REKLAMA

Rejestracja przyczepki samochodowej – procedury, ile kosztuje?

Redakcja - Prawo i Finanse
23.10.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Przyczepka samochodowa może się okazać przydatna w wielu sytuacjach.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup przyczepki, którą można przewozić zamontowaną do samochodu czy innego pojazdu mechanicznego. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia przewożenie różnych mniejszych ładunków. Zakup przyczepki to jednak dopiero pierwszy krok do tego, aby można było jej używać, przemieszczając się po drogach publicznych.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Przyczepka samochodowa może się okazać przydatna w wielu sytuacjach.[/caption]

Coraz więcej osób decyduje się na zakup przyczepki, którą można przewozić zamontowaną do samochodu czy innego pojazdu mechanicznego. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia przewożenie różnych mniejszych ładunków. Zakup przyczepki to jednak dopiero pierwszy krok do tego, aby można było jej używać, przemieszczając się po drogach publicznych.

Kolejne działanie to rejestracja przyczepy - jest to niezbędne, aby w sposób w pełni legalny móc ją użytkować. Jeżeli chcesz poznać wszystkie aspekty związane z zakupem oraz rejestracją przyczepki, przeczytaj nasz artykuł.

Ile kosztuje rejestracja przyczepki?

Przyczepa samochodowa to bardzo przydatny pojazd, który wykorzystać można na wiele sposobów. Sprawdzi się w przypadku prac remontowych, ogrodowych, polowych, do przewożenia mniejszych ładunków, a także podczas transportu bagaży w okresie wakacyjnym. Jak wiec wyraźnie widać, zakup przyczepki to bardzo korzystne rozwiązanie, na które ostatnio decyduje się coraz więcej kierowców, tym bardziej biorąc pod uwagę cenę samego pojazdu. Najwięcej osób decyduje się na zakup modelu lekkiego o DMC do 750 kg, którą można wykorzystać, montując do samochodu osobowego. Aby móc zacząć używać pojazdu, należy przejść przez kilka formalnych kroków.

Jeżeli planujesz wykorzystanie przyczepki w swoim aucie, najważniejszym krokiem jest jej zakup. Pozornie może wydawać się to proste przedsięwzięcie, w praktyce okazać się może jednak inaczej. Podczas zakupu należy rozważyć kilka aspektów, takich jak wielkość przyczepy, wielkość kół, odpowiednie mocowanie czy standardy akceptowalne w polskich przepisach ruchu drogowego. Kiedy ustalimy już, że interesujący nas model spełnia wszystkie wymagane kryteria, wtedy warto pomyśleć o optymalnej cenie. Kolejnym krokiem potrzebnym do tego, aby móc wykorzystywać przyczepę, jest jej rejestracja. Ile trwa rejestracja przyczepki i ile trzeba zapłacić?

Ile trwa rejestracja przyczepki?

Kiedy zakupiliśmy już konkretny model, konieczna jest rejestracja przyczepy, a także, jak w przypadku każdego innego pojazdu, wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jak zabrać się za rejestrację przyczepy? Wniosek oraz stosowane dokumenty może złożyć właściciel pojazdu. Jeżeli zakup został dokonany przez dwie osoby - właściciela oraz współwłaściciela - obie osoby muszą być obecne podczas rejestracji pojazdu. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, należy postarać się o stosowne potwierdzenie i zgodę potwierdzoną u notariusza. Ile kosztuje rejestracja przyczepy?

Rejestracja przyczepki cena - kwota, która należy zapłacić, wynosi 121,5 zł. Należy ją uiścić w kasie urzędu, w którym składa się dokumenty. W przypadku przyczep lekkich o DMC do 750 kg cena ta pomniejszona jest o 50 zł, omija się koszty związane z przeglądem pojazdu. Gdzie złożyć dokumenty związane z rejestracją pojazdu? Wszystkie potrzebne dokumenty należy złożyć w Wydziale Komunikacji i Transportu. W zależności od miejsca zamieszkania może to być Urząd Starostwa Powiatowego, Urząd Miasta lub Urząd Dzielnicy. W zależności od tego, gdzie została kupiona przyczepa, mamy inny czas na rejestrację. W polskim salonie można to zrobić w momencie zakupu, jeśli przyczepa została sprowadzona z zagranicy, na wykonanie wszystkich formalności mamy 30 dni. Na początku uzyskamy rejestrację czasową na okres 30 dni. W ciągu tego czasu urząd wyrobi nam stały dokument, a także sprawdzi zgodność załączonego wniosku. Opuszczając urząd po raz pierwszy, otrzymamy czasowe pozwolenia na użytkowanie pojazdu, tablice rejestracyjne, a także naklejkę kontrolną.

Rejestracja przyczepki - dokumenty

Wiesz już, ile kosztuje rejestracja przyczepki, a także ile trwa proces jej uzyskiwania. Nie mniej istotne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, tylko wtedy cała procedura przebiegnie szybko i bez problemów. Aby złożyć wniosek o rejestrację, należy załączyć następujące dokumenty:

  1. Ubezpieczenie przyczepy

  2. Wniosek o rejestrację pojazdu - dostępne są na stronie urzędu

  3. Dokument kupna-sprzedaży lub faktura VAT

  4. Świadectwo zgodności WE (homologacja)

  5. Potwierdzenie dokonania opłat

  6. Oświadczenie o danych na temat pojazdu

W niektórych przypadkach liczba dokumentów może się nieznacznie różnić - wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie wybranego urzędu. Przygotowując wszystkie powyższe informacje, mamy pewność, że cały proces rejestracji przebiegnie sprawnie i bez żadnych komplikacji. Jeżeli nie mamy pewności, czy dokumenty są poprawne, zawsze można skonsultować się z biurem obsługi urzędu. Pracownicy z pewnością wskażą, jakie informację będą niezbędne do tego, aby uzyskać najpierw rejestrację czasową, a następnie stałą. Po akceptacji wniosku, urząd w ciągu 30 dni przygotuje dla nas stały dokument, dzięki któremu będziemy mogli w pełni korzystać z zakupionej przyczepy.

Pojazd to bardzo korzystne rozwiązanie, które może przydać się zarówno podczas prac polowych, jak i w ogrodzie, na działce czy w trakcie przeprowadzki. Możliwości są nieograniczone, a przyczepa z pewności przyda się w wielu sytuacjach.

(rpf)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA