REKLAMA

Rozwój małych gospodarstw – można składać wnioski o wsparcie


28 września 2023 roku rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie wsparcia na Rozwój małych gospodarstw w ramach interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Ta forma pomocy jest przeznaczona dla rolników prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Jednym z warunków jakie muszą spełnić wnioskujący o wsparcie jest maksymalna wielkość posiadanego przez nich gospodarstwa nie może być większa niż 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym nie powinna przekraczać 25 tys. euro. 

Poza tym ubiegający się o to wsparcie muszą również wykazać przychód ze sprzedaży produktów rolnych wynoszący co najmniej 5 tysięcy złotych. Muszą również przedłożyć biznesplan, w którym przedstawiona zostanie koncepcja zmian w gospodarstwie służących zwiększeniu jego orientacji rynkowej.

Standardowa kwota wsparcia wynosi 100 tysięcy złotych, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ta jest realizowana formie ryczałtu, a do beneficjentów trafi w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 80 procent kwoty, a później pozostałe 20%. Należy mieć na uwadze, że pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji Rozwój małych gospodarstw wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nabór wniosków jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Rozpoczął się 28 września i ma trwać do 27 października 2023 r.

(rpf) Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


roman 29.09.2023

najpierw mówią nam ze male nie sa potrzebne a teraz chca takie gospodarstwa rozwijać...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA