REKLAMA

Rolników nie stać na tak drogie nawozy – ile jeszcze wytrzymają?

Redakcja - Prawo i Finanse
21.08.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 5

Nawozy rolnicze są coraz droższe - to ogromny problem dla rolników

Ceny nawozów ponownie poszybowały w górę, a problemy z ich dostępnością są dla rolników mniej dotkliwe niż ich cena - sytuacja jest bardzo trudna, a nawozy nieustannie drożeją. Jeden z większcyh dystrybutorów nawozów Agrochem opublikawał niedawno nowy cennik nawozów mineralnych – ceny ponownie zostały podwyższone.

fot. KP
REKLAMA
Nawozy rolnicze są coraz droższe - to ogromny problem dla rolników[/caption]

Ceny nawozów ponownie poszybowały w górę, a problemy z ich dostępnością są dla rolników mniej dotkliwe niż ich cena - sytuacja jest bardzo trudna, a nawozy nieustannie drożeją. Jeden z większcyh dystrybutorów nawozów Agrochem opublikawał niedawno nowy cennik nawozów mineralnych – ceny ponownie zostały podwyższone.

W parze z rosnącymi cenami nawozów i ogólnych kosztów produkcji rolnej, nie idą niestety z podwyżki cen płodów rolnych oferowanych przez skupy. Ile jeszcze zniosą rolnicy?

Na Forum Okiem Rolnika zadaliśmy rolnikom pytanie o to, jak wygląda kwestia dostępności nawozów w ich okolicy oraz czy są w stanie zapłacić wysoką cenę za ich zakup. Poniżej prezentujemy wyniki tej ankiety wraz z informacją ile procent osób zaznaczyło konkretną odpowiedź:


- Nie są dostępne /11%


- Są dostępne, ale mnie na nie stać / 73%


- Są dostępne / 13%


- Są dostępne, ale tylko na zmówienie / 1% 

Jak widać z ankiety przeprowadzonej na Forum Okiem Rolnika przez redakcję portalu www.okiemrolnika.pl wynika, że rolników zwyczajnie nie stać na nawozy, raczej nie pomoże tutaj w znaczący sposób pomoc oferowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – jest to wsparcie, ale jak sygnalizują sami rolnicy – to nie wystarczy aby zrekompensować szalejące ceny nawozów.

ARiMR przekazała, że do 19 sierpnia 2022 roku już 303 tys. rolników otrzymało ponad 1,85 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. ARiMR rozpoczęła wypłatę pieniędzy 11 lipca.

Wyniki ankiety pokazują też, że są rolnicy, którzy mają problem z dostępem do nawozów ze względu na ograniczoną podaż. 

Nawozy rolnicze ponownie podrożały

16 sierpnia 2022 roku Agrochem zajmujący się między innymi dystrybucją nawozów z firmy Agrochem Puławy pokazał nowy cennik w którym nawozy ponownie podrożały i to znacznie, bowiem niektóre podrożały niemal o 400 złotych na tonie. Na przykład RSM 32% kosztuje obecnie 4100 zł/t (podwyżka o 370 zł), Zaksan można nabyć w cenie 4335 zł/t (droższy również o 370 zł), Saletra amonowa 34,4% w cenie 4305 zł (o 370 zł więcej), a PULSAR (siarczan amonu) można nabyć obecnie od 2470 do 2510 złotych (podwyżka o ok. 200 zł).

W związku z trudną sytuacją rolników związaną z wysokimi cenami nawozów Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 sierpnia 2022 r. do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu zapewnienia dostępności na rynku nawozów mineralnych. W ocenie Krajowej Rady Izb Rolniczych rolnicy z niepokojem obserwują drastyczny brak nawozów (głównie wieloskładnikowych) w punktach sprzedaży. KRIR zaznacza też, że zaburzenia na rynku nawozów mogą doprowadzić do gwałtownego spadku plonów.

Ponadto Zarząd KRIR wystąpił o przyspieszenie wypłaty dopłat do nawozów tak aby pieniądze wpłynęły na konta rolników jeszcze przed siewami rzepaku i zbóż ozimych.

- Wielu rolników licząc na obiecaną przez Rząd RP dopłatę do zakupu nawozów nie rezygnowało z nawożenia. Gospodarze ci zainwestowali duże pieniądze w zakup nawozów licząc na szybki zwrot części środków w postaci dopłaty od państwa, aby móc je zainwestować w przygotowania do kolejnych zasiewów i związanych z tym prac. Dzisiaj jest bowiem szczególnie ważne, aby plony jakie zostaną osiągnięte w tym roku oraz latach następnych nie były mniejsze od tych z lat poprzednich w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Europy i Świata – informuje KRIR.

Będzie kolejny nabór wniosków o dopłaty do nawozów?

W ocenie zarządu samorządów rolniczych, w związku z utrzymywaniem się wysokich cen nawozów konieczne jest przygotowanie kolejnych naborów wniosków o przyznanie dopłat do zakupu nawozów. Taki ponowny nabór pozwoli na zmniejszenie ryzyka obniżenia krajowej produkcji zbóż i roślin oleistych ze względu na oszczędne nawożenie. Zdaniem KRIR w kolejnych naborach powinna być zwiększona i bez limitu dotyczącego hektarów, który stosowany jest obecnie przy wyliczaniu kwoty naeżnej pomocy, a wsparcie powinno przysługiwać do każdego hektara, bez względu na powierzchnię gospodarstwa.

/ Aktualizacja 24 sierpnia 2022

Zakłady produkujące nawozy czasowo wstrzymują produkcję

Jako pierwszy taką dezycję podjęła zakłady Grupa Azoty S.A., następnego dnia produkcję nawozów azotowych wstrzymała tymcasowo spółka ANWIL. Oba zakłady jako powód zatrzymania produkcji nawozów mineralnych wskazują bardzo drogi, drożejący niestannie gaz ziemny, którego ceny biją kolejne rekordy.

> Nawozy rolnicze - zbyt drogi gaz powodem wstrzymania produkcji w Grupie Azoty

Obie spółki wskazują, że produkowały nawozy na granicy opłacalności tak długo jak to było możliwe. Nadmieniły też, że są inne zakłady w Europie, które postąpiły tak samo dużo wcześniej.

> Anwil wstrzymał tymczasowo produkcję nawozów – powodem zbyt drogi gaz

(rpf) pp

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 5

REKLAMA

Polecane

Komentarze (5)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


atop 02.09.2023

- Są dostępne, ale mnie na nie stać

0 0
zenon 25.08.2022

zajadą chłopów i nie będzie komu robić w polu no chyba ze pojawi się zbawca który wykupi i naprawi jak w latach 90

0 0
błażej 25.08.2022

ceny nawozów rolniczych pójdą w górę po tym manewrze zakładów i tyle z tego będzie a teraz jeszcze szaleństwo zakupów - przecież to się nie da tego tak ogarnąc normalnemu rolnikowi, komus zalezy na upadku polskich gospodarstw???????

1 0
ella 24.08.2022

wy juz nic nam nie dawajcie , a po prostu dajcie normalnie pracować

1 0
farmer 22.08.2022

po kolei wykoncza wsyzstkie galezie rolnictwa i tyle a potem przyjdzie wielka firma jedna czy druga i bedzie rozdawac karty na rynku

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA