REKLAMA

Robert Telus: Nie okłamujcie rolników

Resort rolnictwa odniósł się do informacji podawanych przez polityków opozycji w sprawie dopłat do zboża, określając je jako fake newsy, czyli informacje mijające się z faktami, które mają wzbudzić określone emocje.

fot. MRiRW
10 maja 2023 chat-icon0

REKLAMA
Sprawę skomentował sam minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który apelował do polityków aby nie okłamywali rolników. W ocenie szefa resortu rolnictwa nie jest prawdą to, że rolnik sprzedający zboże hodowcy, np. świń czy drobiu, nie otrzyma dopłaty do zboża. Szef resortu rolnictwa poinformował jednocześnie, że zgodnie z danymi pozyskanymi od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już trzydzieści kilka procent zboża od rolników jest wyeksportowane.

Robert Telus mówił też o kolejnych projektach ustaw, które były przedmiotem obrad Sejmu, tj.
- Fundusz Ochrony Rolnictwa,
- zwrot podatku akcyzowego,
- budowa silosów i magazynów.

Z Funduszu Ochrony Rolnictwa będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku braku zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych, który stał się niewypłacalny.

– Fundusz będzie się składał z dwóch pozycji – pierwsza to 150 mln złotych z budżetu państwa, a druga to wpłaty od podmiotów skupujących w wysokości 0,125 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych – poinformował minister.

REKLAMA
– Zgodnie z zapowiedziami wprowadzamy dwie dodatkowe formy pomocy dla rolników. Pierwsza dotyczy wprowadzenia limitu zużywanego oleju napędowego dla producentów świń, owiec, kóz i koni, a druga – zwiększenia stawki zwrotu do 2 zł/litr oleju napędowego – powiedział minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w tej chwili stawka zwrotu ma maksymalną, dopuszczoną prawem unijnym wysokość 1,46 zł/l. Dlatego wystąpimy do Komisji Europejskiej o możliwość zwiększenia tej stawki do wysokości 2 zł/l.

Budowa silosów i magazynów

Szef resortu zwrócił uwagę, że budowa silosów o pojemności do 250 m3 będzie możliwa jedynie na zgłoszenie. Wysokość tych silosów nie będzie mogła przekraczać 15 metrów.

REKLAMA
Kolejna możliwość dotyczy budowy budynków gospodarczych o powierzchni do 300 m2, które również będą mogły być budowane na podstawie zgłoszenia.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

ARiMR: Trwa nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego

Redakcja 25 maja 2023 chat-icon1

Bieżący roku przyniósł zmiany w sposobie rozliczania dopłat, bowiem wprowadzono odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw.

Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.

Dopłatami nie objęto upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon, a w 2022 roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Czytaj dalej

REKLAMA

Minister Telus: Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48% nadwyżki zboża

Redakcja 26 maja 2023 chat-icon2

– Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48 proc. nadwyżki zboża – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który dodał, że już wkrótce dostępna będzie nowa linia kredytowa dla podmiotów skupowych, które będą skupować zboże i owoce miękkie od polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Kredyty w wysokości do 40 milionów złotych będą mogły uzyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, mające zdolność kredytową, a oprocentowanie będzie wynosić tylko 2 proc. Szacunkowy koszt dla Budżet państwa będzie to kosztować około 370 mln złotych.

Propozycja dotyczy skupu zboża od 15 maja do 31 sierpnia 2023 r. i skupu owoców miękkich od 1 czerwca do 30 września 2023 r.

– Jak wiele programów, tak i ten czeka na notyfikację Komisji Europejskiej – dodał minister.