REKLAMA

PZŁ podsumowuje walkę z wirusem ASF oraz pozyskanie dzików w sezonie 2021/2022

Z informacji przekazanych przez Polski Związek Łowiecki wynika, że w ubiegłym sezonie łowieckim stwierdzono 2003 upadki dzików, z czego najwięcej w województwach: podkarpackim (309), dolnośląskim (297) oraz wielkopolskim (211). Najmniej upadków odnotowano w województwach: świętokrzyskim (27), łódzkim (34) oraz opolskim (40).

fot. Adobe Stock
Redakcja - Prawo i Finanse 29.04.2022 chat-icon1

REKLAMA
Łącznie w ramach odstrzałów planowych indywidualnych oraz zbiorowych upolowano 130 883 dziki, natomiast w przeprowadzonych odstrzałach sanitarnych upolowano 136 142 dziki. Łączna liczba dzików odstrzelonych w wyniku odstrzałów sanitarnych oraz planowych wynosi ponad 269 tys. sztuk.

ILOŚĆ ODSTRZELOWNYCH DZIKÓW

PZŁ podał też dane dotyczące ilości myśliwych biorących udział w odstrzałach sanitarnych, w których udział wzięło 1906 osób, które skorzystały z przysługującego im na ten cel prawa do dodatkowego urlopu, wykorzystując łącznie blisko 9 tys. dni urlopowych. Niespełna 2 tys. myśliwych, którzy skorzystali z urlopów z tytułu odstrzałów sanitarnych stanowi niewielką grupę w porównaniu z wszystkimi myśliwymi, którzy zaangażowani byli w walkę z ASF i odstrzały sanitarne. Ponad 99% myśliwych dokonujących odstrzałów sanitarnych nie skorzystało z dodatkowych dni urlopowych i wykonywali powyższe zadania w ramach swojego czasu wolnego od pracy zawodowej.

STWIERDZONE PRZYPADKI1

Suma wszystkich wpisów w książce ewidencji i pobytu na polowaniu indywidualnym oraz w celu wykonania odstrzału sanitarnego, to niemal 5 milionów indywidualnych wpisów (4 855 153) z czego 3 141 835 dotyczyły polowań planowych indywidualnych, a 1 713 318 dotyczyły wpisów wykonania odstrzału sanitarnego. Z przysługujących dodatkowych płatnych dni urlopowych (nierefundowanych przez Skarb Państwa) skorzystał niewielki odsetek myśliwych wykonujących odstrzały sanitarne, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu społecznym myśliwych w walkę z rozprzestrzenianiem ASF przez dziki.

(rpf) pp / Źródło: Informacja przekazana przez ZG PZŁ na podstawie materiałów Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


agata 01.05.2022

czy to zabijanie cos da jak nie ma nawet próby odgradzania od zakazonych obszarow tylko jakies maty itp ogrniczenia raczej

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA