REKLAMA

Rolnictwo precyzyjne to przyszłość nowoczesnej uprawy


- Rolnictwo precyzyjne przynosi określone korzyści, co zachęca coraz szersze grono rolników do inwestycji w te rozwiązania – mówi Hubert Seliwiak z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

REKLAMA

- Rolnictwo precyzyjne przynosi określone korzyści, co zachęca coraz szersze grono rolników do inwestycji w te rozwiązania – mówi Hubert Seliwiak z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych podsumowała jubileuszową, XX wystawę Agro Show w Bednarach.

Jednym z podstawowych wniosków po niej jest uznanie za udaną nowej formuły pokazów maszyn: Izba przyjęła, że od tej imprezy ważnym elementem każdego z Agro Show będą prezentacje możliwości maszyn w pracy, takie które nawiązują do aktualnych trendów w budowie ciągników i maszyn rolniczych oraz do nowych technologii w produkcji rolniczej.

Teraz pokazy maszyn zgrupowano w dwóch blokach: rolnictwo precyzyjne i technika siewu zbóż w systemie uproszczonym.

- Rolnictwo precyzyjne przynosi określone korzyści, co zachęca coraz szersze grono rolników do inwestycji w te rozwiązania – mówi Hubert Seliwiak z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Ale technika rolnicza szybko się rozwija i do praktyki trafiają kolejne modele maszyn, coraz bardziej zautomatyzowane i zinformatyzowane, pracujące na podstawie danych zbieranych w czasie rzeczywistym, które zaczynamy zaliczać do Rolnictwa 4.0. Takie rozwiązania cechują nowoczesne rozsiewacze nawozów, które rozsieją na polu nawóz w oparciu o mapę zmiennego nawożenia wraz dynamiczną zmianą szerokości roboczej.

Te założenia były podstawą do zaprezentowania pokazu pracy sześciu rozsiewaczy nawozów mineralnych. W pokazie zostały zaprezentowane przez producentów lub ich przedstawicieli następujące maszyny: Amazone ZA-TS, Bogballe M35W Plus, Sulky X50 Econov Isobus (Korbanek), Rauch AXIS-H 30.2 EMC+W (Kuhn Maszyny Rolnicze), Kverneland Exacta TL GEOSPREAD i Unia MXL 1600 Premium.

Zmiany dawki nawozu i szerokości rozsiewu oglądający pokaz obserwowali na dwóch telebimach, ustawionych na polu pokazowym. Podczas pierwszego przejazdu rozsiewacze pracowały także z załączonym układem do nawożenia granicznego.

W czasie Agro Show 2018 zaprezentowano także – w czasie pokazu rozsiewaczy – możliwości systemów zarządzania danymi. W akcji zatem można było obejrzeć dwa systemy, należące do firm John Deere i Claas.

- Firma John Deere zaprezentowała nowe możliwości systemu MachineSync, który z wykorzystaniem systemu telmatycznego JDLink umożliwia dzielenie się pomiędzy dwoma rozsiewaczami mapą pokrycia pola nawozem oraz wysyła pomiędzy nimi linię naprowadzania agregatów – opowiada Hubert Seliwiak.

Podczas pokazu dwa ciągniki z wyświetlaczem John Deere Command Center 4600, współpracujące z rozsiewaczami Kverneland i Rauch, zaprezentowały ten system poruszając się naprzeciw siebie i widząc się nawzajem.

System ten zapewnia, że w miejscu w którym nastąpił już wysiew nawozu, kolejna maszyna wyłączy swoje sekcje wysiewające. Przesyłanie danych pomiędzy wyświetlaczami odbywa się za pomocą transmisji danych komórkowych.

Maszyny, które dzielą się mapą pokrycia muszą posiadać subskrypcję JDLink Connect i znajdować się na tym samym koncie organizacji klienta w Centrum Operacyjnym MyJohnDeere. Rozwiązanie to można zastosować także w przypadku pracy na tym samym polu innych maszyn, np. opryskiwaczy.

Z kolei Claas przedstawił możliwości precyzyjnego rolnictwa na przykładzie ciągnika Claas Arion 660 CMATIC, wyposażonego fabrycznie w system jazdy automatycznej z dokładnością RTK NET, oparty na terminalu obsługowym Claas S10 ISOBUS i system telemetryczny Claas Telematics. W czasie tej prezentacji ciągnik współpracował z rozsiewaczem firmy Rauch AXIS H 30.2 EMC.

- Funkcje terminala umożliwiają zapisywanie wszystkich danych pracy ciągnika wraz z danymi rozsiewacza przypisując do nich pozycje GPS, automatyczne zamykanie sekcji rozsiewacza (i innych maszyn) i automatyczny wjazd agregatu w następną ścieżkę technologiczną. Po pokazie można było zobaczyć wszystkie dane, jakie zostały wysłane na serwer Claas Telematics – opowiada Hubert Seliwiak.

W drugim bloku tematycznym, dotyczącym techniki siewu zbóż w systemie uproszczonym, zaprezentowano różne rozwiązania techniczne i technologiczne związane z siewem zbóż w systemie bezorkowym.

Technologie uproszczonej uprawy roli i siewu są coraz częściej stosowane przez rolników. Zwiększa się także w tym zakresie rynkowa oferta krajowych producentów. Podczas pokazu zaprezentowano maszyny realizujące siew zbóż trzema metodami: siew bezpośredni, siew pasowy oraz siewu w mulcz.

Agregaty do siewu bezpośredniego zaprezentowały firmy Horsch (Focus 4TD) i Korbanek (Arbos ASF UST Directa). W siewie pasowym dominowały agregaty producentów krajowych. Podczas pracy prezentowano agregaty SALVIS Z (Agro-Masz), ST 400+PS 400 (Czajkowski), USF1600+Hawk+Poznaniak (Unia) oraz brytyjski Claydon Hybrid T4 (Ursus Dystrybucja).

W technologii siewu w mulcz firma Kuhn Maszyny Rolnicze prezentowała agregat uprawowy Performer 6000 i siewnik Espro 6000R. Siewniki do siewu w mulcz zaprezentowały także firmy Farmet (Falcon 3 Fert+) i Smela Maszyny rolnicze (Tygrys GTWS 3.0).

Firma Agro-Masz zaprezentowała uprawę broną mulczową BM75 oraz dwa agregaty uprawowo-siewne o szerokości 3 m oparte na bronie talerzowej z siewnikami SR-300 i SN-300.

(rtr) Paweł Okoński


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA