REKLAMA

Rzepak wiosną – kiedy i jak nowozić

Redakcja - Uprawa
03.03.2023
chat-icon 0

Praca rolnika nie należy w żadnym wypadku do łatwych zajęć. Musi on bowiem pamiętać o wielu drobnych szczegółach i detalach związanych z obowiązkami, które wypełnia w gospodarstwie. Jednym z nich jest uprawa roślin, a także regularne nawożenie. Dlaczego ma ono tak duże znaczenie? Otóż nawóz uzupełnia glebę w podstawowe składniki odżywcze i mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin.

REKLAMA

Praca rolnika nie należy w żadnym wypadku do łatwych zajęć. Musi on bowiem pamiętać o wielu drobnych szczegółach i detalach związanych z obowiązkami, które wypełnia w gospodarstwie. Jednym z nich jest uprawa roślin, a także regularne nawożenie. Dlaczego ma ono tak duże znaczenie? Otóż nawóz uzupełnia glebę w podstawowe składniki odżywcze i mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin.

Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego nawozu nasze plony będą bardziej okazałe, a także polepszą się ich właściwości fizykochemiczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne. Widać więc wyraźnie, że rolnik, który chce uzyskać ze swoich upraw możliwie najlepsze efekty, musi stosować tego typu rozwiązania.

Jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych w naszym kraju jest obecnie rzepak. Wykorzystuje się go w wielu gałęziach przemysłu, a także stanowi składnik rozmaitych podstawowych produktów. Nie jest on łatwy w uprawie, dlatego wielu rolników zadaje na jego temat bardzo dużo pytań, m.in. kiedy należy go siać, czym najlepiej nawozić i w jaki sposób go traktować, aby uzyskać dużą liczbę dobrych jakościowo plonów? Jeżeli również poszukujesz na nie odpowiedzi, to doskonale trafiłeś. W poniższym artykule wyjaśniamy bowiem wiele kwestii dotyczących uprawiania rzepaku w Polsce. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z jego treścią.

Czym jest rzepak i dlaczego jest tak popularny?

Jak już wspomnieliśmy, rzepak jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych w naszym kraju. To jedna z odmian kapusty rzepak, która w zasadzie występuje tylko w uprawie. Większość upraw tej rośliny znajduje się na terenie krajów Eurazji, a wpływ na to ma głównie panujący na tym obszarze geograficznym klimat. Co ciekawe - pochodzenie rzepaku nie jest do końca pewne. Specjaliści twierdzą bowiem, że najprawdopodobniej powstał on w wyniku skrzyżowania się kapusty warzywnej z kapustą właściwą.

Budowa rzepaku jest dosyć prosta. Jego łodyga jest zazwyczaj dosyć cienka i rozgałęziona, a w szczytowym momencie osiąga ona długość między jednym a półtora metra. Liście charakteryzują się sinozieloną barwą i są pokryte woskiem. W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów roślin, w przypadku rzepaku górne liście mają niewielkie rozmiary, natomiast dolne są przeważnie dużo większe. Kwiaty rzepaku mają charakterystyczny, żółty kolor i zebrane są w grono, które jest dłuższe niż liście. Każdy kwiat posiada po cztery płatki, których długość wynosi zazwyczaj między 9 a 18 milimetrów. Jeśli natomiast chodzi o owoce rzepaku, to mają one formę łuszczyny, która zawiera dużą ilość nasion. Dla wielu rolników to właśnie one mają największe znaczenie, ponieważ wykorzystuje się je do wytwarzania wielu rozmaitych produktów.

Czemu mimo wielu trudności związanych z uprawą, rzepak cieszy się tak dużą popularnością? Po pierwsze - znaczenie tej rośliny w skali światowej stale rośnie. Jest to bezpośrednim efektem wykorzystywania jej nasion w wielu gałęziach przemysłu oraz tego, że bardzo ciężko znaleźć dla niego alternatywę. Po drugie - opłacalność. Ten punkt związany jest jednak bezpośrednio z pierwszym - popyt na rzepak wzrasta ze względu na pojawianie się na rynku nowych przedsiębiorstw i technologii, które wykorzystują tę roślinę. Po trzecie - klimat. W Polsce panują dosyć dobre warunki do uprawy rzepaku i często mamy z nim mniej problemów niż nasi sąsiedzi.

Zastosowanie rzepaku

Rzepak zawdzięcza swoją sławę m.in. ogromnej ilości zastosowań i to właśnie z tego względu jest tak powszechnie wykorzystywany w wielu branżach.

Nie ma dziś chyba osoby, która nie zna oleju rzepakowego. To właśnie on stoi w niemal każdej kuchni w naszym kraju w butelkach z różnymi nazwami i logami. Można też tutaj użyć powiedzenia “cudze chwalicie, swego nie znacie”, ponieważ w wielu miejscach olej rzepakowy jest stawiany w gorszej pozycji niż oliwa z oliwek, co jest niesprawiedliwe, ponieważ oba te rodzaje tłuszczów są do siebie bardzo podobne, podczas gdy olej jest od oliwy sporo tańszy. Można więc rzec, że powinien on być dla nas tym samym, czym oliwa jest dla mieszkańców krajów śródziemnomorskich.

Oprócz oczywiście oleju rzepak jest wykorzystywany także jako główny składnik produkcji margaryny. Poza bezpośrednimi zastosowaniami w kwestii żywności, rzepak jest często wykorzystywany również jako składnik biodiesla, a więc jako paliwo, do czego ma bardzo dobre predyspozycje. Tego typu wyroby są najczęściej produktem ubocznym innych procesów produkcyjnych i powstają najczęściej ze śruty rzepakowej czy wytłoków. Sama śruta poekstrakcyjna często wykorzystywana jest także jako wysokobiałkowa pasza dla zwierząt, co stanowi kolejne zastosowanie. Łodygi rzepaku, które pozostają po produkcji innych wyrobów z tej rośliny, bardzo często stanowią część płyt pilśniowych. Widać więc, że w przypadku rzepaku rzadko kiedy cokolwiek się marnuje.

Aby jednak plony rzepaku były pokaźne, a jego owoce zdatne do użytku, trzeba się nim odpowiednio zająć. Tak jak zostało to wspomniane na początku tego artykułu - niezbędne będzie odpowiednie nawożenie.

Kiedy siać nawóz na rzepak wiosną?

Wielu rolników chcących uprawiać rzepak, zanim jeszcze przystąpi do jakichkolwiek działań, zadaje sobie pytanie: “kiedy najlepiej nawozić rzepak?”. Odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy bowiem od tego, czym nawozimy i w jakim celu. Wiosenne nawożenie rzepaku ma za zadanie przyspieszenie i polepszenie wzrostu tej rośliny, wraz z odbudową uszkodzonych części po okresie mrozów. Ten proces realizuje się zazwyczaj za pomocą azotu i powinien mieć on miejsce w zasadzie zaraz po ostatnich przymrozkach. Natomiast jesienne nawożenie ma inny cel. Jego zadaniem jest bowiem uzupełnienie gleby w podstawowe składniki mineralne i odżywcze, które niezbędne są roślinie przez cały okres trwania jej wzrostu. W tym okresie do nawożenia stosuje się najczęściej magnez, który stanowi absolutną podstawę w przypadku rzepaku. Jeśli jednak spóźnimy się na jesieni, to nic straconego - nawożenie podstawowe można bowiem wykonać przed nawożeniem azotem - czyli wczesną wiosną.

Jaki nawóz na rzepak wiosną?

Jeśli chodzi o to, jaki nawóz pod rzepak na wiosnę będzie najlepszy, to również zależy od tego, jaki efekt chcemy za jego pomocą uzyskać. Dla odbudowy i pobudzenia do wzrostu stosuje się duże ilości azotu, jednak to nie wszystko. Rzepak potrzebuje bowiem sporej ilości składników mineralnych, które pobiera sobie z gleby. Oprócz tego ważne jest też zabezpieczenie roślin przed różnego rodzaju szkodnikami i chorobami. W tym celu stosuje się siarkę, która w przypadku nawozów działa ochronnie i zwiększa odporność na tego typu problemy. Wielu specjalistów zaznacza, że nawożenie rzepaku siarką już od dawna stanowi pewien standard, a całkiem spora liczba rolników deklaruje, że korzysta z niej na swoich uprawach.

Jaki nawóz azotowy pod rzepak?

Na rynku odnaleźć można wiele nawozów o różnych właściwościach. To, jaki będzie najlepszy, zależy przede wszystkim od naszych wymagań i możliwości finansowych. Trzeba też pamiętać, że inne rodzaje nawozu azotowego powinno stosować się na różnych etapach nawożenia. Zazwyczaj na początku wykorzystuje się nawozy granulowane - sypkie, które potrzebują więcej czasu na przejście do profilu glebowego (muszą być dobrze uwilgotnione, aby tak się stało). W późniejszym okresie można stosować już nawozy azotowe płynne, które bardzo szybko przedostają się do gleby i dostarczają potrzebnych składników.

O czym należy pamiętać przy nawożeniu rzepaku?

Przede wszystkim należy pamiętać o terminach. To właśnie one stanowią klucz do sukcesu, który chciałby osiągnąć każdy rolnik. Bez trzymania się ich cała uprawa może dać znacznie mniejsze plony, niż się tego spodziewamy. Po drugie - ochrona. Wspomniana wyżej siarka jest w zasadzie niezbędnym narzędziem w zabezpieczeniu rzepaku i działa bardzo skutecznie. Kolejną kwestią jest odpowiednie dawkowanie - trzeba uważać, aby nie dać zbyt mało nawozu, a także, aby z nim nie przedobrzyć.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA