Sprzedaż żywności prosto z gospodarstwa
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podalo dziś informację o trwających w resorcie pracach nad przygotowaniem rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celuułatwienia sprzedaży żywności przez rolników.
Jak mówi wiceminister i podsekretarz stanu Ewa Lech – celem projektowanej ustawy jest zrównanie możliwości sprzedaży żywności przez polskich rolników z warunkami, jakie mają rolnicy w innych krajach UE.
Chodzi przede wszystkim o uproszenie wymagań i przeniesienie kompetencji kontrolnych, z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego na Inspekcję Weterynaryjną, a w odniesieniu do produktów pochodzenia niezwierzęcego na Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Wspominamy wielkich konstruktorów: Bolesław Rostowski – współtwórca kombajnu Bizon
- Proponujemy rolnikowi rzeczywiste stworzenie możliwości rozwoju produkcji i sprzedaży konsumentom końcowym żywności uzyskanej w całości lub części z surowców pochodzących z ich własnej uprawy, hodowli lub chowu, bez dodatkowego zatrudnienia – dodała podsekretarz stanu Ewa Lech.
Wiceminister dodała również, że proponowana jest zmiana pułapu produkcji z wartościowej na ilościową. Zostaną ustalone również limity ilościowe – przewidywane jest zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawa mogłaby wejść w życie z początkiem 2017 roku.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Aktualizacja 24.07.2024:
Obecnie w Polsce funkcjonuje rolniczy handel detaliczny tzw. RHD. Rolnicy mogą po spełnieniu określonych warunków sprzedawać produkty bezpośrednio ze swojego gospodarstwa. Mogą też korzystać ze wsparcia w postaci między innymi dopłat.
(rpf) Źródło: ARiMR
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.