REKLAMA

Rolników czeka kolejne obciążenie finansowe?

Redakcja - Prawo i Finanse
10.03.2021
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 5

Opłata kaucyjna doliczana do ceny kupowanego oleju silnikowego stanie się faktem prawdopodobnie w IV kwartale 2021 r. Opłatę mają ponosić osoby samodzielnie wymieniające olej, czyli głównie rolnicy.

fot. Adobe Stock /
REKLAMA

Opłata kaucyjna doliczana do ceny kupowanego oleju silnikowego stanie się faktem prawdopodobnie w IV kwartale 2021 r. Opłatę mają ponosić osoby samodzielnie wymieniające olej, czyli głównie rolnicy.

Pod koniec lipca 2020 r. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii we współpracy z resortem Klimatu oraz Finansów zaproponowały rozwiązanie, które ma wejść w życie w IV kwartale 2021 r. Według resortu środowiska, ma ono na celu uszczelnić system gospodarowania zużytymi olejami. Chodzi o wprowadzenie opłaty kaucyjnej doliczanej do ceny kupowanego oleju silnikowego. Projekt zakłada wysokość kaucji w przedziale od 4,5 do nawet 10 zł za litr zakupionego oleju.

Kaucja będzie zwracana po zdaniu zużytego oleju w odpowiednim punkcie i w określonym okresie czasu, po przekroczeniu którego kaucja przepadałaby bezpowrotnie.

/

 

Opłatę będą ponosić ci, którzy samodzielnie wymieniają olej, czyli głównie rolnicy.

W samochodzie osobowym oleju silnikowego jest od 4 do 7 litrów natomiast w ciągniku rolniczym od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów, nie wspominając o oleju hydraulicznym i przekładniowym. Trudno jest udać się do serwisu 10 tonowym ciągnikiem rolniczym czy 40 tonowym Holmerem do zbioru buraków, aby wymienić olej. Można wprawdzie skorzystać z usługi serwisowej w gospodarstwie, ale zwiększy to znacząco koszt wymiany oleju.

Projekt zakłada zwrot kaucji w wyspecjalizowanych punktach. Jednak punkty te mogą być oddalone od gospodarstwa, niejednokrotnie o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów, co spowoduje stratę czasu i dodatkowe koszty. Poza tym transport przepracowanego oleju powinien odbywać się w specjalnych pojemnikach. Tak czy inaczej rolnicy poniosą dodatkowe, niemałe koszty związane z wymianą oleju w swoich maszynach i ciągnikach rolniczych.

Zdaniem Ministerstwa wprowadzenie kaucji ma zmniejszyć szarą strefę oraz wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez redukcję nielegalnego spalania zużytych olejów.

(rpf) jp / Źródło: WIR

chat-icon 5

REKLAMA

Polecane

Komentarze (5)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Grrr 12.03.2021

może kaucja nie przepadnie, bo można to bezgotówkowo rozliczyć z papierkiem o zdaniu ale będzie to na pewno niezła pożyczka nieoprocentowana. Ten kato-komunistyczny nierząd, zarżnie ten kraj do końca ale dobra nowina jest taka, że koniec jest już bliski :)

0 0
Bartolini 10.03.2021

No niby mają płacić wszystcy a potem zwróćą. ............. ale tak naprawdę jak daleko to jai sens i tak glabna te pieniadze nie odzsykania ---- i czemu ma to niby słóżyć ,,,,

0 0
sylwia 10.03.2021

i co teraz? kolejne oplaaty CO jeszcze??? jak mamy to dalej ciagnac te gospodarstwa - strach co jeszce bedzie nie fdlugo

0 0
andrzejek 10.03.2021

rzad nas olerwa nie chce rozmwaic z kołodziejczakiem z agro-unii a teraz jeszcze to . przeciez wiadomo ,ze kaucja nie bedzie zwrancana !

0 0
artur 10.03.2021

KOLEJNE OBCIAZANIE ROLNKOW I KAUCJ A I TAK PRZEPRADNIE!!!!!!!

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA