REKLAMA

Rolnicy czują się oszukani. Dlaczego jedni dostali suszowe, a inni nie? – pytają


Choć mamy już połowę sierpnia 2020, wielu rolników nie otrzymało jeszcze wypłat pomocy suszowej za 2019. Rząd obiecał, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma – skarżą się rolnicy.

REKLAMA

Choć mamy już połowę sierpnia 2020, wielu rolników nie otrzymało jeszcze wypłat pomocy suszowej za 2019. Rząd obiecał, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma – skarżą się rolnicy.

Żniwa 2020 dobiegają końca, a temat wypłat pomocy suszowej za ubiegły rok wciąż powraca jak bumerang. Rolnicy, którzy „nie załapali się” na wypłaty pomimo złożonych wniosków są coraz bardziej rozgoryczeni i oburzeni. I nie ma się co dziwić.

Pomimo usilnych zapewnień z Ministerstwa Rolnictwa, że wszyscy, którzy złożyli wnioski pieniądze otrzymają, konta wielu wnioskodawców w dalszym ciągu świecą pustkami. - Może by ta sytuacja mniej denerwowała gdyby wszyscy wnioskodawcy czekali. Jest jednak tak, że jedni dostali parę dni po złożeniu dokumentów, a inni czekają miesiącami i nawet nie mają informacji kiedy mogą się spodziewać wypłaty – pisze na Forum Okiem Rolnika pani Agnieszka ze wsi Chorzemin w Wielkopolsce.

Rolnicy, którzy jeszcze czekają na wypłaty suszowego za 2019 rok spodziewają się odmownych decyzji. Coraz mniej już wierzą w to, że jeszcze jakiekolwiek pieniądze dostaną. - Gra na czas, by zniechęcić i ludzie przeoczą jakiś termin, i po temacie. Dziś ważne są programy... biznesplany dla młodych i kredyty... a tam ci co "żebrzą" o klęskowe to powoli się przedawni – napisał nasz Czytelnik.

Środki na wypłaty suszowego skończyły się. Obecnie na stronie Agencji dostępne są nowe wnioski, które można składać od 13 sierpnia br., aby uzyskać suszowe za ubiegły rok w charakterze pomocy publicznej. Wprowadza to jednak kolejne zamieszanie.

Z jednej strony rolnicy, którzy składali wnioski o pomoc suszową muszą teraz złożyć nowy wniosek, z drugiej strony są też tacy, którzy dostali tylko część suszowego i teraz nie wiedzą co mają zrobić, by otrzymać resztę należnych środków. Na stronie ARiMR nie ma jasno sprecyzowanych wytycznych, zatem rolnicy mający jakiekolwiek pytania i wątpliwości powinni indywidualnie kontaktować się z Agencją.

ARiMR nie ustaliła również końcowego terminu składania nowych wniosków, jednak zapewnia, że pomoc może zostać przyznawana tylko do 31 grudnia 2020 r. i do tego terminu musi zostać wypłacona. „Jak najszybsze złożenie wniosku gwarantuje szybszą wypłatę pomocy” - czytamy na stronie ARiMR. Jak będzie wyglądała rzeczywistość? Komentarze rolników pokażą – w końcu to ich opinia jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji.

Prawdziwe opinie o polskim rolnictwie codziennie na www.okiemrolnika.pl oraz na > Forum Okiem Rolnika <

(rpf) jp


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA