REKLAMA

Rolnicy, kobiety, przedsiębiorcy grzmią! Głośne NIE dla rządów Kaczyńskiego


Protest rolników 13.10.2020

W środę 28 października br. w stolicy odbędzie się kolejny protest rolników sprzeciwiających się uchwaleniu Piątki dla zwierząt. Tym razem rolnicy do Warszawy przyjadą samochodami osobowymi i zablokują kluczowe ulice w mieście.

REKLAMA
Protest rolników 13.10.2020[/caption]

W środę 28 października br. w stolicy odbędzie się kolejny protest rolników sprzeciwiających się uchwaleniu Piątki dla zwierząt. Tym razem rolnicy do Warszawy przyjadą samochodami osobowymi i zablokują kluczowe ulice w mieście.

Data protestu nie jest przypadkowa – tego dnia rząd ma głosować nad poprawkami wniesionymi przez Senat do ustawy o ochronie zwierząt. Rolnicy, by obejść zakaz zgromadzeń, które narzuca ustawa covidowa, tym razem przyjadą do Warszawy samochodami osobowymi i sparaliżują ruch. – Warszawa ma być zablokowana od Sejmu po wszystkie kluczowe skrzyżowania w mieście – mówi Michał Kołodziejczak. Protest rozpocznie się o godzinie 12.00.

Zarówno sama ustawa o ochronie zwierząt, jak i wniesione do niej poprawki nie zostały skonsultowane z rolnikami. – Pokażemy nasze wielkie niezadowolenie z Piątki dla zwierząt, która kaleczy polskie rolnictwo. Ta ustawa to decyzja narzucona na nas z góry. Nie ma naszej zgody, by politycy za nasze pieniądze robili nam krzywdę. Chcemy władzy, która będzie swoje postulaty uzgadniała z nami. Decyzje rządu muszą być decyzjami ludzi – dodaje Kołodziejczak.

Rolnicy nie będą sami na ulicach Warszawy. W ostatnich dniach nasiliły się protesty pod hasłem „strajk kobiet”. Biorą w nich udział głównie kobiety nie zgadzające się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym zakazu aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Protesty w tej sprawie przybrały od dawna nie widziany obrót. Odbywają się nie tylko w praktycznie wszystkich największych miastach w całej Polsce, są ich setki, bo organizują się i manifestują swoje niezadowolenie również mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Skala jest coraz większa i nie wiadomo kiedy protesty się zakończą. Podczas tych protestów swoje niezadowolenie z zaostrzonych restrykcji wyrażają również „zablokowani” przedsiębiorcy jak i „antymaseczkowcy”.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a przecież w tle mamy walkę z koronawirusem, w całym kraju jest wprowadzona czerwona strefa i związane z nią obostrzenia, m.in. dotyczące zakazu gromadzenia się, dochodzi do starć z policją. Wspólnym mianownikiem wszystkich protestów; rolników, kobiet, przedsiębiorców są pretensje do rządów Prawa i Sprawiedliwości i personalnie wyrażane często w dosadny sposób skierowane w stronę Jarosława Kaczyńskiego.

Rolnicy dołączyli do strajkujących kobiet
Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy wczoraj informację, że w Nowym Dworze Gdańskim (woj. pomorskie) podczas przedwczorajszego protestu pojawili się rolnicy, którzy zadeklarowali przyłączenie się do protestu i przybycie nazajutrz na kolejny dzień strajku, tym razem w swoich ciągnikach rolniczych.

Mamy też do czynienia z sytuacją niespotykaną do tej pory – atakowane są kościoły, są też incydenty i bójki pomiędzy uczestnikami mszy świętych a protestującymi, którzy wchodzą do świątyń i manifestują tam swoje poglądy głównie poprzez transparenty, ale też okrzyki. Na ścianach kościołów pojawiają się obraźliwe hasła i symbole identyfikowane z totalitaryzmem.

Czy to dobra droga?
Pojawia się pytanie, czy rolnicy powinni w jakikolwiek sposób przyłączać się do innych protestujących grup, prezentujących często inny światopogląd, z którymi społeczność wiejska do tej pory się nie identyfikowała, a nawet była po drugiej stronie barykady.

(rpf) jp


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA