REKLAMA

Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce. Wyniki najgorsze od pięciu lat

Redakcja
18.03.2024
chat-icon 3

W tej sytuacji zrozumiały jest fakt, że na zakup nowych pojazdów do pracy w gospodarstwie rolnym mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni, których kondycja finansowa nadal jest dobra pomimo niekorzystnego otoczenia polityczno-gospodarczego.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Jedynie 528 nowych ciągników rolniczych zostało zarejestrowanych w lutym 2024 roku, a to najgorszy wynik od lutego 2019 r. kiedy zarejestrowanych zostało 521 szt. Wróciliśmy zatem do poziomu sprzedaży sprzed pięciu lat! Z kolei w stosunku do lutego 2023 roku spadek wynosi 32,5%, bowiem przed rokiem w analogicznym okresie zarejestrowano 782 nowe ciągniki rolnicze.

Optymizmem nie napawają również dane za pierwsze dwa miesiące 2024 roku. W styczniu i lutym br. zarejestrowano łącznie 1224 nowych ciągników rolniczych. To oznacza spadek o 270 sztuk w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. To mniej o 18,1%.

Numerem jeden w lutym 2024 roku z ilością 206 zrejestrowanych nowych ciągników rolniczych jest New Holland. Jednak lider odnotował również spadek 28 sztuk w stosunku do lutego poprzedniego roku. New Holland odnotowuje jednak więcej udziałów rynkowych, tj. 16,8% w stosunku do 15,7% przed rokiem.

Na drugiej pozycji utrzymała się Kubota, która odnotowuje 175 zarejestrowanych ciągników, co jest wynikiem lepszym o 7 szt. Od zeszłorocznego. Rośnie również udział marki Kubota w rynku nowych ciągników rolniczych. Obecnie ma 14,4% udziałów i to o 2,1 pp więcej niż lutym 2023 roku.

Podium zamyka John Deere ze 163 rejestracjami, a to wynik słabszy o 65 sztuki od tego sprzed roku. O 2 punkty procentowe wobec zeszłego roku spadły w lutym udziały rynkowe marki John Deere, które wyniosły 13,3%.

Na czwartym miejscu uplasowała się marka Deutz Fahr z 85 zarejestrowanymi nowymi ciągnikami, to wynik słabszy 69 sztuk od tego z lutego 2023 roku. Deutz Fahr po dwóch miesiącach roku odnotowuje udziały w rynku nowych ciągników rolników wynoszące 6,9%.

Marka SOLIS znalazła się na piątym miejscu z 64 rejestracjami. Udziały marki w rynku to 5,2%.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych informuje, że jedyną kategorią mocy po styczniu i lutym 2024 roku w której notujemy większą liczbę rejestracji jest ta do 30 KM oraz od 51 do 70 KM. Pozostałe kategorie odnotowały spadek liczby rejestracji.

Najwyższa średnia moc ciągników nowo rejestrowanych w dwóch pierwszych miesiącach 2024 roku była w województwie opolskim, gdzie wyniosła 180 KM. Z kolei ciągniki o najniższej mocy (średnia – 78 KM) najczęściej rejestrowane były w województwie małopolskim.

Liderem ilości rejestracji nowych ciągników w styczniu i lutym 2024 roku jest województwo mazowieckie, gdzie w tym okresie zarejestrowano 209 nowych ciągników, to wynik o 22 sztuki słabszy od zeszłorocznego. Drugie miejsce zajęło województwo łódzkie, gdzie w tym czasie zarejestrowano 139 ciągników. Na trzecim miejscu znalazło się województwo kujawsko-pomorskie, gdzie zarejestrowano 119 nowych ciągników. Więcej ciągników niż w poprzednim roku zarejestrowano w województwie łódzkim, kujawsko -pomorskim i świętokrzyskim, w pozostałych województwach zarejestrowano mniej ciągników niż w poprzednim roku.

(rtr) Źródło: CEPiK, PIGMiUR

chat-icon 3

REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


zenek 19.03.2024

ja sie ciesze z moich wiekowych ale zadbanych i wciaz dajacych radę maszyn i jestem wolny od kredytu i zobowiazan

0 0
robert 18.03.2024

nie da sie bez konca kupowac coraz to droższych ciągników - może producenci i sprzedawcy powinni przemyśleć i przeanalizować politykę sprzedażową i dpowasować się do obecnych realiów

2 0
Odpowiedzi (1)
ewelina

@robert co racja to racja no bo po co jak to co jest daje rade

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA