REKLAMA

Rola pszczół w przyrodzie

Redakcja
19.03.2024
chat-icon 0

Pszczoły są niezwykle pożytecznymi owadami, odgrywającymi niebagatelną rolę w całym systemie ekologicznym. To właśnie one odpowiadają za zapylanie kwiatów, co w efekcie umożliwia powstawanie owoców oraz nasion. Bez nich trudno wyobrazić sobie ekosystem, ponieważ ich działania niosą za sobą wiele korzyści. Zatem, jaka jest rola pszczół w przyrodzie i dlaczego są tak ważne?

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Co robią pszczoły?

Pszczoły w przyrodzie pełnią niezwykle ważną funkcję poprzez zapylanie odwiedzanych przez nie roślin. W ten sposób umożliwiają ich zapłodnienie, a tym samym powstanie owocu. To właśnie tym niewielkim owadom zawdzięczamy produkcję aż ⅓ żywności, a dzięki temu, że w ekosystemie istnieje wiele gatunków pszczół, mogą zapylać wiele gatunków roślin i pracować w niezwykle odmiennych warunkach.

W okresie wczesnej wiosny owady rozpoczynają swoje działania, zapylając łany rzepaku, kwitnące sady oraz większość roślin, które następnie staną się surowcem wykorzystywanym do produkcji żywności. Bez pszczół mnóstwo gatunków roślin nie mogłoby wytwarzać owoców czy się rozmnażać, bądź ich uprawy nie dawałyby dużych plonów, natomiast owoce byłyby niewielkie oraz zdeformowane.

Co oznacza pszczoła? Istotność w przyrodzie

Znaczenie pszczół w przyrodzie jest bardzo duże, ponieważ bez nich wiele gatunków zwierząt nie miałoby co jeść, a produkcja żywności stanęłaby pod znakiem zapytania. Pomagają one w zapylaniu roślin poprzez przenoszenie pomiędzy nimi pyłków, co umożliwia zapylenie roślin, prowadzące do zapłodnienia oraz powstania owocu. Zapylenie wiąże się z korzyściami nie tylko dla nas, ale również dla zwierząt, którym w szczególności w okresie zimowym trudno znaleźć pożywienie. Dlatego wiele gatunków jeszcze latem oraz jesienią gromadzi drobne zapasy, by móc przetrwać przymrozki.

Po co pszczoły robią miód?

Pszczoły produkują miód w celu zaspokojenia własnych potrzeb, ponieważ stanowi on dla nich pożywienie. Ze względu na swoją pracowitość gromadzą go w nadmiernych ilościach, dzięki czemu my również mamy szansę skorzystania z dobrodziejstw, jakie daje nam ten niesamowity wyrób.

Wiosną oraz latem owady w głównej mierze spożywają nektar i pyłek uzyskiwany z kwitnących kwiatów. Natomiast późną jesienią oraz zimą pszczoły miodne potrzebują dodatkowego źródła pożywienia, jakim jest miód. Podczas każdego miodobrania powinnyśmy pozostawić owadom od trzech do czterech kilogramów miodu, by miały się czym pożywić.

Po co pszczołom miód? Etapy jego powstawania

Pierwszym krokiem do produkcji przez owady miodu, jest zlokalizowanie roślin miododajnych, za co odpowiadają pszczoły zwiadowczynie, które poprzez taniec informują o tym pozostałe. W kolejnym etapie pszczoły zbieraczki przynoszą nektar bądź spadź do ula, który następnie przekazują pszczołom robotnicom, zagęszczającym jego konsystencję. Cały proces odbywa się przez przekazywanie sobie nektaru wiele razy, by później złożyć go do komórek plastrów.

Podczas powyższych czynności do nektaru dodana zostaje wydzielina z gruczołów gardzielowych owadów, w której obecne są specjalne enzymy, wpływające na rozłożenie cukrów złożonych do cukrów prostych. W trakcie procesu zmniejsza się również zawartość wody, której spadek do około 19% sprawia, że nektar staje się miodem. Gdy jest on gotowy, zostaje odpowiednio zasklepiony w komórkach plastrów - cienką powłoką woskową.

Dlaczego pszczoły robią miód? Ile go produkują?

Wcześniejsza część artykuły wyjaśnia nam, co oznaczają pszczoły dla ekosystemu oraz dlaczego robią miód. Warto jednak dowiedzieć się, w jakich ilościach go produkują, by bliżej poznać możliwości tych niesamowitych owadów. Jedna pszczoła wytwarza w przeciągu całego swojego życia jedną płaską łyżeczkę miodu, dlatego trudno jednoznacznie określić, ile wyrobu jesteśmy w stanie uzyskać z jednego ula.

Zależne jest to nie tylko od rodzaju pasieki czy warunków pogodowych, ale również od odległości ula od kwiatów miododajnych czy ich wydajności. Możemy przyjąć, iż średnia ilość miodu uzyskiwanego z jednej pasieki rocznie wynosi około 25 kilogramów. W przypadku wędrownych uli oraz w optymalnej sytuacji ilość ta ma szansę wzrosnąć do 40-45 kilogramów, natomiast przy gorszych warunkach spaść do około 10-15 kg.

Po co pszczoły siadają na kwiatach? Podsumowanie artykułu

Siadające na kwiatach pszczoły nie tylko zdobywają w ten sposób pożywienie, ale również zbierają potrzebny do wytworzenia miodu nektar. Podczas procesu dochodzi do zapylenia roślin, dzięki czemu następnie pojawiają się owoce, mające ogromne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla zwierząt.

To bardzo pożyteczne owady, bez których trudno wyobrazić sobie odpowiednie funkcjonowanie ekosystemu. Dzięki nim możemy cieszyć się smakiem owoców oraz warzyw, a ich pracowitość daje możliwość korzystania z wyjątkowych właściwości, jakie oferuje nam miód. Ponadto te pracowite bezkręgowce pomagają budować domy dla szeregu innych owadów, a także zapewniają różnorodność biologiczną.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA