REKLAMA

Sód i chlor w lizawkach solnych niezbędne w żywieniu krów mlecznych

Lizawki solne uzupełniają niedobory składników pokarmowych, zwłaszcza sodu, którego deficyt spowodowany jest dużą zawartością potasu w paszach objętościowych.

KS Kłodawa
30 lipca 2016 chat-icon0

REKLAMA

Krowy w większym stopniu narażone są na niedobory sodu niż chloru. Zapotrzebowanie na chlor jest niższe, a przy tym pierwiastek ten w dostatecznych ilościach występuje w kiszonkach i sianie, przez co dzienna dawka chloru jest z reguły pokryta. O wiele trudniej zapewnić odpowiedni poziom sodu w organizmie.

Zarówno chlor, jak i sód są niezbędne dla utrzymania równowagi jonowej płynów ustrojowych zwierząt. Zapotrzebowanie na sód krów mlecznych jest uzależnione od ich wydajności mlecznej i wynosi od 15 do 38 g na dobę biorąc pod uwagę wydajność na poziomie od 10 d0 40 kg mleka. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na sód wśród krów mlecznych nie jest wartością stałą, dlatego dawkę należy zawsze dostosować do ilości produkowanego mleka, a także składu mineralnego dawki pokarmowej, szczególnie zawartości potasu w otrzymywanym pożywieniu. Dostępność tego pierwiastka jest wyższa latem – w zielonkach, sianie czy kiszonkach.

Obecność potasu w paszach objętościowych kształtuje się średnio na poziomie 3%, co odpowiada 30 g/kg. W zależności od dobowej ilości pobranej paszy objętościowej przez krowę (10-15 kg) daje to spożycie od 200 do 500 g tego pierwiastka. To bardzo dużo, stąd uzupełnianie sodu staje się niezbędne w utrzymaniu wysokiej wydajności mlecznej, a także prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Niedobory związków mineralnych w organizmie krów mlecznych mogą skutkować licznymi schorzeniami układu kostnego oraz zaburzeń w rozrodzie. Dlatego ważne jest, aby krowy mleczne miały stały dostęp do lizawek w ciągu całego dnia.

Do typowych objawów deficytu sodu w organizmie bydła jest utrata apetytu poprzez ograniczone pobieranie paszy, niska wydajność mleczna oraz spadek zawartości białka w mleku, zaburzenia w rozrodzie, sukcesywna utrata sierści oraz jej matowienie. Niedobory sodu i chloru można zdiagnozować poprzez badanie krwi.

(rz) jm


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą budowę i funkcjonowanie biogazowni rolniczych

Redakcja 3 czerwca 2023 chat-icon1

MRiRW ocenia, że przewidywane efekty wprowadzenia nowych przepisów to m.in. dodatkowe zyski dla polskich rolników, obniżenie kosztów działalności rolniczej i przetwórczej, czystsze powietrze i niezależność energetyczna obszarów wiejskich.

- Ustawa o biogazowniach rolniczych i biopaliwach to realizacja takiego modelu transformacji energetycznej obszarów wiejskich, w którym w samym centrum jest polski rolnik – informuje MRiRW.

Ustawa biogazowa to:
- przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej;
- ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
- brak konieczności zmiany przeznaczenia gruntów rolnych zajętych w gospodarstwach rolnych pod biogazownię rolniczą;
- uwolnienie określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych;
- łatwiejsze zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Kolejna nominacja w ARiMR – Aneta Burghardt nowym wieceprezesem

Redakcja 6 czerwca 2023 chat-icon0

6 czerwca 2023 roku akt powołania na stanowisko wiceprezesa ARiMR Anecie Burghardt wręczył Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Aneta Burghardt pracowała dotychczas na stanowisku Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA