REKLAMA

Rozsiewacze POMOT UPR w opcji z hydraulicznym napędem łańcucha i komputerem

Redakcja - Technika
20.12.2016
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Producent rozsiewaczy POMOT, oferuje modele UPR z hydraulicznym napędem łańcucha i komputerem sterującym TeeJet 500. Są to rozsiewacze nawozów i wapna sterowane za pomocą komputera.

Pomo Chojna
REKLAMA

Producent rozsiewaczy POMOT, oferuje modele UPR z hydraulicznym napędem łańcucha i komputerem sterującym TeeJet 500. Są to rozsiewacze nawozów i wapna sterowane za pomocą komputera.


Standardową 3-biegową skrzynię biegów, napędzającą przenośnik łańcuchowy zastąpiono hydrauliczną skrzynią napędową firmy Rolleberger, natomiast skrzynia hydrauliczna napędzana jest silnikiem hydraulicznym, który aby osiągnąć maksymalną wydajność potrzebuje 80 litrów oleju z pompy ciągnika.

Prędkością pracy silnika napędzającego hydrauliczną skrzynię steruje elektro-hydrauliczny zawór proporcjonalny podłączony do komputera zamontowanego w kabinie ciągnika.

5 ROZSIEWACZ POMOT TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA POMOT   2 ROZSIEWACZ POMOT TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA POMOT

Napęd talerzy rozsiewających odbywa się bez zmian jak w standardowych rozsiewaczach za pomocą silników hydraulicznych zasilanych z pompy olejowej ciągnika (wymagane jest 50l\min. dla UPR 4 i UPR 7 lub 80l\min. dla UPR 10 i UPR 12,5)

Zainstalowany komputer firmy TeeJet LH 500 umożliwia szereg funkcji, które nie są dostępne w rozsiewaczach napędzanych mechanicznie.

Maszyna dozbrojona o komputer oferuje następujące funkcje:

1. Uruchamianie i zatrzymywanie przenośnika łańcuchowego z kabiny ciągnika


Za pomocą jednego przycisku można uruchomić przepływ oleju który uruchomi przenośnik łańcuchowy z odpowiednią prędkością. Funkcja ta pozwoli na oszczędzanie materiału, gdyż nie wysiewamy na nieużytkach, przy sadzawkach wodnych itp. a materiał jest rozsiewany tam gdzie tego wymagamy.

2. Regulacja dawki nawozu i wapna z kabiny ciągnika


Dzięki funkcji + / - można zwiększyć dawkę od ustawionej początkowo na100% nawet do 300%. Tak samo można zmniejszyć dawkę do minimum tj 1%. Zmniejszanie i zwiększanie dawki może odbywać się skokowo (wysokość skoku ustawia się według potrzeb).


Dzięki temu istnieje możliwość wysiania większej ilości nawozu lub wapna bez potrzeby ponownego przejazdu przez obszar, w której wymagana jest zwiększona dawka wysiewanego materiału.

3. Zapisywanie ustawień rozsiewacza po kalibracji


Po kalibracji dla danego materiału komputer posiada funkcję zapisywania ustawień rozsiewacza. Dzięki temu można zapisać kalibrację dla 100 różnych materiałów, które najczęściej są wysiewane. Do danych ustawień można powrócić w każdej chwili, dzięki czemu w kolejnym sezonie nie trzeba wykonywać kalibracji dla danego materiału.


Jeśli rozsiewacz pracuje na usługach to komputer umożliwia również podzielenie wysiewanych materiałów na poszczególnych klientów lub zleceń.

4 ROZSIEWACZ POMOT TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA POMOT   6 ROZSIEWACZ POMOT TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA POMOT

4. Funkcja rozładunku


Rozsiewacz z hydraulicznym napędem łańcucha posiada również funkcję rozładunku pozostałego w skrzyni ładunkowej materiału. Funkcje rozładunku wywołuje się przez funkcje w komputerze sterującym.

5. Ostrzeżenie o niskiej ilości materiału w zbiorniku


Dzięki wbudowanemu czujnikowi niskiej ilości materiału w skrzyni ładunkowej komputer poinformuje ostrzeżeniem ile zostało materiału do rozsiania. Dzięki temu operator będzie mógł się już przygotować do zakończenia wysiewu i kolejnego załadunku. Dzięki temu nie ominie żadnego obszaru na polu lub może zaplanować koniec rozsiewania na najbliższym nawrocie i pojechać po kolejny załadunek.

6. Ostrzeżenie o zbyt małych obrotach talerzy rozsiewających


Komputer posiada również podłączenie do czujnika obrotów talerzy dzięki czemu w razie spadku obrotów talerzy może poinformować o tym wyświetlanym alarmem.

7. Wyświetlanie najważniejszych dla operatora danych


Na ekranie komputera wyświetlane są następujące dane:

- Prędkość km/h - z jaką porusza się rozsiewacz

- Aktualna dawka kg/ha

- Szerokość rozsiewania – w metrach

- Ilość materiału w skrzyni ładunkowej

- Obroty talerzy rozsiewających

- Wysiana powierzchnia

- Powierzchnia pozostała do wysiania

- Licznik roboczogodzin

8. Zapisywanie i archiwizowanie wykonanych prac i zleceń


Komputer TeeJet 500 dzięki wbudowanej pamięci może zapisać dane związane z wszystkim pracami, które rozsiewacz wykonał. Informacje te mogą zostać zarchiwizowane po podłączeniu do komputera i wydrukowane jako potwierdzenie wykonania prac.


Zapisane dane posiadają następujące informacje:

a. Data wykonanej pracy

b. Nazwisko operatora

c. Nazwa klienta / numer pola

d. Rozsiewany materiał

e. Dawka rozsiewanego materiału

f. Powierzchnia pola

g. Szerokość pracy

9. ISO BUS - kompatybilność z uniwersalną magistralą sterującą


Rozsiewacz UPR wyposażony w komputer TeeJet 500 może zostać na życzenie klienta wyposażony w uniwersalny terminal ISO BUS obecny w nowoczesnych ciągnikach.


Podłączenie terminalu rozsiewacza do ciągnika uruchomi funkcję obsługi rozsiewacza za pomocą ekranu ISO BUS obecnego kabinie ciągnika. Na ekranie terminala ISO BUS pojawi się menu obsługi rozsiewacza UPR z logo firmy POMOT.

10. GPS oraz funkcja czytania map zasobności gleb


Komputer TeeJet 500 można na życzenie rozbudować o dokładny i sprawdzony system GPS do sterowania i nadzorowania pracą rozsiewacza. System GPS posiada również funkcję czytania map zasobności gleb i dzięki temu sterowania rozsiewaczem tak by wysiewał odpowiednią dla danego obszaru pola dawkę nawozu lub wapna. Dzięki temu komputer sterujący rozsiewaczem sam dozuje dawkę nawozu i wapna na pole.

11. Dowolny rozmiar kół


Dzięki hydraulicznemu napędowi przenośnika łańcuchowego firma POMOT może zaoferować dowolny rozmiar kół do rozsiewaczy, gdyż nie ma ograniczenia w postaci koła ostrogowego.

(rtr) mp / źródło: POMOT Chojna

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA