REKLAMA

Septorioza pszenicy – co to jest?

Redakcja
02.06.2024
chat-icon 0

Septorioza pszenicy zaliczamy do chorób grzybowych zarówno roślin dziko rosnących, jak i uprawnych. Powoduje ona spore straty w uprawach, w szczególności w obszarze pszenicy oraz innych zbóż. Jak wygląda schorzenie i co powinniśmy zrobić, gdy zaobserwujemy je na hodowanych przez nas roślinach?

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Grzyb w pszenicy - co warto wiedzieć?

Septorioza jest zbiorczą nazwą chorób grzybowych, które wywoływane są przez grzyby niegdyś klasyfikowane jako Septoria. Mimo iż w teraźniejszości posiadamy badania, umożliwiające zaklasyfikowanie poszczególnych gatunków, to nazwa chorób nadal pozostaje wspólna. Septorioza liści pszenicy to schorzenie, za które odpowiadają grzyby Mycosphaerella graminicola, atakujące przez cały okres wzrostu.

Jak wygląda grzyb w pszenicy?

Grzyb pszenicy charakteryzuje się obecnością wydłużonych, chlorotycznych plam na liścieniach, liściach właściwych oraz łodygach w kolorze żółto-brunatnym. Wraz z upływem czasu stają się one białe bądź szare, natomiast na liściach pszenżyta możemy dodatkowo zaobserwować wokół nich ciemną obwódkę.

Objawy septoriozy przede wszystkim możemy zaobserwować na liściach. W pierwszej fazie występują oddzielne plamy, które następnie zlewają się, zajmując coraz większą powierzchnię liści. Rozwój choroby doprowadza do nekrozy tkanek liści, na której tworzą się tak zwane piknidia. Porażone septoriozą liści żółkną, by w efekcie obumrzeć.

W miarę postępowania schorzenia powstające na roślinie plamy ciemnieją, przybierając odcień od żółtego do rudego albo brązowoczarnego, a na ich powierzchni dochodzi do wytworzenia się owocników grzyba.

Septorioza, czyli groźna choroba pszenicy - jak zapobiegać?

Zapobieganie rozwojowi septoriozy pszenicy polega na wprowadzeniu odpowiedniej agrotechniki. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o głębokie przyorywanie resztek pożniwnych, a także zastosować zaprawiony materiał siewny.

Należy także pamiętać o rozszerzeniu płodozmianu i zachowaniu co najmniej 2-3 lat przerwy w uprawie roślin jednorocznych tego samego gatunku na konkretnym stanowisku. Powinniśmy również wybierać odmiany odporne na chorobę, co pozwoli ograniczyć ryzyko jej rozwoju.

Septorioza liści pszenicy - jakie są przyczyny rozwoju?

Jak wiadomo z poprzedniej części stworzonego przez nas wpisu, septorioza to choroba, którą wywołują grzyby. Zimują one w resztkach pożniwnych, natomiast ich zarodki przenoszone są razem z kroplami deszczu. Prócz tego występowaniu choroby sprzyjają utrzymujące się okresy wilgotności, jednostronny płodozmian zbożowy, samosiewy zbóż, zbyt duża gęstość siewu czy pozostawione na polu resztki pożniwne.

Jakie straty może wywołać septorioza liści pszenicy?

Septorioza pszenicy przyczynia się do niszczenia roślin w każdej fazie rozwoju, jednak najintensywniej po porażeniu liści flagowych. Zasychanie oraz obumieranie liści dotkniętych chorobą wpływa na zmniejszenie działania fotosyntezy i osłabia rośliny, w wyniku czego nie są one w stanie wytworzyć pełnych, dorodnych kłosów. Mniejsza ilość, ale również masa ziaren przekłada się na znaczący ubytek plonów, w związku z czym straty (w zależności od stopnia zainfekowania) mogą wynosić nawet 10-40%.

Septorioza pszenicy - co to? Podsumowanie

Septorioza jest groźną chorobą pszenicy, wywoływaną przez grzyby. Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza, a także pozostawione po zbiorach resztki pożniwne. Choroba w znaczącym stopniu ogranicza możliwość przeprowadzenia fotosyntezy, co w efekcie prowadzi do zaburzenia produkcji ziarna.

Choroba w głównej mierze atakuje liście, objawiając się pod postacią jasnobrunatnych plam, które w sprzyjających warunkach zaczynają zasychać i w rezultacie obumierać. Objawy o największym zasileniu pojawiają się zarówno w czerwcu, jak i w lipcu, dlatego w tym czasie powinniśmy w szczególności przyglądać się naszym uprawom pszenicy. Zwalczanie septoriozy uwzględnia stosowanie dobrze dobranych zabiegów agrotechnicznych, takich jak wykonywanie głębokiej orki czy racjonalne nawożenie azotem.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA