REKLAMA

Ściółkowanie malin – dlaczego jest tak ważne?

Redakcja
26.02.2024
chat-icon 0

Każda osoba, która chociaż raz w życiu miała do czynienia z uprawą warzyw czy owoców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak duże jest to wyzwanie.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

O wszystkie rośliny trzeba należycie dbać jeszcze przed siewem w określonym miejscu, aż po zbiór. Ochrona przed chorobami i pasożytami, odpowiednie nawadnianie i nawożenie - to tylko wierzchołek góry prac, które musi realizować rolnik, jeśli chce uzyskać wartościowe plony w dużej ilości.

Ochrona roślin przed chwastami to dla wielu rolników prawdziwe wyzwanie. Udało się jednak opracować skuteczne metody zapobiegawcze, które zapewniają ochronę przed niekontrolowanym rozrostem niechcianych chwastów. W przypadku malin stosuje się rozwiązanie znane jako ściółkowanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej metody ochrony roślin, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Ściółkowanie malin - w jakim celu?

Ściółkowanie malin to termin, który nie jest obcy rolnikom, którzy trudnią się uprawą tych wspaniałych owoców. Wykonuje się je w celu zabezpieczenia wzrastających roślin przed rozrostem chwastów, skutecznie uniemożliwiających im rozwój. Ściółkowanie przyczynia się do mniejszego odparowywania wody z gleby, dzięki czemu będą one lepiej nawodnione. Ogromną zaletą ściółkowania jest również ochrona korzeni sadzonek przed wahaniami temperatur, co w przypadku takich owoców jak maliny ma bardzo duże znaczenie.

Czym i kiedy ściółkować maliny?

Wielu rolników każdego roku zastanawia się, czym podsypać maliny, aby uzyskać najlepszy efekt. Wbrew pozorom możliwości jest całkiem sporo. Wśród sprawdzonych materiałów specjaliści wymieniają m.in. korę drzewną, zrębki, a także trociny. Każdy z tych surowców ma inne właściwości, jednak wszystkie łączy fakt, że idealnie nadają się jako materiał do ściółkowania malin. Największą popularnością cieszy się jednak kora sosnowa, która wykorzystywana jest w tym celu przez rolników już od wielu lat. Kora nadaje się świetnie nie tylko do malin - skutecznie zabezpieczy również inne krzewinki owocowe jak np. truskawki.

Inną kwestią jest to, kiedy należy przeprowadzić proces ściółkowania malin. Teoretycznie tę czynność można wykonywać przez cały rok, jednak specjaliści zaznaczają, że najlepsze efekty uzyska się, jeżeli ściółkowanie przeprowadzi się jesienią. To dlatego, że po miesiącach wiosenno-letnich ziemia jest odpowiednio wilgotna i ma właściwą temperaturą. Pokrywając ją ściółką, utrzymamy sprzyjające warunki na dłużej, dzięki czemu maliny będą lepiej rosnąć.

Jaka kora pod maliny będzie najlepsza?

Na rynku dostępne są rozmaite materiały, którymi można wykonać ściółkowanie, jednak jak już wspomnieliśmy - największą popularnością cieszy się kora sosnowa i to ona jest powszechnie uznawana za najlepszą. Wykorzystywana przez lata przez wielu rolników jest świetnie sprawdzonym materiałem do ściółkowania. Doskonale utrzymuje temperaturę ziemi, zapobiega odparowywaniu wody, a także chroni przed wyrastaniem odrostów korzeniowych, które mogą zagrozić rozwojowi głównego krzewu i mogą być również źródłem niebezpiecznych chorób dla rośliny.

Gdzie kupić materiały do ściółkowania malin?

Wiemy już, w jakim celu i kiedy przeprowadza się ściółkowanie malin, jednak aby w ogóle móc rozpocząć ten proces, musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia oraz materiały. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się sprzedażą materiałów rolnych oraz niezbędnych narzędzi. Warto jednak przed podjęciem decyzji poczytać informacje i opinie o danym dostawcy, gdyż dzięki temu uzyskamy wartościową wiedzę, która nie tylko pomoże w wyborze właściwego sklepu, ale także będzie potwierdzeniem, że otrzymamy produkty najwyższej możliwej jakości ze sprawdzonego źródła.

Wybierając korę do ściółkowania malin, należy kierować się przede wszystkim klasą produktu. Tańsze surowce mogą być kiepskiej jakości, a co za tym idzie - zapewniać gorsze efekty. Na takich zakupach nie warto więc oszczędzać, szczególnie jeśli zależy nam na tym, aby uzyskać duże i dorodne plony.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA