REKLAMA

Rolnictwo na świecie: Laos

Redakcja - Uprawa
13.11.2016
chat-icon 0

Powierzchniaupraw w Laosie to ok. 4% kraju. Rolnictwo jest bardzo prymitywne, wiele upraw prowadzonych jest przy użyciu siły własnych rąk, z pomocą bardzo prostych narzędzi a czasem nawet bez nich.

Paweł Pąk / okiemrolnika.pl
REKLAMA

Powierzchnia upraw w Laosie to ok. 4% kraju. Rolnictwo jest bardzo prymitywne, wiele upraw prowadzonych jest przy użyciu siły własnych rąk, z pomocą bardzo prostych narzędzi a czasem nawet bez nich.

Położony w Azji południowo-wschodniej Laos jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Gospodarka oparta jest głównie niskotowarowym rolnictwie oraz międzynarodowej pomocy finansowej. 

{gallery}galerie/LAOS{/gallery}

Rolnictwo to 41,2% produktu krajowego brutto Laosu, usługi to 26,3%, przemysł z budownictwem zapewnia 32,5%. Produkt krajowy brutto wg parytetu siły nabywczej na 1 mieszkańca wynosi 1900 dolarów USA (2007)*. Ludność Laosu to ponad 6,5 mln ludzi, gęstość zaludnienia to 28 osób/ km2. Powierzchnia to 236 800 km² (ok. 1/3 mniejsza od powierzchni Polski).

Nasza fotorelacja została wykonana w okolicach miejscowości Luang Prabang, głównie w miejsach położonych w lesie, w wioskach oddzielonych od siebie rwącą rzeką i wodospadami. Ludzie żyją tutaj bardzo skromnie, często w chatkach z lekkimi ścianami. Bogatsi mieszkają w murowanych budynkach. Dostanie się do innych miejscowości wymaga nie lada wysiłku, podróżujących czeka najpierw przeprawa przez rzekę, często długi odcinek pokonywany piechotą a następnie podróż busem lub tzw. tuk-tukiem. Wielu mieszkańców wiosek położonych w górach się poza rolnictwem zajmuje się rękodziełem oraz przygotowywaniem drewna na sprzedaż.

Warunki naturalne

Panuje tutaj klimat zwrotnikowy monsunowy, z trwającą od maja do października porą deszczową. Ponad 50% powierzchni kraju zajmują lasy. 

Jest to kraj górzysto-wyżynny, w jego środkowej części rozciąga się rozległa wyżyna Xieng Khuang zwana Równiną Dzbanów z żyznymi glebami, natomiast na wschodzie znajdują się Góry Annamskie.

Stosuje się nadal tzw. „gospodarkę żarową”, jest to jeden z pierwszych znanych przez człowieka rolniczych systemów użytkowania roli, stosuje się go na terenach zalesionych, które wypala się aby pozyskać miejsce do uprawy. Nie stosuje się zasad zmianowania przez nawet kilkanaście lat doprowadzając do wyczerpania możliwości uprawowych gleby.

Powoli się to zmnienia i pojawiają się pierwsze maszyny oraz małe ciągniki pozwalające na zwiększenie efektywności pracy i wysokości plonów. Jednak ta część Azji to nadal prace polegające głównie na wykorzystywaniu siły fizycznej czlowieka.

Uprawa

Większość upraw, bo aż 90% stanowi ryż, oraz bataty, maniok, trzcina cukrowa, soja, owoce (banany, ananasy, mango), bawełna, kukurydza a także tytoń. Uprawia się również kawę, której plantacje znajdują się na wyżynie Bolowen. W półnonej, górzystej części Laosu uprawia się mak na opium.

Hodowla zwierząt

W Laosie hodowane jest bydło i bawoły oraz trzoda chlewna a także konie i słonie, wykorzystywane do prac leśnych przy pozyskiwaniu drewna. Dość istotne są jest również myślistwo i rybołówstwo śródlądowe.

Są kraje takie jak opisany powyżej Laos, które mają do przebycia jeszcze bardzo długą drogę do osiągnięcia chociażby dobrego poziomu rozwoju rolnictwa, który pozwoli im na korzystanie w pełni z możliwości jakie daje nowoczesna agrotechnika. Wkrótce zaprezentujemy kolejne odsłony naszego cyklu „Rolnictwo na świecie”.

Zapraszamy do przesyłania interesujących fotorelacji oraz wrażeń z pobytu w różnych interesujących częściach Świata, najciekawsze z nich obublikujemy na łamach naszego portalu. E-mail: info@okiemrolnika.pl

(rup) pp


* dane o gospodarce: wikipedia

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA