REKLAMA

Są środki na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych – kto może wnioskować o wsparcie?

Redakcja
21.08.2023
chat-icon 0

Zainteresowanych stworzeniem nowej grupy lub rozwojem już istniejącej zainteresuje zapewne rozpoczynający się 4 września 2023 roku nabór wniosków o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”.

REKLAMA

Wsparcie to jest kolejną z szeregu interwencji, które są realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Jest to pomoc dedykowana nowym grupom producentów rolnym uznanym od 1 stycznia 2023 roku na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Dofinansowanie przeznaczona jest również dla organizacji producentów uznanych nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Należy mieć na uwadze, że dofinansowanie nie dotyczy podmiotów zrzeszających producentów mięsa drobiowego i produktów pszczelich.

Wypłata wsparcia jest realizowana w corocznych transzach przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów.

Wysokość dofinansowania wynosi:
- w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto,
- w drugim – 9,5 proc.,
- w trzecim – 9 proc.,
- w czwartym – 8,5 proc.,
- w piątym – 8 proc.

Jest też limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy w przypadku grup producentów rolnych, który wynosi 60 tys. euro (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka grupy), natomiast dla organizacji producentów maksymalna kwota to 100 tys. euro.

Wnioski o przyznanie wsparcia można będzie składać od 4 września do 3 października 2023 roku wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA