REKLAMA

Rolnicy oczekują odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo

Super Visor
20.05.2023
chat-icon 2

Trudności w rozpoznaniu organu właściwego do pozyskiwania zgód na takie czynności, jak płoszenie czy odstrzał ptaków – to zgłaszane przez rolników problemy, które są spowodowane między innymi skomplikowanymi przepisami związanymi z zakwalifikowaniem tych zwierząt do zwierząt łownych lub objętych częściową ochroną.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

18 maja 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się rozmowy dotyczące szkód w uprawach i gospodarce rybackiej powodowanych przez ptactwo takie jak kruki, żurawie, gęsi czy kormorany. Gospodarzem spotkania był podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz dyrektor generalny ochrony środowiska Andrzej Szweda Lewandowski i prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Przedstawiciele samorządu rolniczego wyrazili obawy dotyczące ekonomicznego wpływu na ich uprawy szkód powodowanych przez ptaki, mówili między innymi o trudnościach rolników z rozpoznaniem właściwego organu, do którego należy się zwrócić o pozyskanie zgody na spłoszenie czy też odstrzał ptaków, z których część to zwierzęta łowne oraz objęte częściową ochroną.

Przy okazji przedstawiciele KRIR zwrócili uwagę, że od rolników docierają sygnały o znaczącym wzroście populacji łosia czy bobra, co w ich opinii powoduje zwiększoną presję tych zwierząt na środowisko. Rolnicy oczekują odszkodowań za szkody, które wyrządziły te zwierzęta.

Wiceminister Krzysztof Ciecióra poparł argumenty rolników. Przypomniał o wniosku skierowanym do komisarza UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkeviciusa. Wniosek dotyczy potrzeby uregulowania na poziomie UE problemu populacji kormorana.

Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra zaproponował powołanie zespołu roboczego w celu wypracowania rozwiązań mających na celu sposób szacowania szkód. Zespół taki miałby składać się z przedstawicieli rolników oraz administracji i nauki.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracuje wytyczne dla rolników mówiące o tym, w jaki sposób mogą oni ubiegać się o pomoc w zabezpieczeniu swoich gospodarstw i upraw przed szkodami.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


beata 20.05.2023

w tym roku wyjątkowo dużo ptactwa na polach i skubią sobie razem z sarnami ....

1 0
Odpowiedzi (1)
maniek

@beata własnie wyjatkowo duzo w tym roku

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA