Rośnie popularność uprawy ziół
Polska posiada duży potencjał do produkcji ziół. Zwłaszcza na niewielkich obszarach ich uprawa jest bardziej opłacalna niż uprawa zbóż.

Polska posiada duży potencjał do produkcji ziół. Zwłaszcza na niewielkich obszarach ich uprawa jest bardziej opłacalna niż uprawa zbóż.
Obecnie plantacje ziół w Polsce zajmują ponad 30 tysięcy hektarów dając nam trzecie miejsce w Europie. Zioła uprawia powyżej 20 tysięcy gospodarstw rolnych. Średnia wielkość gospodarstwa w zależności od produkowanych gatunków wynosi 0,5–2,5 ha.

Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Przetwórstwo zielarskie w Polsce to przede wszystkim produkcja leków roślinnych, jednak zioła wykorzystywane są również do zyskujących coraz większą popularność artykułów kosmetycznych i spożywczych, takich jak herbaty czy ekstrakty ziołowe. Ze zbytem ziół nie ma większych problemów, ponieważ zapotrzebowanie na nie stale wzrasta.
Cena za surowiec w danym roku uzależniona jest głównie od ilości i popytu na konkretny surowiec, dlatego decydując się na uprawę ziół warto uprawiać przynajmniej kilka gatunków, co zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania wyższych dochodów.

Liść laurowy. Jakie ma właściwości, na co pomaga?
W uprawie znajduje się aktualnie około 70 gatunków roślin zielarskich, z których dominują głównie rumianek, mięta, kozłek lekarski, krwawnik, dziurawiec, ostropest plamisty, pokrzywa, szałwia, tymianek, melisa, nagietek, mydlnica, prawoślaz. Z ziół pozyskuje się korzenie, ziele, kwiatostan i nasiona.
Dobrą cenę osiągają szczególnie zioła korzeniowe np. lubczyk, kozłek, arcydzięgiel. Istnieją także gatunki mniej popularne, które jednak cieszą się sporym zbytem. Do takich należą chaber bławatek, jasnota, werbena, żubrówka.
Pamiętajmy, że każde z ziół posiada określone dla swojego gatunku wymagania glebowe, dlatego ważne jest, aby odpowiednie gatunki ziół dobrać do rodzaju gleby jaką dysponujemy.
(rup) mp

Plusy i minusy uprawy rzepaku
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.