RPA podniosła cła na import drobiu
Republika Południowej Afryki podniosła cła na import mięsa drobiowego. Stawki poszły w górę od 25 do 30 procent.
Republika Południowej Afryki podniosła cła na import mięsa drobiowego. Stawki poszły w górę od 25 do 30 procent.
Zachodni liderzy Unii Europejskiej nie rozumieją problemów polskiej branży drobiarskiej
Stawki importowe mięsa z kością wzrosły z 37 do 62 procent. W przypadku mięsa bez kości stawki wzrosły z 12 do 42 procent. Nowe cła wprowadzone przez RPA nie będą obowiązywały wszystkich dostawców. Wyłączone zostaną kraje afrykańskie należące do Południowoafrykańskiej Wspólnoty na rzecz Rozwoju oraz – co ważniejsze z polskiego punktu widzenia – kraje należące do Unii Europejskiej. Państwa unijne korzystają z przywilejów związanych z podpisaną umową o wolnym handlu. Nowe, wysokie cła, są rozwiązaniem kompromisowym. Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Drobiarskie żądało wprowadzenia ceł w wysokości 82 procent.
Polski drób: Białoruś rozszerza zakres ograniczeń importowych
Wprowadzone stawki celne uderzą przede wszystkim w USA oraz Brazylię. Stany Zjednoczone już zapowiadają działania odwetowe. Mogą, na przykład, zablokować większość wartego 2,4 mld dolarów eksportu z RPA do USA. Możliwe więc, że nowe cła nie przetrwają długo i RPA ugnie się pod naciskiem Amerykanów.
Polska nie może obecnie eksportować mięsa drobiowego do Republiki Południowej Afryki ze względu na obecność w naszym kraju grypy ptaków. Przed pojawieniem się HPAI byliśmy największym europejskim dostawcą mięsa drobiowego do RPA. Nasze dostawy wynosiły około 4 –5 tys. ton miesięcznie. Obecnie nasze miejsce na rynku RPA zajmują Irlandczycy, Duńczycy, Hiszpanie oraz Brytyjczycy. Republika Południowej Afryki zaimportowała około 472 tys. ton mięsa drobiowego w 2018 roku.
(rpf) jp / Źródło: KIPDiP
Ptasia grypa zmienia oblicze globalnego handlu drobiem
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.