Silos zbożowy płaskodenny czy lejowy?
Silosów w gospodarstwach przybywa. Rolnicy coraz częściej decydują się na ten sposób przechowywania zebranego zboża. Nie ma się co dziwić: to praktyczne, opłacalne i oszczędzające sporo czasu systemy.
Silosów w gospodarstwach przybywa. Rolnicy coraz częściej decydują się na ten sposób przechowywania zebranego zboża. Nie ma się co dziwić: to praktyczne, opłacalne i oszczędzające sporo czasu systemy.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
W których gospodarstwach lepiej sprawdzą się silosy płaskodenne, a w których lejowe?
Na początek należy określić ilość zboża, jaką chcemy przechowywać. To ważne, ponieważ pojemność silosu należy dostosować do wielkości plonów, ale również warto uwzględnić ewentualny rozwój gospodarstwa w przyszłości i konieczność przechowywania większej ilości lub innego rodzaju zboża niż aktualnie uprawiamy. Możemy dojść do wniosku, że bardziej opłaca się zakupić na przykład dwa mniejsze silosy niż jeden większy.
Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Silosy z płaskim dnem są zdecydowanie tańsze od lejowych, dlatego, ze względów ekonomicznych rolnicy często decydują się właśnie na nie. Jednak cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem przy wyborze silosu.
Silosy płaskodenne sprawdzają się głównie w gospodarstwach o mniejszej produkcji, w których nie trzeba często i całkowicie opróżniać zbiornika, w przeciwnym razie czynność częstego ręcznego wybierania ziarna z dna zbiornika może stać się uciążliwa lub wymusić konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z doposażeniem silosu w przenośniki ślimakowe, których koszt waha się w zależności od rodzaju od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. To dużo, a i tak zainstalowanie przenośników nie spowoduje, że wybieranie ziarna stanie się całkowicie bezobsługowe. Na dnie pozostają resztki, które trzeba zgarniać na środek zbiornika, a po jego opróżnieniu pozostaje jeszcze praca związana z oczyszczeniem zbiornika.
Problemów takich nie generują silosy lejowe, z których ziarno wysypuje się samoistnie do końca pod wpływem grawitacji. To niewątpliwa zaleta silosów o lejowej konstrukcji i znaczne ułatwienie pracy w przypadku krótkotrwałego magazynowania ziarna.
(rup) jm
Optymalizacja przechowywania zboża: jak minimalizować straty i zachować jakość
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.