REKLAMA

Rozsiewacz nawozów Wapniak RWN-8000 – nowość z Cynkometu

Redakcja - Technika
13.05.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

Rozsiewacz nawozów Wapniak RWN-8000 - nowość z Cynkometu

W całości ocynkowany, wyposażony jest w wagę, a także w miernik obszaru roboczego oraz system monitorowania skrzyni i nawet 10 metrów rozrzutu – tak pokrótce można opisać rozsiewacz nawozów „Wapniak” - tegoroczną nowość polskiego producenta Cynkomet z Czarnej Białostockiej.

fot. Cynkomet
REKLAMA
Rozsiewacz nawozów Wapniak RWN-8000 - nowość z Cynkometu[/caption]

W całości ocynkowany, wyposażony jest w wagę, a także w miernik obszaru roboczego oraz system monitorowania skrzyni i nawet 10 metrów rozrzutu – tak pokrótce można opisać rozsiewacz nawozów „Wapniak” - tegoroczną nowość polskiego producenta Cynkomet z Czarnej Białostockiej.

Rozsiewacz przyczepiany „Wapniak” RWN – 8000, jest przeznaczony do rozsiewania nawozów pylistych i granulowanych – głównie wapna.

- Wprowadzenie nowej maszyny rolniczej to następstwo licznych rozmów z naszymi klientami. W ich efekcie powstał nowoczesny rozsiewacz wapna, który już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem – mówi prezes Cynkometu, Mariusz Dąbrowski.

Podstawowe dane techniczne

Maszyna ma ładowność 8 ton, zbudowana jest na ramie z podłużnicami o wymiarach 160x80x5 mm i jednoosiowym podwoziu firmy ADR z resorami parabolicznymi. Koła mają rozstaw 1,9 m, szerokość całkowita rozsiewacza to 2,53 m, a masa własna - ok. 4 t (w zależności od wyposażenia).

Innowacyjne rozwiązania w przenośniku

Ściany skrzyni ładunkowej o wysokości 1 metra są wykonane są z 3-milimetrowej blachy. Przenośnik dwułańcuchowy zamontowany na podłodze z blachy o grubości 5 mm, posiada gęsto rozmieszczone listwy, przyspawane do wszystkich pionowo ustawionych ogniw, co ma pozwolić na skuteczniejsze przesuwanie materiału zgromadzonego w skrzyni w kierunku tarcz rozsiewających. Przenośnik podłogowy uzyskuje napęd od koła, zamontowanym nad prawym kołem maszyny i dociskanym do niego siłownikiem hydraulicznym.

- Dzięki temu ustawiona dawka nie zmienia się wraz ze zmianą prędkości jazdy podczas rozsiewu – mówi konstruktor Krzysztof Kołodko. - Po drodze nawóz jest rozdrabniany przez aktywny system AktivGruda, a następnie dociera przez sterowaną hydraulicznie zasuwę do dwóch tarcz rozsiewających.

Producent deklaruje, że maksymalna szerokość robocza to 10 metrów, taką samą szerokość mają również osłony przeciwpyłowe, składana na czas transportu, natomiast szerokość rozrzutu zależna jest od stopnia rozdrobnienia materiału i jego właściwości lotnych. Osłony idealnie spełnią swoją funkcję szczególnie przy zastosowaniu nawozów pylistych, chroniąc je przed wiatrem i zmniejszając ich straty, podobnie jak dostępna w wyposażeniu opcjonalnym. plandeka skrzyni ładunkowej.

System wagowy i monitoring

W standardzie Wapniak z Cynkometu posiada system wagowy oparty na tensometrach. W kabinie ciągnika montowany jest dodatkowy wyświetlacz do odczytania pomiaru połączony z układem ważenia. Wyposażenie standardowe obejmuje również dwie kamery pozwalające na podgląd wnętrza skrzyni ładunkowej i talerzy rozrzucających oraz licznik impulsów, wykorzystywany do pomiaru obszaru roboczego i przejechanej drogi – te informacje również mogą być pokazane na wyświetlaczu.

Rozsiewacz wyposażony jest również we własny układ hydrauliczny, który obejmuje pompę, filtr i zbiornik oleju. Maszyna ma również instalację hamulcową 2-przewodową z automatyczną siłą hamowania.

- Ciekawą opcją wyposażenia rozsiewacza są dwa mieszadła do nawozów mineralnych, montowane w skrzyni ładunkowej, przydatne w przypadku jednoczesnego stosowania różnych rodzajów nawozów (np. soli potasowej i superfosfatu) – dodaje Krzysztof Kołodko.

Konstrukcja maszyny jest też dodatkowo zabezpieczona przed szkodliwym działaniem nawozów, bowiem praktycznie w całości jest ocynkowana ogniowo, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zastosowanie powłoki lakierniczej.

(rtr) kp / Źródło: Cynkomet

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 15.05.2022

dobrze ze ocynkowany jest bo to naprawde lepsze rozwiazanie niz lakier a jaki sprzet i czy warty zakupu to sie okaze podczas uzytkowania - o tym najlepiej zeby się wypowiedzieli użykownicy i opinie wystawili o tym modelu wapniaka rwn 8000

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA