REKLAMA

Rozwój małych gospodarstw: Ostatnie dni na złożenie wniosku

Redakcja
06.11.2023
chat-icon 1

Przedsięwzięcia wspierające prowadzenie produkcji rolnej oraz przygotowanie do sprzedaży towarów wytwarzanych przez rolnika są obiektem dofinansowania w ramach „Rozwoju małych gospodarstw”.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Przypominamy, że dofinansowanie może być przeznaczone na między innymi na inwestycje w budynki wraz z wyposażeniem, a także zakup sprzętu komputerowego i nowych maszyn.

„Rozwój małych gospodarstw” to wsparcie dla rolników realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W naborze, który rozpoczął się 28 września 2023 roku, wnioski o wsparcie złożyło ponad 2,6 tys. rolników. Kwota o jaką wnioskują rolnicy to 268 milionów złotych. O wsparcie można się starać do 10 listopada 2023 roku.

Wnioski można składać przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR. Wsparcie dedykowane jest rolnikom prowadzącym mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa.

Należy mieć na uwadze, że gospodarstwo osoby składającej wniosek o dofinansowanie nie może przekraczać areału 300 ha. Kolejnym warunkiem przystąpienia do programu wsparcia „Rozwój małych gospodarstw” jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa, która w roku wyjściowym musi wynosić mniej niż 25 tysięcy euro.

Wykazanie przychodu ze sprzedaży produktów rolnych na poziomie minimalnym wynoszącym 5 tysięcy złotych oraz przedłożenie biznesplanu z koncepcją zmian, które mają służyć zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa – to kolejne wymagania stawiane starającym się o dofinansowanie.

Kwota wsparcia podstawowego wynosi 100 tys. zł. Więcej, bo aż 120 tys. zł mogą otrzymać rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne. Środki wypłacane są w formie ryczałtu. Kwota wsparcia będzie wypłacana w dwóch ratach – pierwsza wynosi 80 proc. kwoty, a pozostałe 20 procent w drugiej racie. Należy mieć na uwadze, że pomoc na „Rozwój małych gospodarstw” w okresie realizacji Planu Strategicznego będzie przyznawana jednorazowo gospodarstwo i osobę.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


jarek 08.11.2023

Patrząc na przestrzeni lat to takie dofinansowania do gospodarstwa bardzo dużo zmieniły, dla nas np z zalozenie fotowoltaiki z hymonem bylo takim krokiem milowym i widac, że byla to dobra decyzja bo i są efekty

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA