REKLAMA

Rozpoczyna się sezon enoturystyczny w Małopolsce

Redakcja - Rozrywka
14.07.2016
chat-icon 0

Miłośnicy wina i pięknych krajobrazów w najbliższą sobotę w Smardzowicach koło Ojcowa zainaugurują sezon enoturystyczny na Małopolskim Szlaku Winnym. W tym roku zaplanowano zwiedzanie co najmniej 10 regionalnych winnic, których produkty będzie można degustować.

PAP / Jacek Bednarczyk
REKLAMA

Miłośnicy wina i pięknych krajobrazów w najbliższą sobotę w Smardzowicach koło Ojcowa zainaugurują sezon enoturystyczny na Małopolskim Szlaku Winnym. W tym roku zaplanowano zwiedzanie co najmniej 10 regionalnych winnic, których produkty będzie można degustować.

Jak poinformował PAP Life Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a zapisów trzeba dokonywać z dużym wyprzedzeniem.

Podczas letnich spotkań turyści będą mieli możliwość zwiedzenia winnic, degustacji małopolskich win, rozmów z ekspertami. Degustacje komentowane oraz wspólne oprowadzanie poprowadzi wraz z gospodarzami Wojciech Bosak, projektant wielu winnic i uznany ekspert piszący o winie.

Tokarczyk zwrócił uwagę, że enoturystyka w Małopolsce w ciągu ostatnich lat stała się popularnych sposobem spędzania wolnego czasu. „W ubiegłym roku mieliśmy naprawdę wspaniała frekwencję, trzeba było tworzyć dodatkowe grupy, żeby zainteresowani mogli wziąć udział w zwiedzaniu” - zaznaczył.

Według niego przez ostatnie sezony winnice odwiedziło ponad 2 tysiące osób. „W tym roku też się spodziewany bardzo dużej frekwencji, na otwarcie mamy już zapełnione dwie kilkudziesięcioosobowe grupy” - poinformował Tokarczyk.

Inauguracja sezonu tradycyjnie nastąpi w Krokoszówce Górskiej, w której gospodarzami są Bożena i Marek Górscy. Winnica ta znajduje się w malowniczej miejscowości Smardzowice, kilkanaście kilometrów od Krakowa. Sąsiaduje z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Jej cechą charakterystyczną jest to, że posadzono ją bezpośrednio na skałach wapiennych. Z powodu położenia na dużej wysokości - 399 m n.p.m., udają się w niej odporne odmiany winorośli, z których powstaje wino czerwone. Zdobywa ono nagrody na międzynarodowych konkursach.

W tym roku planowana jest organizacja prezentacji w co najmniej 10 różnych winnicach na szlaku. 30 lipca turyści zawitają do trzech winnic na jurze krakowskiej w okolicach Ojcowa: Kresy, Amonit oraz Słońce i Wiatr. 13 sierpnia przeniosą się do Winnicy Wieliczka, a następnie odwiedzą Winnicę Dąbrówka (20 sierpnia), Winnicę Piwnice Antoniego (21 sierpnia), Winnicę Janowice (27 sierpnia) oraz Winnicę Gaj (28 sierpnia). Zakończenie sezonu enoturystycznego zaplanowano 3 września w Winnicy Rodziny Steców.

Wszystkie winnice znajdujące się Małopolskim Szlaku Winnym zostały opisane w "Przewodniku po małopolskich winnicach" wydanym przez Gorczańską Organizacją Turystyczną, która opracowała też specjalną mapkę. Teksty do katalogu napisał Wojciech Bosak.

Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe. Niektóre z nich prowadzą już komercyjną działalność i sprzedają swoje wina do sklepów, restauracji oraz bezpośrednio konsumentom, a kolejne przygotowują się, aby wkrótce taką sprzedaż rozpocząć.

W Małopolsce można już wyodrębnić obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa. Jest to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Ciężkowickie-Rożnowskie na wschodzie regionu. (PAP Life)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA