REKLAMA

Rośnie popularność uprawy ziół

Polska posiada duży potencjał do produkcji ziół. Zwłaszcza na niewielkich obszarach ich uprawa jest bardziej opłacalna niż uprawa zbóż.

26 września 2016 chat-icon0

REKLAMA

Obecnie plantacje ziół w Polsce zajmują ponad 30 tysięcy hektarów dając nam trzecie miejsce w Europie. Zioła uprawia powyżej 20 tysięcy gospodarstw rolnych. Średnia wielkość gospodarstwa w zależności od produkowanych gatunków wynosi 0,5–2,5 ha.

Przetwórstwo zielarskie w Polsce to przede wszystkim produkcja leków roślinnych, jednak zioła wykorzystywane są również do zyskujących coraz większą popularność artykułów kosmetycznych i spożywczych, takich jak herbaty czy ekstrakty ziołowe. Ze zbytem ziół nie ma większych problemów, ponieważ zapotrzebowanie na nie stale wzrasta.

Cena za surowiec w danym roku uzależniona jest głównie od ilości i popytu na konkretny surowiec, dlatego decydując się na uprawę ziół warto uprawiać przynajmniej kilka gatunków, co zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania wyższych dochodów.

W uprawie znajduje się aktualnie około 70 gatunków roślin zielarskich, z których dominują głównie rumianek, mięta, kozłek lekarski, krwawnik, dziurawiec, ostropest plamisty, pokrzywa, szałwia, tymianek, melisa, nagietek, mydlnica, prawoślaz. Z ziół pozyskuje się korzenie, ziele, kwiatostan i nasiona.

Dobrą cenę osiągają szczególnie zioła korzeniowe np. lubczyk, kozłek, arcydzięgiel. Istnieją także gatunki mniej popularne, które jednak cieszą się sporym zbytem. Do takich należą chaber bławatek, jasnota, werbena, żubrówka.

Pamiętajmy, że każde z ziół posiada określone dla swojego gatunku wymagania glebowe, dlatego ważne jest, aby odpowiednie gatunki ziół dobrać do rodzaju gleby jaką dysponujemy.

(rup) mp


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Modernizacja gospodarstw rolnych – 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon0

- Rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa, będą mogli starać się o dofinansowanie. Wsparcie pochodzi z budżetu  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc, tak jak dotychczas, jest przeznaczona dla rolników – osoby fizyczne, w tym „wspólnie wnioskujące”, wspólnicy spółek cywilnych, osoby prawne, spółki osobowe prawa handlowego i oddziały przedsiębiorstw zagranicznych. Zainteresowani wsparciem muszą ponadto posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni od jednego do trzystu hektarów lub nieruchomość, która służy do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 200 tys. euro. Wnioskujący muszą też prowadzić w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej.

Kolejna nominacja w ARiMR – Aneta Burghardt nowym wieceprezesem

Redakcja 6 czerwca 2023 chat-icon0

6 czerwca 2023 roku akt powołania na stanowisko wiceprezesa ARiMR Anecie Burghardt wręczył Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Aneta Burghardt pracowała dotychczas na stanowisku Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA