REKLAMA

Rynki rolne: Pogłowie trzody chlewnej najniższe od 70 lat!

Z jednej strony na rynku utrzymują się wysokie ceny skupu zbóż i rzepaku, a z drugiej strony bardzo niskie ceny skupu trzody chlewnej. Wysokie ceny na rynku zbóż czy mleka nie oznaczają wcale wyższych zarobków dla rolników, ponieważ znacząco rosną koszty produkcji ze względu na wysokie ceny nawozów, środków ochrony roślin i paliw.

23 lipca 2021 chat-icon0

REKLAMA

Trzoda chlewna.
Ostatni okres zdecydowanie nie sprzyja producentom trzody chlewnej. Ceny żywca wieprzowego w krajowych skupach nie zapewniają polskim gospodarstwom opłacalności produkcji. Obecnie w wielu gospodarstwach zajmujących się produkcją trzody chlewnej sytuacja ekonomiczna jest niepokojąca.Wynika to głównie ze światowej sytuacji na rynku wieprzowiny oraz kolejno stwierdzanych ognisk afrykańskiego pomoru świń (od początku roku stwierdzono już 25 ognisk). Występowanie ognisk powoduje pogłębienie kryzysu i niestety doprowadza do sytuacji, w której wielu rolników - najczęściej mniejsi i średni hodowcy decyduje się na rezygnację z hodowli świń, gdyż jest zbyt kosztowna.

Obecnie mamy najniższe pogłowie trzody chlewnej od 70 lat! Podobnie jak u naszych zachodnich sąsiadów na krajowym rynku zauważalny jest spadek cen w skupach. Z informacji z zakładów mięsnych i od rolników wynika, że ceny skupu tucznika (netto) wynoszą od 3,80 do 5,10 zł/ kg – w odniesieniu do notowań z początku miesiąca odnotowano spadki od 10 do 25 gr/kg.

Rynek zbóż.
Przelotne opady deszczu w większości kraju – głównie pod koniec okresu wegetacji, znacząco przyczyniły się do opóźnienia dojrzewania zbóż oraz rzepaku, co w konsekwencji doprowadziło do późniejszego rozpoczęcia zbiorów. W niektórych regionach kraju przystąpiono już do koszenia jęczmienia ozimego, a następnie rozpoczną się zbiory żyta. Rolnicy szacują, że tegoroczne zbiory zbóż będą niższe od 10 do nawet 30% w porównaniu do roku poprzedniego.

Rozpoczynające się żniwa przyczyniły się do spadków cen zbóż w skupach. Jak wynika z notowań Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz informacji podawanych przez rolników wynika, iż za pszenicę konsumpcyjną obecnie płaci się od 760 do 870 zł/t. Średnia cena kształtuje się na poziomie 807 zł i jest wyższa niż w latach ubiegłych w analogicznym okresie.

Za pszenicę paszową można uzyskać od 680 do 840 zł/t, za żyto od 500 do 700 zł, natomiast za tonę jęczmienia można otrzymać od 600 do 800 zł. W skupach cena pszenżyta kształtuje się na poziomie od 590 do 780 zł (średnia 691,25zł) a za tonę owsa skupy są skłonne zapłacić od 490 do 700 zł.

Obecnie trwają również zbiory rzepaku ozimego. Z informacji podawanych od rolników można stwierdzić, że plony są zróżnicowane. Jeżeli chodzi o ceny rzepaku to zauważalny jest ich minimalny spadek w odniesieniu do początku miesiąca – aktualnie ceny kształtują się na poziomie od 2200 do 2450 zł/t.

Rynek warzyw i owoców.
Początkowo wysokie ceny warzyw i owoców zaczynają spadać wraz ze wzrostem podaży świeżych, krajowych produktów. Ceny obniża również import niektórych płodów. Szczególnie jest to widoczne na rynku czereśni, którą pochodzenia tureckiego lub serbskiego można kupić w sieciach detalicznych w cenach poniżej 10 zł/kg.

Rynek mleka.
Wzrostowy trend zauważalny jest na rynku mleka. W zależności od cennika zakładu skupującego za litr mleka można uzyskać od 1,49 do 1,58 zł (średnia cena 1,52zł/l).

Jeżeli chodzi o ceny skupu bydła mięsnego to obserwuje się niewielkie podwyżki w stosunku do początku lipca. Obecnie cena skupu byków wynosi średnio 7,88 zł/kg, cena skupu jałówek kształtuje się na poziomie od 5,50 do 9 zł, natomiast cena skupu krów to średnio 5,26 zł/kg.

Drób.
Jeśli chodzi o rynek drobiarski, od kilku dni odnotowujemy tendencję wzrostową, cena skupu kurczaka (brojlera) wynosi aktualnie 4,20 zł/kg. Podaż brojlera jest niska ze względu na dużą skalę ptasiej grypy, która uderzyła również w stada reprodukcyjne. W zetknięciu z rosnącym popytem na rynkach zagranicznych powoduje to wzrost cen skupu żywca drobiowego.

(rpf) jp / Źródło: WIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

ARiMR: Realizacja dopłat za 2022 rok na finiszu

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon1

Niemal 19,81 mld złotych wpłynęło dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników. 16,66 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,15 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

- Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku. Warto, by oczekujący na pieniądze z tego tytułu upewnili się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie uda się przekazać – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA

Pijany motocyklista uderzył w skręcający ciągnik rolniczy

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Niestety nadal cyklicznie podajemy informacje o wypadkach i zdarzeniach, których wspólnym mianownikiem są pijani kierowcy.

22 maja 2023 roku, tuż przed godziną 20.00 do komisariatu policji w Kolnie wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem ciągnika rolniczego i motocykla w jednej z miejscowości na terenie gminy Mały Płock (województwo podlaskie, powiat kolneński, gmina Mały Płock).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Mundurowi po przybyciu na miejsce ustalili, że kierujący jednośladem 21-latek uderzył w ciągnik wykonujący manewr skrętu w lewo. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca motocykla miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. W dodatku po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 21-latek ma też dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi, obowiązujące do 2029 roku. Ponadto okazało się, że motocykl jest

REKLAMA