REKLAMA

Sadownicy poszkodowani przez zjawiska atmosferyczne mogą wnioskować o pomoc


Właściciele gospodarstw sadowniczych, w których szkody spowodowały w bieżącym roku niekorzystne zjawiska atmosferyczne mogą się ubiegać o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Dofinansowanie jest przeznaczone dla producentów rolnych, u których w 2023 r. przymrozki wiosenne, huragan lub grad spowodowały straty na co najmniej 70 proc. powierzchni upraw drzew owocowych.

Należy mieć na uwadze, że jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 5 ubiegłych lat (z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej), wsparcie będzie przyznawane w ramach pomocy de minimis. Natomiast w przypadku strat, które wynoszą powyżej 30 proc. obliczanej na tej samej zasadzie średniej rocznej produkcji, pomoc będzie udzielana poza formułą de minimis.

W celu obliczenia wysokości dofinansowania, należy pomnożyć deklarowaną przez rolnika we wniosku powierzchnię upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawkę pomocy – 5 tys. zł. Są też ograniczenia, bowiem jedno gospodarstwo nie może otrzymać wsparcia przekraczającego równowartość 15 tys. euro. Istotny jest fakt, że w przypadku rolników, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk), kwota pomocy będzie pomniejszana o 50 proc.

Nabór wniosków będzie prowadzony do 20 października 2023 roku przez biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach Agencji, wysyłać drogą pocztową, a także przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

(rpf) Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


polski sadownik 07.10.2023

sadownicy to są poszkodowani na wszelkie możliwe sposoby bo sadownictwo w Polsce jest systematycznie niszczone...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA