REKLAMA

Rodzaje zbóż i ich zastosowanie

Redakcja - Zdrowie
20.10.2021
chat-icon 0

google-site-verification: google017c226814c8889b.html

Różnego rodzaju zboża i składające się z nich produkty mają ogromne znaczenie w naszej diecie. Nie bez powodu znalazły się one już na drugim miejscu w piramidzie żywienia, zaraz za warzywami i owocami. Jak więc wyraźnie widać - produkty zbożowe odgrywają bardzo dużą rolę w naszym życiu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
google-site-verification: google017c226814c8889b.html[/caption]

Różnego rodzaju zboża i składające się z nich produkty mają ogromne znaczenie w naszej diecie. Nie bez powodu znalazły się one już na drugim miejscu w piramidzie żywienia, zaraz za warzywami i owocami. Jak więc wyraźnie widać - produkty zbożowe odgrywają bardzo dużą rolę w naszym życiu.

Istnieje wiele różnych rodzajów zbóż, a każde z nich ma inne od drugiego właściwości. Z tego względu warto wiedzieć, które zboża są najzdrowsze i przynoszą nam najwięcej korzyści. Aby ułatwić wam nieco życie, postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, w którym zawarliśmy wszelkie przydatne informacje dotyczące rodzajów zbóż w Polsce oraz tego, do czego się je stosuje. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Pszenica i orkisz

Jednym z najpopularniejszych zbóż, które można spotkać m.in. w jasnym pieczywie, płatkach śniadaniowych, makaronach i wielu innych produktach spożywczych jest pszenica i orkisz, który stanowi jej odmianę. Na bazie pszenicy wytwarza się mąkę, z której następnie powstaje wiele różnych wyrobów. W Polsce to zboże uprawiane jest na około 20% wszystkich gruntów ornych, co wyraźnie wskazuje skalę jego popularności.

Jakie są najbardziej znane właściwości pszenicy?
Po pierwsze - ma ona bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby i woreczka żółciowego, działając na nie nawilżająco i chłodząco. Ponadto pszenica wykazuje też działanie uspokajające u osób, które zmagają się z wewnętrznymi niepokojami i nadpobudliwością.

Kukurydza

Kolejnym bardzo popularnym i powszechnie wykorzystywanym w przemyśle spożywczym i nie tylko zbożem jest oczywiście kukurydza. Według danych statystycznych pochodzących z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy tylko w 2018 roku w naszym kraju uprawiano na niemal 1 mln 200 tysiącach hektarów, co jest naprawdę pokaźnym wynikiem. W naszym kraju hoduje się ponad dwieście odmian kukurydzy, dzięki czemu zarówno hodowcy, jak i producenci, którzy w swoich produktach wykorzystują kukurydzę, mają ogromne możliwości.

Ze względu na swoją wszechstronność, kukurydzę możemy spotkać m.in. w pieczywie, chrupkach, chipsach, płatkach śniadaniowych, a także jako mąkę i w wielu innych formach. Nie jest to jednak jedyny powód popularności tego zboża. Kukurydza jest bowiem bogata w składniki odżywcze, w tym m.in. w potas, żelazo, miedź, wapń, fosfor czy magnez. Zawiera także pewne witaminy z grupy B oraz C. Jak więc wyraźnie widać - jest ona dosyć zdrowa i ma wiele cennych wartości odżywczych, które stanowią podstawę codziennego dobrego żywienia

.

Proso

Mimo wszystkich dobrych właściwości dwóch poprzednich zbóż, za najlepsze dostępne w naszym kraju uznaje się proso z którego wytwarza się między innymi kaszę jaglaną. Są ku temu jednak wyraźne powody - jako jedyna ze wszystkich kasz występujących w naszym kraju ma właściwości zasadotwórcze. Sama ta cecha jest niezwykle korzystna dla każdej osoby, która spożywa produkty zawierające kaszę jaglaną.

Wśród licznych właściwości odżywczych, które również zawiera to zboże, możemy wyróżnić m.in. wapń, fosfor, żelazo, potas, a także liczne witaminy z grupy B oraz lecytynę. Na uwagę w przypadku kaszy jaglanej zasługuje też jej skład aminokwasowy - jest ona źródłem tryptofanu, co oznacza, że jest ona doskonałym źródłem białka, co w wielu przypadkach stanowi kluczowy element diety.

Ryż pełnoziarnisty

W naszym kraju ogromną popularnością cieszą się również różne odmiany ryżu pełnoziarnistego, który nie jest uprawiany w Polsce. Dostępny jest on w kilku odmianach, które jednak mają dosyć podobne cechy i właściwości. Ryż stanowi doskonałe źródło energii, a także jest odpowiedzialny za optymalne nawilżenie oraz regenerację skóry. Wspomaga też procesy trawienne, dlatego dobrze umieścić go w swojej regularnej diecie.

Ryż pełnoziarnisty ma także właściwości zdrowotne - działa na problemy związane z żołądkiem, śledzioną czy jelitem grubym. Zawiera też liczne witaminy i substancje mineralne, które potrzebne są do wypełnienia bilansu zalecanego dziennego spożycia, co pomoże nam zachować dobre zdrowie.

Gryka

Ostatnim z rodzajów zbóż na naszej liście jest gryka, w której wytwarzana jest kasza gryczana. Często stanowi ona podstawę różnego rodzaju potraw i bardzo dobrze, ponieważ ma wiele cennych wartości odżywczych i jest bogata w tłuszcze, białka i witaminy z grupy B. Świetnie smakuje i wygląda, a tzw. kasza “palona” ma dodatkowo właściwości rozgrzewające, dzięki czemu jest ona idealna w porze zimowej.

Zboża w Polsce i ich wykorzystanie

Jak wyraźnie widać - w Polsce dostępne są liczne rodzaje zbóż, które mają nie tylko różne właściwości, ale także różne zastosowania. W naszym kraju często spożywa się różnego rodzaju produkty o różnej ich zawartości. Dzieje się tak, ponieważ podstawą diety w wielu domach jest świeże pieczywo różnego typu, które spożywane jest przeważnie dwa razy dziennie - podczas śniadania i kolacji. Rynek zbytu na zboża w Polsce jest więc dosyć spory, tym bardziej że powszechnie wykorzystywane są one nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też np. alkoholowym. Jest to więc dosyć opłacalne rozwiązanie dla rolników, aby zacząć hodować różnego rodzaju zboża.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA