REKLAMA

Rolniczka z Polski jedną z najbardziej innowacyjnych kobiet w Unii Europejskiej

Redakcja - Prawo i Finanse
21.10.2018
chat-icon 0

Pani Magdalena Wróbel (w środku) w grupie pięciu najbardziej innowacyjnych kobiet w Unii Europejskiej

Jak podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych, 15 października br. w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia nagród przyznawanych przez Copa przy wsparciu prezydencji austriackiej, DG Agri oraz sponsorowanej przez AnimalhealthEurope.

fot. Copa i Cogeca
REKLAMA
Pani Magdalena Wróbel (w środku) w grupie pięciu najbardziej innowacyjnych kobiet w Unii Europejskiej[/caption]

Jak podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych, 15 października br. w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia nagród przyznawanych przez Copa przy wsparciu prezydencji austriackiej, DG Agri oraz sponsorowanej przez AnimalhealthEurope.

Nagrody przyznawane są co do dwa lata, a tegoroczna edycja odbyła się w Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Celem jest zwrócenie uwagi na innowacyjne projekty prowadzone przez europejskie kobiety zaangażowane w sektorze rolnym i leśnym.

Jak podaje KRIR, kobiety zarządzają obecnie 30% europejskich gospodarstw rolnych, czego efektem są między innymi innowacyjne projekty oraz przedsięwzięcia, które okazują się kluczowe dla dynamicznego rozwoju społeczności wiejskich. 35 projektów wypromowanych przez „Nagrodę za innowacje dla rolniczek 2018” jest dowodem tej innowacyjności w całej UE.

Z 35 kwalifikujących się kandydatur, 5 najbardziej innowacyjnych zostało zaprezentowanych podczas ceremonii rozdania nagród, zorganizowanej pod patronatem p. Maurizia Reale oraz posła do PE p. Czesława Siekierskiego (przewodniczącego COMAGRI). Konkurs wygrała zgłoszona przez Krajową Radę Izb Rolniczych - Pani Magdalena Węgiel projektem z zakresu akwakultury, pt. „Pstrąg Ojcowski”, przywracającym hodowlę pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym.

Gospodarstwo Rybackie Pani Magdaleny Węgiel „Pstrąg Ojcowski” zlokalizowane jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W skład gospodarstwa wchodzi siedem stawów hodowlanych, staw rekreacyjny Beta, potok Młynówka wraz z wodospadem, historyczny budynek Wylęgarni oraz część budynku Rybakówka.

Gospodarstwa Rybackiego zostało założone w celu odnowy hodowli pstrąga potokowego, propagowania świadomego i etycznego chowu, edukacji społeczności w zakresie historii regionu oraz tradycji kulinarnych.

Pstrągarnia powstała już w 1935 roku na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej i była jedną z pierwszych tego rodzaju w regionie. W 2014 roku nieużywane, przeznaczone do naturalizacji stawy objęła w dzierżawę Pani Magdalena Węgiel wraz z córką.

W procesie hodowli zachowane są tradycyjne metody produkcji bez użycia przemysłowych technik przyspieszających przyrost wagi i wielkość ryby. Proces karmienia nie jest zmechanizowany i wymaga bezpośredniej pracy człowieka.

Pstrągi odławiane są w sposób tradycyjny poprzez przeciąganie przez staw sieci, przez co nie dochodzi do duszenia i uszkadzania ryb. W gospodarstwie używa się również tradycyjnych narzędzi rybackich, takich jak kasarki, sieci-włóki oraz bosaków.

Proces hodowli jest zamknięty w cyklu 3-letnim, co oznacza, że pstrągi pochodzą z własnego, specjalnie wyselekcjonowanego materiału rozrodczego. Dla zachowania czystości genetycznej do tarła używa się wyłącznie tarlaków pozyskanych z rzeki Prądnik, potoku Sąspówka oraz Eliaszówka.

Narybek pozyskany z dzikich pstrągów potokowych cechuje się wyższą odpornością na choroby, dużą przeżywalnością oraz szybka adaptacją do pobierania pokarmy naturalnego. W zależności od wieku pstrąga w jednym stawie znajduje się od kilkuset do kilkunastu tysięcy sztuk. Pstrągi w trakcie hodowli są ręcznie segregowane i umieszczane w poszczególnych stawach w zależności od wielkości i wagi.

Gospodarstwo Rybackie „Pstrąg Ojcowski” to prawdopodobnie jedyne gospodarstwo zajmujące się wyłącznie hodowlą pstrąga potokowego w Polsce. Innowacyjność gospodarstwa polega przede wszystkim na hodowli unikatowego gatunku w sposób naturalny, pierwotny w połączeniu z nowoczesnymi metodami sprzedaży, komunikacji i marketingu. Dodatkowo prócz hodowli prowadzona jest działalność gastronomiczna, która została oparta na sprzedaży wyłącznie pstrąga serwowanego w dwóch rodzajach z nowocześnie zaaranżowanego food-trucka.

Pani Magdalena Węgiel wiedzę, którą wykorzystuje podczas prowadzenia gospodarstwa zdobyła podczas wieloletniej pracy zawodowej związanej z zarządzaniem i sprzedażą. Wiedzę fachową do prowadzenia gospodarstwa rybackiego pozyskała zaś od znawców tematu - hodowców pstrągów, ichtiologów, pracowników Ojcowskiego Parku Narodowego oraz mieszkańców okolicznych wsi Ojcowa.

Gospodarstwo Rybackie „Pstrąg Ojcowski” wpisuje się w nowy, panujący już trend społeczny zwracający uwagę na pochodzenie, jakość i lokalność produktów spożywczych wytwarzanych przez małych producentów nawiązujących do tradycyjnych metod. Jako produkt tradycyjny i zarazem członek Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pstrąg Ojcowski reprezentuje Małopolskę podczas największych targów spożywczych w Berlinie, Warszawie i Poznaniu.

W ramach działalności edukacyjnej w zakresie ochrony środowiska i dziedzictwa kulinarnego, gospodarstwa współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Starostwem Powiatowym w Krakowie, Gminą Skała, Ojcowskim Parkiem Narodowym oraz stowarzyszeniami Jurajska Kraina, Kobiety i Wino czy Stowarzyszeniem Winiarzy Jury Krakowskiej.

To nie pierwsze wyróżnienie, które otrzymało gospodarstwo Magdaleny Węgiel. Pstrąg Ojcowski wędzony zdobył już m.in. medal Smaki Regionów podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, wyróżnienia podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku, Targów Regionalia w Warszawie oraz nominacje do tytułu AgroPolska.

(rpf) Anna Kamińska / źródło: KRIR, Copa-Cogeca

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA