REKLAMA

Raport suszowy: Mniejsze deficyty wody dla roślin uprawnych

Redakcja - Uprawa
16.07.2020
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Zmniejszeniu uległa liczba gmin oraz procent potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. Jedynie w uprawach rzepaku i rzepiku zasięg suszy uległ wzrostowi.

REKLAMA

Zmniejszeniu uległa liczba gmin oraz procent potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. Jedynie w uprawach rzepaku i rzepiku zasięg suszy uległ wzrostowi.

Według najnowszego raportu suszowego IUNG badającego okres od 11 maja do 10 lipca 2020 roku, obszar z największym deficytem wody w dalszym ciągu notowany jest na terenie Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe). Duże niedobory wody nadal wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego. Na pozostałym terenie Polski nie notowano niedoborów wody dla roślin uprawnych. Duży nadmiar wody notowany jest na terenach województw opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz mazowieckiego.

Obecnie susza rolnicza występuje na terenie województw: zachodniopomorskiego, 

wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i 

łódzkiego. Susza notowana jest w uprawach:

- rzepaku i rzepiku - odnotowano ją w 236 gminach Polski (9,53% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 85 gmin z wystąpieniem suszy tj. o 3,43 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Suszę zanotowano w 7 województwach na powierzchni 2,22% gruntów ornych, tj. o 0,49 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- zbóż jarych - odnotowano ją w 74 gminach Polski (2,99% gmin kraju), tj. o 3,11 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Suszę zanotowano w 4 województwach na powierzchni 0,39% gruntów ornych, tj.o 1,59 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- krzewów owocowych – odnotowana w 72 gminach Polski (2,91% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie gmin z wystąpieniem suszy o 2,10 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza występuje w 4 województwach na powierzchni 0,39% gruntów ornych, tj.o 0,93 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- kukurydzy na ziarno - zanotowana w tych uprawach w 61 gminach Polski (2,46% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 8 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 0,33 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza wystąpiła na powierzchni 0,23% gruntów ornych, tj. o 0,08 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- kukurydzy na kiszonkę - odnotowano ją w 61 gminach Polski (2,46% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 8 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 0,33 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza wystąpiła na powierzchni 0,23% gruntów ornych, tj. o 0,08 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- roślin strączkowych - odnotowana w 38 gminach Polski (1,53% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 31, tj. o 1,53 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza wystąpiła w 2 województwach na powierzchni 0,12% gruntów ornych, tj. o 0,22 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- zbóż ozimych – wystąpiła w 30 gminach Polski (1,21% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 71 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 2,87 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Suszę odnotowano w 2 województwach na powierzchni 0,10% gruntów ornych, tj. o 0,61 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- truskawek - odnotowano ją w 5 gminach Polski (0,20% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 55l gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 2,22 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Suszę odnotowano w 2 województwach.

- warzyw gruntowych – susza wystąpiła w 1 gminie Polski (0,04% gmin kraju).

Zasięg suszy w stosunku do poprzedniego okresu raportowania zmniejszył się w uprawach zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych.

(rup) rp / Źródło: IUNG

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA