REKLAMA

Słoma jako nawóz organiczny

Redakcja - Uprawa
21.07.2016
chat-icon 0

Intensywne użytkowanie ziemi wraz z uprawą roślin powoduje zmniejszanie się składników pokarmowych w glebie. Żeby uzupełnić ubywające zasoby makro i mikroelementów, stosuje się wszelkiego rodzaju nawozy organiczne i sztuczne.

Agro Brand
REKLAMA

Intensywne użytkowanie ziemi wraz z uprawą roślin powoduje zmniejszanie się składników pokarmowych w glebie. Żeby uzupełnić ubywające zasoby makro i mikroelementów, stosuje się wszelkiego rodzaju nawozy organiczne i sztuczne.

 

Najwartościowszymi są oczywiście nawozy organiczne, których nie brakuje w gospodarstwach mających oprócz produkcji roślinnej – produkcję zwierzęcą. Większy problem mają gospodarstwa bezinwentarzowe, w których podstawowym nawozem organicznym jest słoma. Jej plon w zależności od uprawianej rośliny zbożowej waha się w granicach 4-7 t/ha.

Dawka 5 t/ha słomy wprowadza do gleby następujące ilości makro- i mikroelementów: N – 20-35 kg, P2O5 – 10-15 kg, K2O – 60-110 kg, MgO – 6-10 kg, CaO – 11-20 kg, S – 5-8 kg, B – około 25 g, Cu – około 15 g, Mn – około 150 g, Mo – około 2 g, Zn – około 200 g, Co – około 0,5 g.

Przed wprowadzeniem słomy do gleby należy zrównoważyć stosunek C:N (węgla do azotu), z uwagi na to, że dojrzała słoma zbóż zawiera związki pozbawione azotu. Stosunek węgla do azotu w słomie pszenicy ozimej wynosi 100:1, pszenicy jarej 87:1, w jęczmiennej 62:1. Dla porównania ten sam stosunek w przefermentowanym oborniku wynosi 15-20:1.

Zbyt mała ilość azotu w słomie wpływa niekorzystnie na rozwój mikroorganizmów, dlatego też w przypadku braku nawozów organicznych typu gnojówka, gnojowica, zaleca się nawożenie mineralne azotem w dawce 5-7 kg N/t słomy. Dodatkowo na glebach o mniejszej zasobności oprócz nawożenia azotem powinno się stosować nawozy fosforowe i potasowe.

WAŻNE!
Należy zadbać o staranne rozdrobnienie i równomierne rozrzucenie słomy po polu. 3/4 słomy powinno mieć długość poniżej 10 cm. Z pomocą przychodzą tu kombajny zbożowe, wyposażone w rozdrabniacze słomy, w których długość sieczki i rozrzut po polu może być regulowany według potrzeb.

Istotne znaczenie ma głębokość na jaką powinno się ją wymieszać z glebą jest ona uzależniona od rodzaju gleby. Na lekkich jest to 10-12 cm, na ciężkich 6-8 cm.

Do przykrycia i wymieszania słomy z glebą wraz z przykryciem resztek pożniwnych najlepiej jest zastosować agregat ścierniskowy (połączenie zębów kultywatora, brony talerzowej i wału strunowego). Zapewnia on równomierne rozmieszczenie resztek pożniwnych oraz ich 70% przykrycie w warstwie spulchnionej gleby. Najpełniejszy efekt plonotwórczy stosowania słomy jako nawozu organicznego uzyskuje się w latach wilgotnych.

Dobrym uzupełnieniem nawożenia słomą, jeśli jest taka możliwość, jest wysianie międzyplonu ścierniskowego, który zostanie przyorany jako nawóz zielony. Do tego celu nadają się rośliny motylkowe (wówczas nie ma konieczności dodatkowego nawożenia azotem) lub niemotylkowe w siewie czystym lub w mieszankach.

Polecaną rośliną jako międzyplon ścierniskowy jest gorczyca biała a szczególnie jej antymątwikowe odmiany. Należy też pamiętać, że przed przyoraniem tej rośliny należy ją rozdrobnić, co znacznie przyspieszy jej mineralizację w glebie.

Nie zaleca się stosowania słomy jako nawozu organicznego na gleby silnie kwaśne i gleby o małej aktywności biologicznej.

(ru) tl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA