REKLAMA

Remont przyczepy rolniczej – czy warto?

Redakcja
19.01.2024
chat-icon 0

Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo rolne bez przyczepy rolniczej. Jest to absolutnie podstawowe wyposażenie każdego rolnika w jego parku maszynowym. Przyczepa wykorzystywana jest powszechnie na co dzień podczas pracy w polu, a także w okresie zbioru plonów, gdzie odgrywa niezwykle ważną rolę - służy do transportu na miejsce składowania. Widać więc wyraźnie, jak dużą rolę pełni w gospodarstwie ten sprzęt, dlatego koniecznie musi być on w pełni sprawny i gotowy do użycia.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Niestety, jak każda maszyna, także przyczepki, których konstrukcja jest zazwyczaj bardzo prosta, mogą ulec uszkodzeniom i awariom, szczególnie po dłuższym i bardziej intensywnym użytkowaniu. Dodatkowo, tak jak każdy sprzęt przeznaczony do ciężkiej pracy w gospodarstwie, są one dosyć drogie. Właśnie z tego względu wielu rolników rozgląda się za opcją zakupu używanych przyczep lub w przypadku awarii zastanawia się, czy opłaca się je naprawiać, czy już czas na zakup czegoś nowszego. Postanowiliśmy więc pomóc w rozwianiu wszelkich wątpliwości w tym temacie - w poniższym artykule staramy się odpowiedzieć na pytanie, czy naprawa przyczep rolniczych jest opłacalna i kiedy warto to zrobić. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas tekstem.

Remont przyczepy rolniczej - czy warto?

Podstawowe pytanie wielu rolników brzmi, czy warto w ogóle remontować przyczepę? Odpowiedź jest twierdząca, jednak zależy to również od jej wieku czy stanu technicznego. Mało opłacalny jest remont 60/70-letniej przyczepy, która lata świetności ma dawno za sobą - może ona stanowić zagrożenie zarówno dla rolnika, jak i innych osób poruszających się po drogach. Często w starych przyczepach korozja objęła już kluczowe elementy konstrukcyjne, których wymiana będzie po prostu droga. W takiej sytuacji lepiej jest kupić używany, lecz nowszy model. Remont jest natomiast opłacalny, gdy nasza przyczepka ma 20-30 lat, a elementy wymagające naprawy nie stanowią dużego problemu, jak np. wymiana łożysk kół, wymiana ścianek bocznych czy drobne naprawy blacharskie oraz konserwacja. Takie awarie idzie rozwiązać tanio i szybko, dlatego jest to lepsza opcja niż kupno kolejnej przyczepy.

Przyczepa rolnicza do remontu - jak się za to zabrać?

Chcąc remontować przyczepę, trzeba mieć oczywiście odpowiednie narzędzia, a także przestrzeń do pracy. Można pracować na własnym podwórku, pod gołym niebem, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie, lepiej przenieść przyczepę na czas remontu do garażu czy stodoły. Biorąc pod uwagę, że jest to sprzęt zaprojektowany do pracy w trudnym terenie, nie ma potrzeby zachowania sterylnych warunków w trakcie naprawy. Zanim zabierzemy się do pracy, warto dokładnie zapoznać się z konstrukcją i obejrzeć przyczepę, żeby ustalić kolejność działań i zobaczyć, co dokładnie mamy do zrobienia. Następnie po kolei wykonujemy wszystkie czynności serwisowe, dbając o każdy szczegół.

Naprawa przyczep rolniczych - koszty

Kwestia kosztów remontu przyczep rolniczych jest bardzo złożona. Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozległa jest awaria czy uszkodzenia, co chcemy naprawić, a co może poczekać, ile czasu może to zająć, a także jaki to model i marka przyczepy, gdyż ceny części i zestawów naprawczych mogą się od siebie znacznie różnić.

Najpoważniejszym problemem przyczep w gospodarstwach jest oczywiście korozja. Z tego względu wiele osób zastanawia się, ile kosztuje piaskowanie przyczep rolniczych i przygotowanie powierzchni pod lakierowanie i zabezpieczenie przeciw rdzy. Cena takiej usługi będzie zależna od rozmiarów przyczepy, a także miejsca i cennika specjalistów, którzy się tym zajmą.

Remont przyczepy rolniczej u specjalisty

Jeśli nie posiadamy umiejętności, wiedzy ani zaplecza narzędziowego, warto oddać swoją przyczepę w ręce mechanika, który specjalizuje się w takich pojazdach. Dzięki temu będziemy mieli absolutną pewność, że wszystkie naprawy zostaną wykonane profesjonalnie, a sama przyczepa będzie nam służyć jeszcze przez długi czas.

(rtr)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA