REKLAMA

Rozwój małych gospodarstw: Jak zyskać 120 tysięcy złotych pomocy

Redakcja
15.07.2023
chat-icon 3

O nowym terminie naboru na rozwój małych gospodarstw informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warto złożyć wniosek, bowiem do wzięcia jest dofinansowanie w wysokości nawet 120 tysięcy złotych!

REKLAMA

Podczas analizy struktury gospodarstw rolnych w Polsce wyłania się duża ilość niewielkich gospodarstw. Mogą one wiele zyskać biorąc udział w programie wsparcia w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Coroczny nabór ma zwiększyć szanse małych gospodarstw na rynku zwiększając ich szanse na większe zyski.

Należy pamiętać, że z pomocy na rozwój małych gospodarstw będących jedną z rządowych inwestycji oferujących wsparcie dla rolników, w ramach WPR 2023-2027 można ubiegać się tylko raz o dotację w tym zakresie.

W obecnym naborze w ramach WPR podwyższona została kwota wsparcia wynosząca nawet 120 tysięcy złotych. Premiowane są gospodarstwa zajmujące się sprzedażą bezpośrednią, krótkim łańcuchem dostaw lub handlem detalicznym. Środki pozyskane ze wsparcia można wykorzystać na produkcję ekologiczną, a także na produkcję nie zawierającą elementów ekologicznych. Na pozostałych gospodarzy czeka wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych.

Mamy więc do czynienia ze znaczną podwyżką, bowiem w poprzednim naborze kwota wsparcia wynosiła 60 tysięcy złotych przy wielkości ekonomicznej nie przekraczającej 13 tysięcy euro.

Pomoc jest przeznaczona na restrukturyzację w następujących obszarach:
- produkcja rolna lub produkcja rolna wraz z przygotowaniem do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie metodami innymi niż ekologiczne,
- produkcja ekologiczna lub produkcji ekologiczna oraz przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi,
- rozpoczynanie działalności w zakresie wprowadzania żywności (tylko produktów rolnych) na rynek w ramach KŁD (RHD, sprzedaży bezpośredniej lub dostaw bezpośrednich).

W ramach restrukturyzacji można przeprowadzić między innymi działania związane z poprawą jakości produkcji, zmianą jej profilu i wprowadzenia nowego produktu na rynek. Wśród działań, jakie według wytycznych, może podjąć beneficjent jest zakup maszyn i urządzeń oraz wartości niematerialne i prawne, wyposażenie, inwestycje budowlane i wyposażenie.

W ramach pomocy nie można finansować środków transportu, z wyłączeniem pojazdów użytych do produkcji rolnej oraz inwestycji związanych z nieruchomością, ale położonych na gruntach innych niż te stanowiące własność lub współwłasność.

Wsparcie nie można otrzymać również na:
- produkcję zwierząt futerkowych,
- plantację roślin wieloletnich na cele energetyczne,
- hodowlę zwierząt laboratoryjnych,
- sprzęt pszczelarski,
- działalność w celach naukowo-badawczych.

Zwiększenie stawki to nie jedyna zmiana w naborze. Próg wielkości ekonomicznej zostanie podniesiony do 25 tys. euro, co zwiększy szanse wielu gospodarstw na udział. Prowadzenie działalności gospodarczej należy udowodnić na przykład fakturą potwierdzającą przychód z tej działalności na minimum 5 tysięcy złotych to kolejne kryterium niezbędne do przyznania pomocy.

O pomoc mogą wnioskować rolnicy, którzy w roku wyjściowym mają gospodarstwo o powierzchni UR nie większej niż 300 ha, musi mieć wielkość ekonomiczną poniżej wielkości ekonomicznej wynoszącej 25 tysięcy euro.

Do wniosku należy dołączyć biznesplan który zostanie zrealizowany w ciągu trzech lat. W dokumencie należy opisać obecną sytuację gospodarstwa, plany na jego rozwój oraz prognozowaną wysokość sprzedaży.

Szanse na zwiększenie szans w punktacji złożonego wniosku jest zadeklarowanie uczestnictwa w szkoleniach, posiadanie gruntów ONW, a także członkostwo w grupie producenckiej. W sytuacji, gdy wnioskodawcy uzyskają taką samą liczbę punktów, pierwszeństwo mają kobiety.

Pomoc będzie wypłacania w dwóch transzach. Pierwsza transza w wysokości 80 procent kwoty przyznanej pomocy, a druga w wysokości 20 procent. Aby otrzymać pierwszą transzę wystarczy rozpocząć realizację biznesplanu i prowadzić ewidencję. Beneficjent o wypłatę pierwszej raty wnioskuje nie później niż sześć miesięcy od zawarcia umowy o przyznaniu pomocy.

Druga transza będzie wypłacona pod warunkiem osiągnięcia założonych efektów, realizacji zaplanowanych inwestycji, a przede wszystkim wzrostu sprzedaży. Należy przy tym pamiętać, że jeśli było to podjęte w zobowiązaniu to istotne znaczenie ma uczestnictwo w szkoleniach i systemach jakości. Zdarza się, że warunki wypłaty, zwłaszcza drugiej raty, nie są spełnione. Wniosek o wypłatę drugiej raty beneficjent składa w pierwszym kwartale po roku docelowym od zrealizowania operacji.

Pomoc nie będzie podlegała zwrotowi jeśli operację zrealizowano prawidłowo, a do braku możliwości spełnienia warunku wzrostu wartości sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie przyczyniły się czynniki zewnętrzne, których negatywnego wpływu na przychody gospodarstwa rolnik nie miał możliwości złagodzić.

Nabór wniosków pierwotnie miał potrwać od 1 do 30 sierpnia 2023 roku. Po zmianach w harmonogramie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa termin naboru został wydłużony do 29 września 2023 roku.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 3

REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


piotras 16.07.2023

kase chetnie przyjme ale jakie warunki czy je spełnię

1 0
adek 15.07.2023

czy taka kwota nawet po podwyższeniu jest w stanie pomóc nawet małemu gospodarstwo w tych trudnych czasach?

1 0
andrzej 15.07.2023

ja juz sie w tym nie łapię no bo czym się różni rozwój małych gospodarstw od restrukturyzacji małych gospodarstw?????

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA