcji bioetanolu – jak najbardziej. Jego zbiory są wykorzystywane również do słodowania – wynika to z tego, że zdecydowanie wygrywa on z jęczmieniem pod względem rozpuszczalności białek oraz aktywności enzymatycznej. Chętnie stosuje się go także w przemyśle spirytusowym, jak również w piwowarstwie.

(rup) materiał sponsorowany

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


miniu1 02.07.2023

ciekawe ile w tym roku wyjdą na tym rolnicy w zniwa

0 1
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA