REKLAMA

Rozmowy Polsko-Węgierskie

Redakcja - Prawo i Finanse
06.07.2016
chat-icon 0

W miniony poniedziałek odbyły się rozmowy podsekretarzy stanu Polski i Węgier Rafała Romanowskiego i István’a Román’a.

minrol.gov.pl
REKLAMA

W miniony poniedziałek odbyły się rozmowy podsekretarzy stanu Polski i Węgier Rafała Romanowskiego i István’a Román’a.

W dniach 2-5 lipca z wizytą studyjną, mającą charakter roboczy, przebywała w Polsce delegacja węgierska. Spotkanie podsekretarzy dotyczyło współpracy w edukacji rolniczej oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Tematami dodatkowymi, ale równie ważnymi była trudna sytuacja na rynku wieprzowiny i mleka.

Wiceminister R. Romanowski przedstawił m.in. organizację szkolnictwa rolniczego w Polsce. Pokreślił, że coraz więcej szkół rolniczych znajduje się pod nadzorem Ministra Rolnictwa. Strategia nauczania koncentruje się na kształceniu praktycznym i zawodowym, które gwarantuje kształcenie fachowców w zakresie rolnictwa.

Podobną organizację szkolnictwa na Węgrzech przedstawił wiceminister I. Román, gdzie wszystkie szkoły rolnicze objęte są kuratela państwa i nadzoruje je Minister Rolnictwa. Największym problemem rolnictwa na Węgrzech jest brak specjalistów, dlatego też uruchomione zostały specjalne stypendia, których celem jest zachęcenie młodzieży do nauki w szkołach rolniczych.

Wiceminister R. Romanowski, przedstawił również priorytety polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w obszarze rolnictwa i wyraził nadzieję na dobrą współpracę ze stroną węgierską w tej dziedzinie.

Wiceministrowie rolnictwa Polski i Węgier nawiązali także do trudnej sytuacji na wybranych rynkach rolnych (zwłaszcza wieprzowiny i mleka), a także skutków rosyjskiego embarga. Podsekretarz stanu R. Romanowski podkreślił, że w tej kwestii Polska prezentuje jasne stanowisko opowiadając się za utrzymaniem solidarności europejskiej w kontaktach z Federacją Rosyjską i wyrażając sprzeciw wobec prób negocjowania dostępu do rynku rosyjskiego na poziomie bilateralnym przez niektóre państwa członkowskie UE. Ministrowie zgodzili się, że Polska i Węgry powinny dążyć do wypracowania wspólnych stanowisk na forum UE w kwestiach związanych z polityką rolną.

Wiceministrowie wyrazili wolę i chęć dalszej współpracy bilateralnej, wymiany doświadczeń w zakresie szkolnictwa rolniczego, jak i współpracy na forum Grupy Wyszehradzkiej i UE.

(rpf)
na postawie informacji prasowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA