Rolniku, czy wiesz jak zgłosić wypadek przy pracy?
Pomimo iż odsetek wypadków przy pracy w rolnictwie z roku na rok jest coraz niższy, to jednak jest ono wciąż jedną z najbardziej narażonych na wypadki gałęzią produkcji w Polsce i na świecie.
Pomimo iż odsetek wypadków przy pracy w rolnictwie z roku na rok jest coraz niższy, to jednak jest ono wciąż jedną z najbardziej narażonych na wypadki gałęzią produkcji w Polsce i na świecie.
Ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu wynika z wielu zagrożeń występujących w miejscu pracy, jakim jest gospodarstwo, takich jak konieczność wykonywania wielu odmiennych czynności, często w tym samym czasie, okresowe spiętrzenie prac, zmienność warunków atmosferycznych. Najczęściej zgłaszanymi wypadkami są te, które zdarzają się w wyniku upadku, pochwyceń i uderzeń przez maszyny oraz przygnieceń, uderzeń lub pogryzień przez zwierzęta.
Choroby kwalifikujące do renty z KRUS
Czym jest wypadek przy pracy w rolnictwie?
Z punktu widzenia definicji (art. 11 ust. 1 ustawy z dn. 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników) za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności: Najlepsze maszyny rolnicze – jak wybrać odpowiedni sprzęt dla gospodarstwa?
1. na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym, lub
2. w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego, albo w drodze powrotnej, lub
3. podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w związku z wykonywaniem tych czynności, lubKto może ubezpieczyć się w KRUS?
4. w drodze do miejsca wykonywania czynności, o których mowa w pkt. 3 albo w drodze powrotnej.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Przede wszystkim fakt ten należy zgłosić najbliższej placówce terenowej Kasy. Maksymalny czas, w którym można to zrobić to okres 6 miesięcy, jednak w interesie poszkodowanego jest, aby wypadek przy pracy zgłosić jak najprędzej. Zgłoszenia nie musi dokonywać sam poszkodowany, może zrobić to inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
Ponadto osoba poszkodowana lub inna zgłaszająca wypadek powinna w szczególności:
Ciągnik prowadzony przez 93-latka rozpadł się na pół
1. zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem;
2. udostępnić miejsce wypadku i przedmioty związane z wypadkiem;Składki na ZUS zaliczane do emerytur rolniczych w KRUS?
3. wskazać świadków wypadku;
4. dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia;
5. udzielić informacji i wszechstronnej pomocy pracownikowi Kasy upoważnionemu przez Prezesa Kasy do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.Składki KRUS w czwartym kwartale 2024 roku
Emerytura sołtysa według nowych zasad
Co istotne i o czy trzeba pamiętać, wypłata jednorazowego odszkodowania powypadkowego nie przysługuje w przypadku znajdowania się w stanie nietrzeźwości, lub będąc pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych, lub innych środków o podobnym działaniu, gdy poszkodowany sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku.
Po zakończeniu czynności wyjaśniających okoliczności i przyczyn wypadku, w ciągu 14 dni poszkodowany (lub osoba uprawniona) otrzymuje protokół powypadkowy, od którego, w przypadku zastrzeżeń, można się odwołać w terminie 7 dni od jego odebrania.
Aston Martin uderzył w Ursusa – kto zawinił?
Protokół powypadkowy stanowi podstawę do uznania bądź nie uznania wypadku za wypadek przy pracy rolniczej w świetle art. 11 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
(rz)
Od ciągnika oderwało się koło – zablokowana droga
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.