REKLAMA

Rosyjska blokada eksportu 25 milionów ton zboża z portów morskich Ukrainy zwiększy światowy głód. Putin będzie mieć na rękach nie tylko ukraińską krew


Magazyny zbożowe w Ukrainie są pełne. 25 milinonów ton zbóż czeka na eksport z ukraińskich portów morskich zablokowanych przez Rosję w wyniku inwazji na Ukrainę w ramach tzw. Operacji specjalnej

Prawie 25 milionów ton zbóż utknęło na Ukrainie i nie może opuścić kraju z powodu wyzwań infrastrukturalnych i zablokowanych portów morskich Ukrainy, w tym w Mariupolu - powiedział w piątek agencji Reuters przedstawiciel agencji ONZ ds. żywności.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Magazyny zbożowe w Ukrainie są pełne. 25 milinonów ton zbóż czeka na eksport z ukraińskich portów morskich zablokowanych przez Rosję w wyniku inwazji na Ukrainę w ramach tzw. Operacji specjalnej[/caption]

Prawie 25 milionów ton zbóż utknęło na Ukrainie i nie może opuścić kraju z powodu wyzwań infrastrukturalnych i zablokowanych portów morskich Ukrainy, w tym w Mariupolu - powiedział w piątek agencji Reuters przedstawiciel agencji ONZ ds. żywności.

Sytuacja jest dramatyczna, Rosjanie łamią kolejne granice, które do niedawna zdawały się być nieprzekraczalne. W dwa miesiące zamordowali w udręczonym Mariupolu około 20 tysięcy ludzi. Prezydent Ukrainy Wołodymir Zeleński wspomniał dziś, że podczas II Wojny Światowej przez dwa lata okupacji tego miasta Niemcy wymordowali w Mariupolu 10 tysięcy osób. To porównanie obrazuje skalę niewyobrażalnego okrucieństwa i barbarzyństwa jakiego dopuszcza się na Ukrainie Rosja z Władimirem Putinem na czele.

Blokady są postrzegane jako czynnik stojący za wysokimi cenami żywności, które osiągnęły rekordowy poziom w marcu po inwazji Rosji na Ukrainę, po czym nieznacznie spadły w kwietniu, podała w piątek FAO. Niestety należy się spodziewać dalszych wzrostów i wpływu tej sytuacji na zwiększenie głodu na całym Świecie – szczególnie w najbiedniejszych krajach globu.

Putin będzie mieć na rękach nie tylko ukraińską krew

Międzynarodowa Rada Zbożowa wskazuje, że Ukraina była czwartym na świecie eksporterem kukurydzy w sezonie 2020/21 oraz szóstym światowym eksporterem pszenicy. Blokada Ukraińskich portów może przyczynić się tym samym do zwiększenia głodu i śmierci z tego powodu na całym Świecie.

- To niemal groteskowa sytuacja, jaką widzimy w tej chwili na Ukrainie z prawie 25 mln ton zboża, które można wyeksportować, ale nie może opuścić kraju tylko z powodu braku infrastruktury, blokady portów – powiedział agencji Reuters Josef Schmidhuber, zastępca dyrektora FAO w Dziale Rynków i Handlu, dodając, że pełne silosy mogą spowodować niedobory magazynowe podczas następnych zbiorów w lipcu i sierpniu.

- Pomimo wojny warunki zbiorów nie wyglądają tak strasznie. To naprawdę może oznaczać, że na Ukrainie nie ma wystarczającej infrastruktury magazynowej, zwłaszcza jeśli nie ma korytarza dla eksportu z Ukrainy – powiedział Schmidhuberm, wspominając też o doniesieniach, że część magazynów zbożowych została zniszczona podczas walk na Ukrainie.

- Naprawdę pomogłoby światu, gdybyśmy mogli ewakuować to ziarno (z Ukrainy – red.) – powiedziała Reutersowi Ngozi Okonjo-Iweala - Istnieje poważne ryzyko, że ceny żywności wzrosną i stanie się ona mniej dostępna, co może prowadzić do większego głodu – dodała Ngozi Okonjo-Iweala – nigeryjska ekonomistka, polityk i przedsiębiorca, minister finansów Nigerii w latach 2003–2006 i 2011–2015, ekonomistka Banku Światowego.

Rosjanie okradają Ukrainę tak jak podczas II Wojny Światowej

Sytuacja stale się rozwija i poznajemy nowe fakty związane ze zbożem zatrzymanym przez Rosjan. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaalarmował dziś społeczność międzynarodową, bowiem okazało się zboża z ukraińskich magazynów Rosja kradnie i próbuje sprzedać w kilku krajach.

- Nie chcę wymieniać konkretnych krajów, które za naszymi plecami zawierają umowy na kupno. Ale my wiemy, jakie to państwa – powiedział Zełenski w wywiadzie dla telewizji SkyNews dodając, że Rosja po zablokowaniu wszystkich możliwych szlaków handlowych uniemożliwiła eksport pszenicy z Ukrainy – Okupują nasze porty morskie i wywożą nasze towary – dodał prezydent Ukrainy.

(rpf) Autor: Paweł Pąk / Źródło: Reuters, SkyNews


REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


anastazja 08.05.2022

I POMYŚLEĆ ŻE W POLSCE SĄ LUDZIE KTÓZY POPIERAJĄ TEGO KANALIĘ PUTLERA PUTINA :(

0 0
ala 08.05.2022

no to ceny w gore pojda i tyle a na ukrainie i tak te gospodarstwa wielkie (innych tam raczej nie ma) prowadza Niemcy, Holendrzy, Francuzi

0 0
farmer 08.05.2022

no i niby mogą skorzystać na tym inne kraje produkujące zboża, ale granica pomiędzy możliwością eksportu a potrzebą importu jest bardzo cieńka, szybko może się wszystko zmienić a rządzi podaż i popyt. i tu mamy kolejny problem, ze ludzie nie mają już tyle pieniedzy zeby kupowac nawet na grilla kielbaski co widac po tym co stalo sie z rynkiem wieprzowiny eczekujacego na majowke i sezon grillowy a tu klops , w tym roku tak sie nie stalo bo ludzie po prostu nie poszli do sklepów masowo po kiełbase i w dodatku staniała w skupie cena tucznika. oj bedzie sie dzialo ciekawie w najblizszych miesiacach

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA