Rozwój małych gospodarstw – można składać wnioski o wsparcie
28 września 2023 roku rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie wsparcia na Rozwój małych gospodarstw w ramach interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Ta forma pomocy jest przeznaczona dla rolników prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Jednym z warunków jakie muszą spełnić wnioskujący o wsparcie jest maksymalna wielkość posiadanego przez nich gospodarstwa nie może być większa niż 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym nie powinna przekraczać 25 tys. euro.
Poza tym ubiegający się o to wsparcie muszą również wykazać przychód ze sprzedaży produktów rolnych wynoszący co najmniej 5 tysięcy złotych. Muszą również przedłożyć biznesplan, w którym przedstawiona zostanie koncepcja zmian w gospodarstwie służących zwiększeniu jego orientacji rynkowej.
ARiMR prowadzi kontrole dopłat bezpośrednich i obszarowych na 2024 rok
Standardowa kwota wsparcia wynosi 100 tysięcy złotych, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ta jest realizowana formie ryczałtu, a do beneficjentów trafi w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 80 procent kwoty, a później pozostałe 20%. Należy mieć na uwadze, że pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.
W ramach tej interwencji Rozwój małych gospodarstw wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dofinansowanie do wymiany dachu 2024
Nabór wniosków jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Rozpoczął się 28 września i ma trwać do 27 października 2023 r.
(rpf) Źródło: ARiMR
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
najpierw mówią nam ze male nie sa potrzebne a teraz chca takie gospodarstwa rozwijać...