REKLAMA

Rolnik z Podlasia: To jest po prostu dramat!

Nad naszym krajem od kilkunastu dni przetaczają się fronty atmosferyczne niosące ze sobą wyładowania, nawałnice, intenstywne opady deszczu z gradem oraz silny, porywisty wiatr. 17 lipca 2021 roku przez gminy Wizajny (woj. podlaskie) oraz Dubieninki (woj. warmińsko-mazurskie) przeszła nawałnica.

Redakcja - Prawo i Finanse 18.07.2021 chat-icon0

REKLAMA
Od naszego czytelnika Mirosława z powiatu suwalskiego otrzymaliśmy informację o bardzo dużych zniszczeniach po nawałnicy w gminie Wizajny (woj. podlaskie, pow. suwalski) oraz gminie Dubeninki (woj. warmińsko-mazurskie, powiat Gołdapski).

Rolnicy gospodarujący w tym regionie mają pola położone na pograniczu obu województw. Skala zniszczeń jaka dotknęła ich uprawa jest bardzo duża.

- Zdarzyło się to wczoraj między godziną 16.00 a 17.00 i trwało około godziny, żywioł dotknął kilka gospodarstw – relacjonuje wczorajsze zdarzenia p. Mirosław – my mieszkamy w podlaskim, w gminie Wizajny, pow. Suwałki, a pola leżą częściowo w gminie Dubeninki, woj. warmińsko-mazurskie. Straty w kukurydzy sięgają do 90%, pocięte przez grad i zwałowane przez deszcz, drogi do pola odcięte – dodaje poszkodowany rolnik.

Poza uszkodzeniami w infrastrukturze nawałnica pozostawiła po sobie duży obraz zniszczeń w uprawach okolicznych rolników.

- Dokładnie to jest 7 gospodarstw dotkniętych żywiołem, zniszczeniu uległo około 250 hektarów kukurydzy, 40 hektarów zbóż i około 25 hektarów koniczyny na ziarno – wylicza pan Mirosław - dzisiaj była komisją z gminy, spisali szkody i jutro mają zgłaszać do wojewody podlaskiego, część upraw nie jest ubezpieczona, to jest po prostu dramat – dodaje poszkodowany rolnik.

Obecna sytuacja atmosferyczna w Polsce
Polska będzie w słabogradientowym obszarze ciśnienia. Od Mazur po Śląsk i Małopolskę przebiegać będzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, który rozdzieli upalne powietrze zwrotnikowe na wschodzie kraju od polarnego morskiego na pozostałym obszarze. Ciśnienie bez większych zmian – podaje w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i miejscami burzami, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 23°C do 28°C.
Wiatr słaby, okresami umiarkowany, przeważnie północno-zachodni. Podczas burz możliwe porywy do 80 km/h. Olsztyn 24°C Suwałki 26°C Białystok 27°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami możliwe słabe przelotne opady deszczu.
Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C.
Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni.
Poznań 25°C Gorzów Wlkp. 24°C Toruń 26°C
Kalisz 25°C Bydgoszcz 25°C Zielona Góra 24°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, zwłaszcza na wschodzie i południu. Lokalnie grad. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 50 mm, a na południowym wschodzie regionu do 60 mm.

Temperatura maksymalna od 25°C na zachodzie do 31°C na wschodzie.
Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie do 100 km/h.
Warszawa 28°C Łódź 25°C Lublin 30°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Początkowo na wschodzie zanikające przelotne opady deszczu; lokalnie burze, także z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burzy do 20 mm, a na wschodzie regionu do 50 mm.

Temperatura maksymalna od 24°C do 29°C, w rejonach podgórskich miejscami około 23°C.
Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.
Wrocław 27°C Jelenia Góra 25°C Legnica 27°C
Opole 26°C Katowice 26°C Częstochowa 26°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 50 mm.
Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C, w rejonach podgórskich od 22°C do 25°C, wysoko w Bieszczadach od 18°C do 21°C, na szczytach Tatr około 14°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h.
Kraków 26°C Kielce 28°C Rzeszów 29°C Zakopane 24°C

(rpf) kp / Źródło: Czytelnik / IMiGW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA