REKLAMA

Rynek ciągników: Czy New Holland utraci pozycję lidera?


Czy New Holland utraci pozycję lidera na rynku nowych ciągników rolniczych w Polsce?

Rynek nowych ciągników rolniczych w Polsce bardzo długo nie reagował negatywnie na ogólnie złą sytuację w światowej gospodarce związaną z pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA
Czy New Holland utraci pozycję lidera na rynku nowych ciągników rolniczych w Polsce?[/caption]

Rynek nowych ciągników rolniczych w Polsce bardzo długo nie reagował negatywnie na ogólnie złą sytuację w światowej gospodarce związaną z pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie.

W końcu jednak i tę branżę dotknął kryzys, a od kilku miesięcy jesteśmy świadkami pogłębiających się spadków, z pewnymi wyjątkami, które opiszemy w dalszej części artykułu. W październiku 2022 roku zarejestrowano 937 nowych ciągników rolniczych, mamy więc do czynienia ze spadkiem aż o 21,1% wobec analogicznego okresu 2021 roku, kiedy to zarejestrowano 1188 sztuk. Sytuacja nie wygląda dobrze również w ujęciu rocznym, bo przy ilości 9796 zarejestrowanych nowych ciągników rolniczych od początku bieżącego roku mówimy o spadku wynoszącym 13,9% (1587 sztuk) wobec pierwszych dziesięciu miesięcy 2021 roku, kiedy zarejestrowanych zostało 11 383 ciągników.

Liderem w okresie od stycznia do października 2022 roku jest marka New Holland z 1550 rejestracjami, a to oznacza spadek o 533 sztuki (25,5%) w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Udziały marki New Holland w tym okresie wyniosły 15,8%.

Na drugim miejscu i coraz bliżej lidera plasuje się marka John Deere z ilością 1388 zarejestrowanych nowych ciągników rolniczych. Mamy więc do czynienia z wyjątkiem wobec pozostałych marek, bowiem tylko John Deere odnotowuje znaczny wzrost zarówno wobec poprzedniego miesiąca, jak i roku z wynikiem o 150 sztuk lepszym niż w 2021 roku. Udziały rynkowe John Deere to 14,2%, więc markę tę od lidera dzieli już niewielka różnica malejąca z każdym kolejnym miesiącem.

Podium zamyka Kubota ze sprzedażą na poziomie 884 sztuk, a to oznacza spadek aż o 430 sztuk (niemal 33%) wobec poprzedniego roku, a udziały tej marki w rynku w opisywanym okresie wynoszą 9%.

Czwarte miejsce zajmuje marka Deutz- Fahr z 842 zarejestrowanych nowych ciągników rolniczych, a to o 218 szt. mniej niż przed rokiem. Udziały rynkowe marki Deutz-Fahr wynoszą 8,6%.

Na piątym miejscu z symbolicznym wzrostem o jedną sztukę i sprzedażą na poziomie 777 sztuk, zajmuje Zetor, a udziały tej marki po dziesięciu miesiącach bieżącego roku to 7,9%.

Tyle samo udziałów w rynku ma marka Case IH, która notuje 770 rejestracji nowych ciągników rolniczych i tylko 7 szt. mniej zarejestrowanych ciągników i spadek sprzedaży wobec pierwszych dziesięciu miesięcy poprzedniego roku o 52 sztuki.

W najniższej kategorii mocy do 50 KM po dziesięciu miesiącach 2022 roku liderem jest marka Kubota, od 51 do 70 KM karty rozdaje New Holland. Z kolei w kategorii mocy od 71 do 100 KM pierwsze miejsce zajmuje marka Zetor, a w kategorii od 101 do 140 KM marka Deutz-Fahr. John Deere jest liderem w kategorii mocy powyżej 140 KM.

Najwyższa średnia moc nowo-rejestrowanych ciągników rolniczych po dziesięciu miesiącach była w województwie opolskim i wynosiła 169,7 KM. Z kolei średnią moc wynoszącą 168,2 KM notujemy w województwie lubuskim, a ciągniki o najniższej mocy (średnia – 91,7 KM) rejestrowano w województwie małopolskim.

Województwo mazowieckie jest liderem, jeżeli chodzi o ilość rejestracji nowych ciągników w okresie od stycznia do października 2022 roku i zarejestrowano tam 1622 nowych ciągników, a to o 386 mniej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znajduje się województwo lubelskie z ilością 1149 szt, a pierwszą trójkę zamyka Wielkopolska z ilością 1113 nowych ciągników rolniczych.

(rtr) pp / Źródło: PIGMiUR, CEPIK


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA